JIří Kajínek

JIří Kajínek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klika od auta Kajínkovi nepomohla, ani po stížnosti jako důkaz nestačí

  • 207
Vrchní soud v Praze zamítl stížnost Jiřího Kajínka. Doživotní vězeň protestoval proti březnovému verdiktu plzeňského krajského soudu, který mu nepovolil obnovu procesu. Nové důkazy podle odvolacího soudu na obnovu procesu nestačí, zjistila MF DNES.

Kajínkův advokát Tomáš Zejda soudu navrhl jako nový důkaz kliku od auta, v němž jeli lidé, na které vrah v roce 1993 v Plzni zaútočil. Na klice se nenašly žádné otisky, přitom podle výpovědi jediného přeživšího vrah neměl rukavice. Krajský soud to však v březnu jako důvod k obnově zamítl (více zde).

Tomáš Zejda verdikt vrchního soudu nekomentoval. "V současné době se nemohu nijak vyjádřit, protože nevím, jestli pan Kajínek už rozhodnutí soudu obdržel," řekl advokát. Odmítl proto jakkoli předjímat, zda budou kvůli zamítnutí obnovy podávat stížnost k Ústavnímu soudu.

Pro padesátiletého Jiřího Kajínka je to další neúspěšný pokus o znovuotevření jeho procesu. V roce 2004 se o obnovu procesu pokusili advokáti Klára Slámová s Koljou Kubíčkem, před soudem vypovídaly desítky svědků. Soudce Tomáš Bouček nakonec v roce 2006 dospěl k závěru, že žádné ze svědectví nepřineslo tak zásadní skutečnosti, které by na obnovu procesu stačily.

Stížnost pro porušení zákona v Kajínkův prospěch posléze podal tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, Nejvyšší soud ČR ji v roce 2007 zamítl.

Krajský soud v Plzni uložil Kajínkovi doživotní trest v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Velmi známým se stal v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z věznice v Mírově na Šumpersku. V prosinci však byl dopaden. Na motivy jeho příběhu vznikl film režiséra Petra Jákla.

,

Video