Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Na boj s emisemi se bude přispívat dobrovolně, vyjednala Čína ve Varšavě

  • 11
Účastníci ekologické konference ve Varšavě po maratonu jednání dospěli ke kompromisní dohodě o financování boje proti klimatickým změnám. Kvůli hrozícímu kolapsu jednání ale museli přistoupit na to, že jednotlivé státy mohou navrhovat dobrovolné příspěvky, nikoli se k nim ale již napevno zavazovat.

Podle agentury AFP je dojednaný kompromis předstupeň ke smlouvě o přijetí opatření, jež by očekávané oteplení v příštích desetiletích omezilo na polovinu.

Právě na konferencí OSN o změnách klimatu, která se v roce 2015 uskuteční v Paříži, má být přijata nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, jež vstoupí v platnost v roce 2020. Podle agentury Reuters dohoda "udržuje naživu naději na uzavření smlouvy v roce 2015".

Jednání ve Varšavě znovu ukázala hluboké rozpory mezi průmyslově vyspělými zeměmi v čele s Evropskou unií a Spojenými státy na straně jedné, a rozvíjejícími se zeměmi pod vedením Číny na straně druhé.

Zatímco Západ považuje za nutné, aby se do boje proti klimatickým změnám zapojily všechny státy, Čína opět argumentovala tím, že hlavní břemeno mají nadále jako podle Kjótského protokolu nést bohaté státy. Ty chudší mají mít naopak více prostoru pro svůj rozvoj tím, že budou moci volněji spalovat fosilní paliva.

Vyjednavači se nakonec dohodli, že by všechny státy měly usilovat o snížení emisí. Nejlépe do prvního čtvrtletí 2015 mají přijít s návrhy na to, jakými "příspěvky" se budou podílet na společném úsilí. Podle agentur jde o mírnější variantu, než s původně požadovanými "závazky".

Podle ekologických organizací skončila konference neúspěchem. Ekologové z jednání ve čtvrtek na protest odešly. "Jednotlivé státy nebyly schopny představit jasný cíl pro snižování emisí ani konkrétní částku, kterou jsou ochotny přispívat chudým zemím, aby se mohly vyrovnat s dopady měnícího se klimatu. Vůli k přijetí ambicioznější dohody neukázaly ani bohaté ani velké rozvíjející se státy, jejichž postoj je klíčový pro přijetí globální dohody," uvedl mluvčí Hnutí DUHA Jan Piňos.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video