Knaepen vedl v Belgii divoký život

  • 8
Stephan Knaepen, švagr pohřešovaných sourozenců Vosmanských, zanechal za sebou v Belgii podle tamních novinářů velmi divokou část svého života. Knaepen, který zřejmě obtížně snášel kázeň, se údajně dopustil násilností jak vůči své rodině, tak svým přátelům.

Podle novinářky Nancy Vandebroekové z vlámského listu Het Belang van Limburg dezertoval Knaepen už jako osmnáctiletý branec v roce 1972 z belgické armády. Ženu jednoho ze svých vojenských přátel se o několik let později pokusil znásilnit.

Poté uprchl do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. I v ní však vydržel jen pár dní a dezertoval. Byl zatčen a francouzské úřady ho vydaly Belgii, kde byl odsouzen na téměř tři roky do vězení.

Policisté informace tají

Policisté, kteří pátrají po Janovi a Dagmar Vosmanských, tají informace, které dostali z Belgie o minulosti švagra sourozenců Stephana Knaepena. "Jde o cizího státní příslušníka, kterého jsme neobvinili z žádného trestného činu, a my ty informace nemůžeme zveřejnit," řekl šéf vyšetřovacího týmu Jiří Hrubeš. Knaepenovo tělo se našlo u Nebovid na Brněnsku 1. srpna. Interpol, který policisté také požádali o pomoc, potvrdil, že po dětech nejsou žádné stopy ani v Belgii, ani v Německu. Do Brna v pondělí přijela první Knaepenova manželka Vivien. "Informovala nás o povahových vlastnostech svého bývalého manžela, na Moravu přijela z vlastní iniciativy," řekla Dagmar Bartoníková z jihomoravské policejní správy. Policisté zatím nechtějí naznačit ani to, kam bude směřovat další pátrání. (tof)

PŘEČTĚTE SI PODROBNOSTI :
Interpol pátrá po dětech bez úspěchu

Blíže o pátrání

Už v roce 1985 byl však opět volný. Tentokrát se jeho násilné sklony obrátily proti vlastní rodině. Několik příbuzných přivázal k židli a s kuší v ruce od nich vymáhal peníze - 550 tisíc belgických franků (necelý půlmilion korun).

Tvrzení, že unesl kvůli výkupnému bankéřovu dceru, je podle Vandebroekové nepravdivé.

Namísto vězení skončil Knaepen v léčebně pro duševně choré - snad proto, že byl podle Vandebroekové závislý na alkoholu. V léčebně poznal Ronnyho Ghijsdaela i jeho ženu Gilbertu Serroyenovou. U tohoto páru později pobývala Knaepenova druhá žena Milada a jedno ze zmizelých dětí, Dagmar.

Po propuštění z léčebny pracoval Knaepen několik měsíců u dopravní firmy. Byl však propuštěn, protože kradl benzin. Dále zřejmě žil jen z invalidního důchodu, který dostal kvůli plicní nemoci.

S policií měl znovu problémy v polovině 90. let - v pokoji, který si najal u Ghijsdaela v Overpeltu, nalezla zbraně a munici. Přátelství Knaepena s Ghijsdaelem skončilo, když ho Knaepen obvinil, že se ho pokoušel zavraždit kvůli mileneckému vztahu Knaepena s Gilbertou.

Když byl Ronny Ghijsdael v březnu 1997 nalezen ve sklepě se zlomeným vazem, obvinil jeho bratr Knaepena z vraždy. Podle policie však Ghijsdael zemřel nešťastnou náhodou.

V té době už začínala pro Stephana Knaepena nová životní kapitola na Moravě.
Ke zjištěním belgických novinářů se belgické úřady odmítají vyjádřit. "Vyšetřování zatím běží. Navíc neposkytujeme informace o jednotlivých případech," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti. Nevyjádřil se ani k otázce, zda si česká strana již od belgické vyžádala detailní údaje o Knaepenovi.


Video