Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klonovat se začalo už v 19. století

  21:36aktualizováno  21:36
Pokusy o klonování lidských embryí jsou ze světa hlášeny od konce 90. let. V červnu 1999 vědci z amerického státu Massachussetts jako jedni z prvních naklonovali lidská embrya, která ale museli podle amerických zákonů do dvou týdnů usmrtit. Ale pozor, klonuje i sama příroda: vznikají tak například lidská jednovaječná dvojčata.

Dějiny klonování jsou daleko delší, než se většinou ví.

Klonování lze zjednodušeně popsat jako proces vytváření jedné či většího počtu kopií nějaké předlohy. Umělého klonování vědci běžně užívají u rostlin, u živočichů se o něj pokoušejí už padesát let.

Zásadně proti klonování lidských embryí - ať pro léčebné účely nebo pro prostou vědu - je Vatikán, zatímco některé státy (Británie, Dánsko) povolují klonovat lidské zárodky alespoň pro léčebné účely.

Zatím jedinou závaznou mezinárodní dohodou ke klonování je protokol Rady Evropy zakazující klonování lidí, který vstoupil v platnost letos 1. března. Protokol zakazuje všechny činnosti, jejichž cílem je vytvořit člověka geneticky identického s
jiným živým nebo mrtvým člověkem.

V USA prezident George Bush letos v srpnu zakázal financování podobného výzkumu z daňových prostředků. Soukromé společnosti, jako je i Advanced Cell Techologies, však tyto metody mohou rozvíjet bez omezení.

Dějiny klonování začínají v 19. století
Historie klonování se píše již od počátku 19. století. Nejdříve se začaly klonovat (roubovat) rostliny; vytvořit řadu rostlin geneticky identických s rostlinou původní lze například rouby uříznutými z jednoho stromu a naroubovanými na stromy jiné.

Vědecky popsal principy klonování poprvé nositel Nobelovy ceny Hans Spemann v roce 1938. Na něj navázali Američané Robert Briggs a Thomas King, kteří v roce 1952 poprvé uplatnili metodu klonování přenosem buněčného jádra u živočichů - dokázali přenést jádro buňky pulce do žabího vajíčka. Klonovaný pulec se ale dál nevyvíjel.

Na studie Briggse a Kinga navázal v polovině 60. let Angličan John Gurdon, který klonoval žáby. V té době již bylo známo, že například buňka ze žabího střeva má v sobě kompletní informace pro novou totožnou žábu. Gurdonův úspěch spočíval v tom, že se mu podařilo izolovat tuto buňku, z ní pak její jádro a to implantoval do vajíčka jiné žáby. Vyvinul se z něho pulec, který byl úplnou genetickou kopií žáby, jež mu dala své buněčné jádro.

První byla jednovaječná dvojčata ovcí
Počátek embryonálního klonování zvířat se datuje do roku 1979, kdy dánský biolog Steve Willadsen poprvé naklonoval z embryonálních buněk jednovaječná dvojčata a trojčata ovcí. Dalším předělem byl rok 1993, kdy Jerry Hall a Robert Stillman ve Washingtonu naklonovali lidská embrya, která se do určitého stadia vyvíjela. Šlo o první praktický pokus se zárodky člověka.

V červenci 1996 se narodila Dolly, nejslavnější ovce na světě, kterou vytvořil tým Iana Wilmuta v Rosslinově institutu v Edinburghu. Poprvé se podařilo transnukleární klonování z tělové buňky dospělého jedince. O dva roky později Dolly přivedla na svět ovečku Bonnie a dokázala, že se může rozmnožovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz