Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatické změny hrozí

  22:42aktualizováno  22:42
Světová organizace poprvé předložila veřejnosti ucelený pohled na to, co způsobí Zemi globální oteplení. Klimatické změny povedou v tomto století k častějším záplavám, ale zároveň k nedostatku vody, sníží výnosy v zemědělství a zhorší sanitární situaci. Uvádí se to ve včera zveřejněné zprávě Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), který tvoří skupina vědců pověřená OSN studovat oteplování Země.

Vědci z IPCC se opírají o zprávu, podle níž se má v 21. století teplota zvýšit o 1,4 až 5,8 stupně Celsia a úroveň hladiny moří o devět až 88 centimetrů. Mnohem kategoričtěji než v předchozí zprávě z roku 1995 vědci soudí, že zvyšování teploty ve 20. století "již v četných částech světa zasáhlo různé fyzikální a biologické systémy".

Jako příklady uvádějí tání ledovců, změny v chování živočichů a časnější rozkvétání některých stromů. Oteplování klimatu by též mohlo například silně omezit pobřežní ledy u Grónska a západní Antarktidy, přičemž v prvním případě by se západní Evropa změnila v polární pásmo a ve druhém případě by vzrostla úroveň moří během tisíce let až o tři metry.

Ve zprávě nazvané Klimatické změny 2001 se uvádí, že všechny regiony budou pravděpodobně trpět některými negativními vlivy oteplování. Ředitel IPCC Robert Watson na tiskové konferenci zdůraznil, že vzhledem k politice cen vody a subvencí do zemědělství se sami v budoucnu staneme zranitelnější než nyní.

"Z přísně ekonomického hlediska bychom měli zdaňovat vodu tak, abychom přispívali k jejím úsporám a jejímu efektivnějšímu využívání," prohlásil. Zdůraznil ovšem, že IPCC nevydává žádná doporučení, pokud jde o zdanění vody.

Zranitelnější budou rozvojové země, konstatoval jeden z vedoucích představitelů pracovní skupiny, James McCarthy. "K poškozeným bude patřit většina světového obyvatelstva. Klimatické změny se zřejmě dotknou neúměrně více chudých, kteří mají méně prostředků k adaptaci," dodal vědec.

Podle zprávy budou stále častěji registrovány extrémní události, přičemž poroste jejich intenzita. S velkou pravděpodobností se budou také mnohem více vyskytovat intenzivní srážky, a to i ve vyspělých zemích, takže budou stále častější záplavy, sesuvy půdy a laviny.

Vlny veder se budou velmi pravděpodobně projevovat všude a zvyšovat tak úmrtnost a škody na sklizních. Sucha, která zřejmě budou stále častějším jevem v zemích ležících v mírném klimatickém pásmu, povedou ke snížení průtoku řek, postihnou zdroje a kvalitu vody.

Země jihu budou podle většiny prognóz sužovány intenzivnějšími tropickými cyklony, suchem a záplavami. Země ležící v subtropickém pásmu budou obzvláště trpět nedostatkem vody. Podle McCarthyho jsou důvody k názorům, že se negativní účinky způsobené v četných regionech fenoménem El Niňo budou postupně prohlubovat.

Zvýšení úrovně moří ohrozí zvláště ústí řek a malé ostrovní státy. Mohly by tak být ohroženy desetimiliony obyvatel. V bohatých zemích způsobí zvýšení teplot o několik stupňů ztráty, výraznější zvýšení však bude mít negativní ekonomické dopady.

V případě trvalého zvyšování teplot bude situace v Evropě diferenciovaná. "Všechno nasvědčuje tomu, že by v severní Evropě měla růst zemědělská výroba, v jižní Evropě klesat," konstatoval Watson. Ve většině tropických a subtropických regionů dojde ke všeobecnému snížení výnosů v zemědělství, uvádí se ve zprávě.

Plné znění zprávy na www.ipcc.ch

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Policie ve Španělsku zadržela dealery drog, je mezi nimi i Čech

Kokain.

Čtyři lidi včetně jednoho českého občana zadržela španělská policie kvůli prodeji drog v jednom z barů pobřežního města...

Likvidaci severokorejské střelnice pokrývají i jihokorejští novináři

Vůdce KLDR Kim Čong-un při prohlídce severokorejského jaderného centra...

Severní Korea nakonec umožnila, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i novináři...

Policie vyšetřování zpackala, tvrdí Kuciakův otec. Ve hře je albánská stopa

Novináři zapalují ve slovenském Trenčíně svíčky na památku zavražděného kolegy...

Otec zavražděného slovenského novináře Jozef Kuciak kritizuje policii za průběh vyšetřování. Podle něj hrozí...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz