Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatolog: Počasí bude zřejmě kolísat čím dál víc

  10:00aktualizováno  12:43
Česko zasáhla vlna veder. Podle klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Jana Pretela však i v minulosti podobné teploty bývaly. "Počasí však bude zřejmě v budoucnu kolísat čím dál více," řekl Pretel během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Hostem iDNES.cz byl klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel. | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

ODPOVĚDI JANA PRETELA ČTĚTE ZDE

"Když se podíváte na rekordy k jednotlivým dnům, které jsou často překonávány, tak zjistíte, že řada z nich byla "vytvořena" třeba před mnoha desetiletími (např. rekordy posledních dnů se datují ke dvacátým létům minulého století) – takže vedra i v minulosti bývala," uvedl Jan Pretel.

Klimatolog však souhlasí s názorem většiny čtenářů, že v poslední době padají teplotní rekordy už příliš často. "A to lze dávat do souvislosti s celkovou změnou klimatu," podotkl.

Podle něj ale současná vlna veder vznikla shodou okolností. "V době, kdy cirkulace nad Evropou přinesla jižní proudění a přísun teplého vzduchu z Afriky, tak právě v té době i tam panovaly vysoké teploty. Stačilo totiž, aby třeba na severu Afriky bylo zataženo a teploty by bývaly byly rázem třeba o 3 až 5 stupňů nižší, což by samozřejmě více odpovídalo běžným středoevropským teplotám," uvedl Pretel na iDNES.cz.

Odborně se tomu podle klimatologa říká, že se mění "energetická bilance" Země. "Ostatně tak jako v minulosti už nesčíslněkrát. K této globální změně přispívá i produkce skleníkových plynů, která je spojená s lidskou činností. Druhou a mnohem významnější příčinou těchto obratů je sluneční činnost. Tedy vliv různých slunečních cyklů, změny zemské rotace a změny oběžné dráhy Země kolem Slunce. S tím člověk nic nenadělá," dodává Jan Pretel.

Odborník rovněž míní, že počasí bude zřejmě v budoucnu kolísat čím dál více. "Pokud jde o popisované výkyvy, je třeba počítat s tím, že se zřejmě budou postupně stále více zvýrazňovat. Taková úvaha je v souladu s modelovými odhady probíhající globální změny a jejích projevů ve střední Evropě," dodal.

Klimatolog také říká, že se můžeme těšit na extrémní vedra, sucha, přívalové deště, ale i nekonečně dlouhé zimy bohaté na sníh. Do střední Evropy se totiž vrací počasí, které tu už kdysi dávno bylo.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz