Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kliniky nemají s přesčasy jasno

  22:55aktualizováno  22:55
Lékaři, o jejichž přesčasech nyní jednají nemocnice s odbory, nemají mnohdy jasno, jak by se měla celá situace řešit. Zákoník práce od ledna omezuje přesčasové hodiny a mnohé zdravotníky tak připravuje o podstatnou část jejich výdělku. Jednou z nemocnic, která tvrdí, že ví, jak uvedené problémy vyřešit, je Fakultní nemocnice Brno.

Její management mluví o tom, že by většině zdravotníků mohly zůstat stejné peníze, aniž by museli sloužit tolik přesčasů, jako doposud. Příplatky však lékaři dostanou pouze v závislosti na hospodářském výsledku nemocnice. Pokud bude nemocnice hospodařit dobře, vyrovnání dostanou, pokud nikoliv, nebudou na něj mít nárok.

"I na tuto variantu jsme schopni přistoupit. Tato dorovnávací částka by ale měla být fixní a každému lékaři by ji vyplácela účtárna podle předem daných pravidel - například podle počtu atestací či odpracovaných let. Jednoduše řečeno: aby se úbytek přesčasových hodin na platech neprojevil, chtěli bychom za jednu přesčasovou hodinu dostávat více peněz," řekla odborářka Marie Podrábská z bohunické fakultní nemocnice.

Představa vedení nemocnice je však taková, že tuto odpovědnost přenesou na přednosty oddělení a ti pak rozhodnou, komu peníze dají a komu ne. "To ale podle nás není správné," uvedla odborářka.

"Problémy s přesčasovými hodinami nemusí mít lékaři na odděleních, kde byly pohotovostní služby, a tedy i přesčasy, rozdělovány systematicky. Ti budou mít třeba o jednu službu méně, což tolik nepocítí. Problém budou mít pouze ti lékaři, kteří odpracovali i dvanáct set hodin ročně navíc. Pro ně může být částka rozdělovaná po klinikách samozřejmě malá. Mají ovšem možnost odsloužit si další hodiny v jiné nemocnici. To jim zákoník práce nezakazuje," vysvětlil náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Petr Koška.

"Nechci se k tomu nijak vyjadřovat, zeptejte se raději těch kompetentních," odpověděla vyhýbavě lékařka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Brno v Tomešově ulici. Z obavy z nadřízených nechtěla prozradit ani své jméno.

Podobně reagovala jedna z pracovnic personálu bohunické nemocnice, jež nechtěla zveřejnit ani své jméno, ani název kliniky. "Přesčasy jsou velký problém, jenže normální lékař vám k tomu nic neřekne. Snad jedině odborář, který jedná s ředitelem. Jinak se každý bojí," řekla žena.

Málokterá klinika má v otázce přesčasů jasno. "Každé pracoviště si to řeší po svém. Čas ukáže, která varianta bude nejlepší. Až po zhodnocení celého kvartálu budeme chytřejší," řekl Alfréd Dörr, primář II. gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Zároveň připustil, že personál je z celé záležitosti spíše rozpačitý. "Důležité je, aby nikdo o peníze nepřišel, byla dostatečně zachována péče o pacienty a zároveň se splnila litera zákona," poznamenal primář. Odmítl však prozradit, ke kterému návrhu se klinika přiklání. "Zatím je to rozpracované. Navíc je to výrobní tajemství."

Konkrétně vidí situaci v porodnici na Obilním trhu v Brně. "Myslím, že přesčasy dokážeme vyřešit jakousi vnitřní dohodou. Jde o to, že původní čtyři služby jsme snížili na tři s příslužbou. Některé neakutní výkony jsme přesunuli do běžné pracovní doby. Je to jakási kombinace přesčasů, tedy vybírání náhradního volna, se službou u telefonu, kdy lékař čeká na práci," popsal situaci Jiří Jelínek, náměstek ředitele porodnice na Obilním trhu. Podle něho porodnice limit přesčasů nepřekročila. "Menší problémy byly jen na novorozeneckém oddělení a na oddělení ARO, kde je doktorů obecně méně. Řešením nakonec byly i služby externích lékařů."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz