Poničená západolibyjská Misuráta (23. dubna 2011)

Poničená západolibyjská Misuráta (23. dubna 2011) | foto: AP

Kmeny vyzývají rebely v Misurátě, aby do 48 hodin složili zbraně

  • 632
Libyjští kmenoví vůdci chtějí do 48 hodin přesvědčit misurátské povstalce, aby složili zbraně. Pokud se to nepodaří, bude se věc "řešit vojensky". Armáda prý prozatím v oblasti přestala s útoky. Podle povstalců ale vládní jednotky znovu bombardovaly centrum města i rezidenční čtvrti.

Boje mezi povstalci a vojáky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v přístavní Misurátě trvají už skoro dva měsíce. Den co den na ulicích největší bašty rebelů v západní Libyi umírají lidé. Naposledy v sobotu si střety vyžádaly nejméně 36 mrtvých a přes stovku raněných.

Libyjské vládní síly v pátek oznámily, že Misurátu opustí a jednání i boj s povstalci přenechají členům místních kmenů. Ti jsou podle náměstka libyjského ministra zahraničí Chálida Kaima rozhodnuti boje ukončit co nejdříve.

1 000 mrtvých v Misurátě

Boje si podle aktivistů vyžádaly nejméně tisíc obětí. Humanitární pracovníci v uplynulých dnech odsud evakuovali stovky raněných a zahraničních pracovníků. Do Benghází z Misuráty připluly dvě lodě s dalšími více než 1 400 lidmi. Dalších 130 Libyjců, z nichž 90 je zraněných, dnes katarská loď evakuovala do Tuniska.  Podle pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže ve městě nadále čeká na evakuaci až 3 000 lidí.

Vadí jim i to, že kvůli dlouhodobým bojům zůstal zablokovaný důležitý přístav třetího největšího města Libye.

"Vůdci kmenů jsou rozhodnuti najít řešení tohoto problému do 48 hodin," uvedl Kaim podle agentury AP. Pokud jednání selžou, "dalším řešením, které je pro vůdce a šéfy kmenů stále možné, je vojenská intervence s cílem osvobodit Misurátu".

Šest hlavních kmenů může v oblasti dát dohromady 60 tisíc ozbrojených mužů. V Misurátě se prý nadále nachází také Kaddáfího vojsko, i když v minulých dnech dostalo pokyn ke stažení. 

O tom, zda se Kaddáfího vojáci skutečně stáhli, přicházejí rozporuplné zprávy. Povstalci v sobotu prohlásili, že město je svobodné. Dnes podle jednoho z obyvatel vytlačili Kaddáfího síly na okraj Misuráty a získali kontrolu nad hlavní nemocnicí, v níž se skrývali provládní bojovníci. Řada z nich se prý snažila v převleku za civilisty z místa utéct.

Zástupce povstaleckých sil ve východolibyjském Benghází zprávu o přerušení bojů označil za lest. Opozice podle serveru BBC míní, že Kaddáfí svým jednotkám nikdy nedá rozkaz Misurátu opustit.

Senátor: NATO by mělo útočit na Kaddáfího spojence

Na okolí Misuráty se soustředil nedělní útok sil NATO. Americký bezpilotní letoun podle Severoatlantické aliance zničil v blízkosti města několik raketových stanovišť. V sobotu zasáhla alianční letadla sedm raketometů, tři obrněné transportéry, bunkr, tank a nákladní auto. Několik náletů včera mířilo také na Tripolis a Syrtu.

Americký senátor Lindsey Graham prohlásil, že by se letecké útoky NATO měly zaměřit na Kaddáfího nejbližší spojence a na vojenské velitelství. Dodal, že nejrychlejší cestou k tomu, aby se předešlo vojenskému patu, je "useknout hadovi hlavu".

Také Grahamův kolega, senátor Joe Lieberman, je přesvědčen, že odstranění Kaddáfího je tím nejlepším řešením. "Nevím o ničem jiném, co by lépe ochránilo libyjské civilisty než odstranění Muammara Kaddáfího," prohlásil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním telefonickém hovoru s libyjským premiérem Bagdádím Alím Mahmúdím vyzval Tripolis, aby naplnil rezoluci OSN a ukončil útoky proti civilistům.

Kuvajt v neděli podle jednoho z povstaleckých předáků slíbil rebelům příspěvek ve výši 50 milionů kuvajtských dinárů (přibližně 2,9 miliardy korun).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video