Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klienti kampeliček opět protestují před vládou

  14:04aktualizováno  14:04
Přibližně 40 zástupců členů zkrachovalých záložen se ráno opět sešlo před budovou vlády, aby pokračovalo v protestních akcích, které zahájili v pondělí. Vyzývají vládu a parlament k vrácení svých vkladů. Protesty se mají konat celý tento týden. Jejich cílem je přimět politiky ke schválení zákona, umožňujícího vyplacení 100 procent vkladů. Pokud k tomu vláda do konce roku nepřistoupí, chtějí členové záložen podat řetězec soudních žalob, a to až k mezinárodnímu soudu.
Protest klientů zkrachovalých kampeliček před vládou

Protest klientů zkrachovalých kampeliček před vládou - Asi padesát zástupců klientů zkrachovalých kampeliček zahájilo celodenní protest před Úřadem vlády, 27. listopadu 2000 | foto: Roman Mach - TVD

Měla by pomoc klientům zkrachovalých kampeliček řešit vláda, nebo soud? - hlasujte v anketě

Zhruba stovka zástupců klientů zkrachovalých kampeliček zahájila v pondělí protest před Úřadem vlády. Chtějí tak donutit ministry, aby se zabývali jejich situací a vymohli pro ně peníze, o které přišli.

Lidé chtějí vytrvat v protestech po celý týden, pokud do té doby nepřistoupí vláda na jejich požadavky, jsou odhodláni obrátit se na soud. Podle organizátora Vlastimila Šimáka ze sdružení Směr 1. družstevní záložna Ostrava jsou právníci už připraveni.

Klienti dužstevních záložen jsou z valné části lidé v důchodovém věku, kteří přišli o celoživotní úspory.

Při pondělním příjezdu ministrů na zasedání skandovali hesla: Vláda ven! a Vraťte nám peníze! Ostraha úřadu musela být posílena.

Mezi protestující přišel pouze ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Ten je upozornil, že vláda jejich situaci nezavinila, přesto se jí zabývá a do sněmovny už předložila návrh, jak situaci vyřešit. Ten ale poslanci neschválili.

Kampeličky? Věčný problém
Více než rok po rozpoutání první vlny uvalování nucených zpráv na družstevní záložny jsou jejich klienti stále neuspokojeni. Úřad pro dohled nad družstevními záložnami už zasáhl proti 19 kampeličkám.

Ty sdružují celkem vklady 9,52 miliardy korun a mají téměř 105 tisíc členů. Zkrachovalé kampeličky zadržují téměř 92 procent všech vkladů a sdružují přibližně 82 procent členů celého družstevního peněžnictví.

V úterý má Poslanecká sněmovna znovu v prvním čtení projednávat vládní návrh zákona, podle kterého by se klientům zkrachovalých ústavů dostalo alespoň částečného odškodnění prostřednictvím vydání dluhopisů v objemu šesti miliard korun a se splatností 20 let.

První záložnou, která se 4. října loňského roku dostala do nucené správy, byla Družstevní stavební záložna Praha. Její vklady činily 88 milionů korun, očekávaná ztráta ale dosáhla více než dvojnásobku - 173 milionů korun.¨

Zatím poslední kampeličkou poslanou do konkurzu byla Živnostenská družstevní záložna ze Dvora Králové nad Labem. 2 700 klientů jí svěřilo dohromady přes 240 milionů korun.

Dosud největší objem vkladů mezi problémovými kampeličkami spravovala 1. Družstevní záložna Ostrava. Nucená správa na ní byla uvalena na začátku loňského listopadu, na konci téhož roku spravovala vklady za 3,36 miliardy korun.

Kdo za to může
V pozadí krachu ostravské záložny krachu stojí podobné příčiny jako u většiny ostatních. Velká část svěřených prostředků byla poskytnuta v nepokrytých úvěrech, jejichž návratnost je třeba jen 20 procent.

Příčiny problémů několika ústavů také prošetřuje policie. Členové managementů kampeliček totiž svými nezákonnými machinacemi odčerpávali a převáděli majetek záložen na svá soukromá konta.

Svůj díl viny nese také Úřad pro dohled na družstvními záložnami, který měl podobným nekalostem předcházet. Někteří odborníci se shodují v názoru, že úřad nepracuje správně protože jeho činnost financují samotné kampličky.

Vlna nucených správ přišla až když ministr financí Pavel Mertlík jmenoval do čela úřadu Iva Vrzala. Před Mertlíkem nesli odpovědnost za jmenování šéfa úřadu ministři Ivo Svoboda, Ivan Pilip a Ivan Kočárník.

Nucení správci často marně hledají odpověď na otázku, kam peníze zmizely. Potýkají se přitom s řadou překážek, od špatného účetnictví, přes spletité vazby mezi kampeličkami až po poskytování nekvalitních půjček.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz