Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klvaňa: Kóta 718 bude nejlépe chráněným místem ČR

  13:24aktualizováno  13:24
Petice pro referendum je pro mne důkazem, že by žádné referendum být nemělo, říká "pan Radar" Tomáš Klvaňa. Vládní mluvčí pro radar tak odpověděl padesáti osobnostem, které v petici žádají referendum o plánované americké základně protiraketové obrany.

Tomáš Klvaňa - Bývalý mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa a kancléř Jiří Weigl | foto: David NeffMF DNES

Protiraketový radar

Znamenala by výstavba radaru postoupení českého území cizímu státu?
Stanice by byla zřízena po souhlasu vlády, parlamentu a prezidenta a sloužila by k naší obraně a obraně spojenců. V žádném případě by se nejednalo, jak petice uvádí, o postoupení území cizímu státu. Stanice by byla integrální součástí svrchovaného území ČR.

Mohou vůbec poslanci, senátoři a prezident o základně na našem území rozhodnout, aniž by se konalo referendum?
Je nemožné zpochybňovat legálnost mandátu poslanců a senátorů parlamentu rozhodovat o této záležitosti. Legálnost je dána ústavou, která rozhodnutí tohoto typu ukládá poslancům parlamentu, senátorům a prezidentovi republiky.

Referendum je možné, přijme-li k němu parlament příslušný ústavní zákon. Podle článku 43 Ústavy ČR však Parlament ČR může vyslovit souhlas s pobytem ozbrojených sil jiných států na území ČR, což je v současné době při absenci zákona o referendu jedinou právní možností.

Bylo by Česko případným radarem v Brdech opravdu chráněno?
Radar spolu s deseti antiraketami, jež mají být umístěny v Polsku, bude součástí vícevrstevného systému ochrany velké části Evropy (nepokrýval by například jihovýchodní Balkán) a Ameriky v případě omezeného útoku několika řízených balistických raket středního a dlouhého dosahu. Obrana v budoucnosti spolehlivě pokryje Česko.

Nezvýší se však bezpečnostní riziko pro lokalitu, kde by byl radar umístěn?
Důležitý argument: lokalita s radarem, hustě osídlená, se v případě války stává možným terčem. To je pravda. Nevím vlastně, co tím chce petice říci. Pokud snad to, že by bylo lepší se do ničeho neplést a nepodílet se na vlastní obraně, protože pochopitelně celá střední Evropa je "hustě osídlena", dostala by se petiční teze zle blízko zbabělosti.

Je pravdou, že systém chrání sám sebe před útokem střel minimálně středního doletu. Obecně lze tedy s jistou nadsázkou říci, že v případě umístění radaru bude kóta 718 v Brdech nejlépe chráněným místem v České republice.

Může radar nějak ohrozit zdraví lidí nebo životní prostředí?
Radar bude muset splňovat české hygienické normy a normy elektromagnetické kompatibility. Americká strana bude k plnění požadavku souladu radaru s českými předpisy vázána smlouvou, v níž bude tento požadavek právně zakotven. Navíc záření produkované radiolokačním vysílačem je anténou vysíláno do určitého směru (kuželu). Tento kužel probíhá tak vysoko nad zemí, že nikdo není vystaven záření, jehož intenzita by stála  za zmínku. Jakákoli rizika spojená se zářením budou dále vyloučena vytyčením přísně hlídané zóny, kam nebude povolen vstup.

Jak byste vysvětlil výrok místopředsedy vlády o znovuzavedení povinné vojenské služby?
Úmyslem nebylo vyhrotit otázku obranné bezpečnosti země mantinely buď radar, nebo vojna. Obecně lze ovšem říci, že naše ochota přispět ke spojenecké obraně, tj. i obraně spojenců, se odrazí na jejich ochotě chránit nás, a nepřímo tak určí potřebnou míru našeho obranného úsilí.

Jak byste reagoval na výtku, že média neposkytují dostatek pravdivých informací?
Vláda zastává politiku transparentnosti, a to jak prostřednictvím oficiálních vystoupení, tak i tiskových zpráv, tématických internetových serverů i účastí na besedách s občany. Informace poskytované touto cestou dávají občanům pravdivý a úplný pohled na problematiku protiraketové obrany. Způsob, jakým komerční i veřejnoprávní média nakládají s poskytovanými informacemi, není a nesmí být vládou a jejími orgány ovlivňován.

Není ale tato petice dokladem, že veřejnost nemá jednotný názor a mělo by být vypsáno referendum?
Naopak, tato petice je pro mě důkazem, že referendum by být nemělo. Jsou-li významní a vzdělaní občané takto dezorientováni, a to navzdory tomu, že už několik týdnů jsou skoro všechny informace na nejrůznějších místech k dispozici, kampaň před referendem by spíš než racionální diskurz připomínala rituály protiamerického populismu. Nevěřím, že by si signatáři, jichž si vážím, něco takového přáli. - celé znění reakce zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz