Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatizaci je přesně sto let

  0:15aktualizováno  0:15
Je 22.13, teplota dosahuje 34 stupňů Celsia a vlhkost je asi taková jako v tropickém deštném pralese. Ale stačí vystoupit z dusné texaské noci do obchodního domu Circle K a léto jako by zmizelo. Pivo i občerstvení jsou vychlazené. Můžete vidět vlastní dech, od úst vám jde pára. Mladí prodavači si toho nevšímají. Samozřejmě že to není jen iluze.

Známe to my všichni, kdo pospícháme v klimatizovaných autech do klimatizovaných nákupních středisek, kanceláří nebo domovů, my, kdo se v červenci přikrýváme tlustými peřinami nebo se bavíme sportem na zastřešených stadionech, kde z nikoho neukápne ani kapka potu.

Za to všechno vděčíme Willisi Havilandu Carrierovi. Před sto lety tento mladý muž - rok po studiích na Cornell University, zaměstnanec firmy Buffalo Forge, kde dostával deset dolarů za týden - vymyslel klimatizaci.

Myšlenka ochlazovat vzduch nebyla nová. Římští vládcové si nechali pro osvěžení svých zahrad nosit sníh z vysokých hor. V 19. století doktor Johl Gorrie přišel na to, že pacienti postižení malárií mohou pohodlně odpočívat díky proudění vzduchu přes nádoby s ledem zavěšené u stropu.

Ale až Carrier dokázal vzduch ochlazovat, čistit a vysoušet. Jeden z klientů Buffalo Forge, tiskařská a vydavatelská společnost Sackett-Wilhelms, přišel s problémem: papír, který používali k tisku, se ve vlhku kroutil a bylo nemožné nanést rovnoměrně barvu.

Carrier přišel s jednoduchým řešením. Jestliže továrna byla vyhřívána vzduchem proudícím přes horkou páru, proč by nešlo stejným způsobem vzduch nechat proudit přes studenou vodu a ochlazovat jej tak? Voda se bude srážet na kotoučích, podobně jako v létě na sklenici s vychlazeným čajem. A výsledkem bude studený i suchý vzduch uvnitř továrny.

17. července roku 1902 bylo zařízení v tiskárně poprvé použito a začala éra klimatizace - přestože následující čtyři roky by to nikdo neřekl a po desetiletí bylo možné najít klimatizaci jen na několika málo pracovištích a ještě méně v domácnostech.

Nicméně klimatizace našla využití v nových filmových podnicích. Nejdříve byly větráky umísťovány na zem, a proud vzduchu tak mohl být nepříjemný. Carrier nainstaloval nový systém s vyústěním u stropu v divadle Rivoli v New Yorku v roce 1925.

Nad vchodem do divadla stálo: "V Rivoli je díky klimatizaci vždy 21 °C." Potom přišly na řadu obchodní domy. Následovala letadla a automobily, ačkoli ve své době to ještě nebyl žádný hit - v roce 1953 bylo prodáno jen 10 500 klimatizovaných vozů. Kongres byl klimatizován od roku 1928. V roce 1929 došlo, ke spokojenosti Herberta Hoovera, i na Bílý dům, nicméně Franklin D. Roosevelt klimatizaci nesnášel a nikdy ji nezapnul.

Až po druhé světové válce se tento vynález začal používat v běžných amerických domácnostech. V roce 1960 žilo v klimatizovaných bytech 12 procent domácností, v současné době je to 80 procent.

Klimatizace způsobila rozšiřování měst na horkém jihu, jako například Phoenix nebo Houston, podnítila stavbu velkých prosklených mrakodrapů a umožnila astronautům zkoumat Měsíc. Chlorované fluorouhlovodíky, které v ochlazování dávno nahradily vodu, byly považovány za příčinu poškození ozonové vrstvy Země, proto od nich průmysl v minulém desetiletí úplně upustil.

Marsha E. Ackermannová, autorka knihy Studený komfort: Americká romance o klimatizaci, říká, že někteří lidé považují klimatizaci za moderní vynález, který nás může - stejně jako automobil nebo televize - navzájem odcizit. V roce 1994 v Houstonu několik mladých lidí klimatizaci právě z tohoto důvodu vypnulo. "Myslím, že za takový čin by měl být v Texasu udělen trest smrti," říká Ackermannová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alič drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...

Mugabe shromáždil obrovský majetek, jeho rodina jezdí v Batmobilu

Svržený zimbabwský prezident Robert Mugabe. (17. listopadu 2017)

Odstupující zimbabwský prezident Robert Mugabe nashromáždil během téměř čtyř desítek let v úřadu ohromné bohatství. On...Najdete na iDNES.cz