Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klokánkům svitla naděje. Splátkový kalendář od ČSSZ pomůže z dluhů

  18:38aktualizováno  18:38
Fond ohrožených dětí zaznamenal úspěch v boji o záchranu Klokánků. Dohodl se s Českou správou sociálního zabezpečení na splátkovém kalendáři dluhu ve výši 20,7 milionu korun. Pokud do konce srpna vyrovná, jak vedení fondu pevně věří, dluh finančnímu úřadu, získá možnost čerpat dotace.

Klokánek v Jindřichově Hradci, který od 1. července pozastavil činnost. | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

„O žádosti jsme rozhodli. S Fondem ohrožených dětí zůstáváme samozřejmě v kontaktu,“ citoval Český rozhlas mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Fond bude měsíčně splácet milion korun po dobu dvou let.

„V podstatě jsme získali bezdlužnost a zároveň nehrozí, že by na nás byla uvalena exekuce, což je další dobrá zpráva,“ řekl iDNES.cz předseda fondu Jan Vaněk.

Bezdlužnost je pro Klokánky důležitá. Je podmínkou, aby mohly čerpat dotace od krajů na svůj provoz. Definitivně ji fond získá ale až tehdy, pokud splatí dluh sedmi milionů korun finančnímu úřadu. „Musíme to do pátku vyřešit, protože jednotlivé kraje řekly, že dotace vyplatí, pokud bezdlužnost získáme do konce srpna,“ uvedl Vaněk.

On sám pevně věří, že dluh bude zaplacen. „Ta cesta byla dlouhá, abychom vše zvládli, dohodli splátkové kalendáře u zdravotních pojišťoven a správy sociálního zařízení a byla by škoda to nyní ztratit. Také chceme ukázat, že i když nám vláda nepomohla, dál bojujeme za záchranu a děláme pro to maximum,“ připomněl Vaněk nedávné rozhodnutí vlády. (více o zamítnutí dotace zde)

Celkový dluh Fondu ohrožených dětí v polovině srpna činil 122 milionů korun, od června se ho podařilo snížit o pět milionů. Na počátku roku fungovalo 28 Klokánků a na konci roku jich zůstane 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných Klokánků i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz