Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klub Mecca je pro vyzrálé fanoušky housu

  10:51aktualizováno  10:51
Holešovice - Klub Mecca rozhodně nevyhledává několikatisícová komunita Pražanů vyrážejících za festivaly techna do přírody. "Co je to za nápad, hrát muziku ve dvou poschodích zařízených elegantním různobarevným nábytkem a obřími akvárii?" diví se i další lidé, pro něž je kvalitní moderní hudba spojena spíše s nonkonformitou. Mecca je o víkendech přesto plná a zítra oslaví v plné síle své třetí výročí. Vychází jí sázka na starší posluchače, kteří nechtějí jen protančit noc na party.

Do klubu nechodí teenageři, ale spíš nejstarší část taneční scény, mnohdy třicátníci. Lidé, kteří se chtějí bavit, k čemuž jim v Mecce pomáhá jediný styl - bezproblémový house s mnoha barevnými zvuky a vokály. Hudba ideální k tanci.

Ale pouze o hudbě Mecca není. "Za gramofony jsem proto, abych bavil lidi, ale to neznamená, že musí neustále pozorně poslouchat mé desky," vysvětluje nejzkušenější domácí dýdžej Loutka. "Raději vidím, že si povídají mezi sebou se skleničkami, než aby stáli v řadách za sebou, koukali na mě a šlapali vodu. V klubu nejde o muziku, ale o zábavu," shrnuje.

Nálepka "snobský podnik s vysokými cenami" sedí pouze za předpokladu, že jsou snobské i konkurenční velkokluby Roxy i Radost FX. "V některých pražských klubech dostanu často pivo do kelímku a smrdí to tam, ale v Mecce ne," potvrzuje Loutka, který tu vystupuje s kolegou Lumierem jednou měsíčně jako rezident - celou noc si připravuje a má ji ve své režii.

Mecca nemá důvod měnit dramaturgii, protože styl house má v Praze neobyčejně silnou základnu - na house party si jednou za čas vyrazí okolo pěti tisícovek lidí. V minulých týdnech se klub přesto otevřel dalším žánrům a ve všední dny tu zněl i hip hop či jungle. Nebyl to dobrý nápad: "Pro ně tady není správná atmosféra, jsme příliš elegantní," vysvětluje si ředitel klubu Roman Řezníček nezájem o tyto akce. Experiment proto minulý týden ukončil.

Na příkladu holešovického klubu je vidět, že se velký hudební podnik s pravidelnými návštěvami významných zahraničních umělců obejde i bez turistických tisícikorun ("I když jen z Meccy bychom rozhodně žít nemohli," upozorňuje vedení klubu). "Mým záměrem bylo vytvořit podnik pro pražskou klientelu a ne pro turisty, kteří tu jsou jeden dva dny," tvrdí promotér Jaroslav Krampol.

Proč ta nedůvěra k cizincům? Kouzelně to vysvětluje Loutka, který byl v minulosti svázán hlavně se sálem Roxy uprostřed Starého Města: "Jako dýdžej jsem tam stovky turistů vnímal dost negativně. Oni muziku často nemají ani rádi. Třeba za mnou v tanečním klubu přišli, abych zahrál rockery Iron Maiden!"

Jednu přednost však cizinci mají - dokážou se mnohem extravagantněji oblékat. Mecca se snaží nabízet slevy pro návštěvníky, kteří klub rozzáří zajímavými barvami, ale "Češi jsou příliš velcí introverti," konstatuje Krampol. "Přitom mně by se moc líbilo hrát pro maškarní bál," přikyvuje Loutka.

Třetí narozeniny Mecca oslaví o víkendu a jejich vrcholem bude sobotní vystoupení belgického projektu Koonie & Geert. Na konci října přijede dodatečně popřát i populární dýdžej Tonka z Německa, který se prosadil kvalitní hudbou na rozhraní house a popu.

DJ Loutka

"Jsem tu od toho, abych bavil návštěvníky. Ale v klubech se nemusí jen poslouchat hudba," říká DJ Loutka. (25. září 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz