Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klonovat se začalo už v 19. století

  21:36aktualizováno  21:36
Pokusy o klonování lidských embryí jsou ze světa hlášeny od konce 90. let. V červnu 1999 vědci z amerického státu Massachussetts jako jedni z prvních naklonovali lidská embrya, která ale museli podle amerických zákonů do dvou týdnů usmrtit. Ale pozor, klonuje i sama příroda: vznikají tak například lidská jednovaječná dvojčata.

Dějiny klonování jsou daleko delší, než se většinou ví.

Klonování lze zjednodušeně popsat jako proces vytváření jedné či většího počtu kopií nějaké předlohy. Umělého klonování vědci běžně užívají u rostlin, u živočichů se o něj pokoušejí už padesát let.

Zásadně proti klonování lidských embryí - ať pro léčebné účely nebo pro prostou vědu - je Vatikán, zatímco některé státy (Británie, Dánsko) povolují klonovat lidské zárodky alespoň pro léčebné účely.

Zatím jedinou závaznou mezinárodní dohodou ke klonování je protokol Rady Evropy zakazující klonování lidí, který vstoupil v platnost letos 1. března. Protokol zakazuje všechny činnosti, jejichž cílem je vytvořit člověka geneticky identického s
jiným živým nebo mrtvým člověkem.

V USA prezident George Bush letos v srpnu zakázal financování podobného výzkumu z daňových prostředků. Soukromé společnosti, jako je i Advanced Cell Techologies, však tyto metody mohou rozvíjet bez omezení.

Dějiny klonování začínají v 19. století
Historie klonování se píše již od počátku 19. století. Nejdříve se začaly klonovat (roubovat) rostliny; vytvořit řadu rostlin geneticky identických s rostlinou původní lze například rouby uříznutými z jednoho stromu a naroubovanými na stromy jiné.

Vědecky popsal principy klonování poprvé nositel Nobelovy ceny Hans Spemann v roce 1938. Na něj navázali Američané Robert Briggs a Thomas King, kteří v roce 1952 poprvé uplatnili metodu klonování přenosem buněčného jádra u živočichů - dokázali přenést jádro buňky pulce do žabího vajíčka. Klonovaný pulec se ale dál nevyvíjel.

Na studie Briggse a Kinga navázal v polovině 60. let Angličan John Gurdon, který klonoval žáby. V té době již bylo známo, že například buňka ze žabího střeva má v sobě kompletní informace pro novou totožnou žábu. Gurdonův úspěch spočíval v tom, že se mu podařilo izolovat tuto buňku, z ní pak její jádro a to implantoval do vajíčka jiné žáby. Vyvinul se z něho pulec, který byl úplnou genetickou kopií žáby, jež mu dala své buněčné jádro.

První byla jednovaječná dvojčata ovcí
Počátek embryonálního klonování zvířat se datuje do roku 1979, kdy dánský biolog Steve Willadsen poprvé naklonoval z embryonálních buněk jednovaječná dvojčata a trojčata ovcí. Dalším předělem byl rok 1993, kdy Jerry Hall a Robert Stillman ve Washingtonu naklonovali lidská embrya, která se do určitého stadia vyvíjela. Šlo o první praktický pokus se zárodky člověka.

V červenci 1996 se narodila Dolly, nejslavnější ovce na světě, kterou vytvořil tým Iana Wilmuta v Rosslinově institutu v Edinburghu. Poprvé se podařilo transnukleární klonování z tělové buňky dospělého jedince. O dva roky později Dolly přivedla na svět ovečku Bonnie a dokázala, že se může rozmnožovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V restauraci na předměstí Toronta vybuchla bomba, zranila patnáct lidí

Dva muži odpálili podomácku vyrobenou nálož v restauraci v Kanadě a zranili 15...

Dva muži odpálili podomácku vyrobenou nálož v restauraci ve městě Mississauga ležícím vedle Toronta. Výbuch zranil...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

KLDR je stále otevřená jednání s Trumpem, reagují Korejci na zrušený summit

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (9.5.2018)

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli, řekl...

Najdete na iDNES.cz