Klíčový výslech v kauze Srba má tři verze

  • 30
Tři různé interpretace má nový nedokončený výslech klíčové postavy kauzy připravované nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Podnikatelka Eva Tomšovicová už před měsícem policii řekla, že si u ní likvidaci novinářky objednal bývalý úředník ministerstva zahraničí Karel Srba. Podle žalobce Tomšovicová svá slova potvrdila. Srbův obhájce tvrdí, že výpověď změnila. Třetí verzi nabízí její advokát.

"Dnes původní výpověď v podstatě potvrdila," řekl jihočeský žalobce Barnabáš Liška. Srbův advokát Miroslav Kříženecký tvrdí něco jiného: "Otočila a vypověděla, že Srba nikdy nechtěl Slonkovou zavraždit," říká.

Tomšovicové advokát Vladimír Jiřena nabízí třetí verzi: "Moje klientka říká stále totéž: pan Srba slovo vražda nikdy nepoužil, a ona sama také ne," říká Jiřena. Soud tedy bude muset řešit, zda slova "likvidace" či "zavření huby", které Tomšovicová použila, měla znamenat vraždu.

Kauza Srba: klíčové svědectví je nejasné
Likvidací Slonkové jsem nikdy nemyslela její vraždu, tvrdila u včerejšího výslechu Eva Tomšovicová, klíčová postava kauzy Srba. Eva Tomšovicová zjevně nechce strávit příštích mnoho let za mřížemi. A přesto to tak až do včerejška vypadalo: sama policistům před měsícem řekla, že organizovala likvidaci novinářky Sabiny Slonkové a že objednávka na tuto akci přišla od Karla Srby, bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí.

Při čtvrtečním výslechu však Tomšovicová couvla a tvrdila, že likvidací rozhodně nebyla míněna vražda. Radost z Tomšovicové výpovědi má hlavně Srbův advokát Miroslav Kříženecký. Od počátku celé kauzy tvrdí, že Tomšovicová je naprosto nedůvěryhodná, psychicky narušená osoba. A že tedy její svědectví proti Srbovi, jeden z klíčových policejních důkazů, nemá žádnou hodnotu. "Její čerstvá výpověď ji minimálně zcela znedůvěryhodnila," říká Kříženecký.

"Srba souhlasil s vynaložením 500 tisíc korun na odstranění Slonkové," prohlásila Tomšovicová v červenci do policejního protokolu. A o kus dál: "Měla jsem obdržet 450 tisíc korun na vyplacení celé záležitosti. Srba sdělil, že před vyplacením ověří pravdivost informace o likvidaci Slonkové."

Jak je vidět, slovo "vražda" se tu nikde neobjevuje. "Když šéf v práci řekne, že někoho zlikviduje, neznamená to přece, že ho musí zavraždit," říká právník Tomšovicové Vladimír Jiřena. "Paní Tomšoviová zkrátka o vraždě nikde nikdy nemluvila a nikdy neřekla, že by si vraždu objednal pan Srba."

Co tedy Tomšovicová mínila "likvidací" či "zavřením huby" Slonkové, advokát říci nechce. "Výslechy ještě neskončily," vysvětluje Jiřena. "Nikdy ale nevěřila, že by vůbec k něčemu došlo." Takové tvrzení však vzbuzuje další otázky: proč potom Tomšovicová o potřebě "odstranit" Slonkovou říkala svým dvěma vimperským známým Michalu Novotnému a Petru Volfovi? "Takto: byla v takovém psychickém stavu, že něco udělala, aniž si přála, aby se paní Slonkové něco špatného stalo. Doufala, že se to zahraje do autu," říká Jiřena.

Proti verzi o zahrání "do autu" ale mluví například skutečnost, že Tomšovicová skutečně sháněla trhavinu semtex. Policie tvrdí, že právě tou měla být novinářka podle první verze zlikvidována. "Semtex nebyl rozhodně chystán pro vraždu. Tomšovicová to vysvětlovala poměrně logicky, že se používá třeba k hloubení studně," tvrdí Jiřena.

Semtex se ale nakonec dostal až k vimperskému narkomanovi a policejnímu donašeči Karlu Rziepelovi alias Citronovi, kterého měli najmout známí Tomšovicové Novotný s Volfem, kteří jsou z příprav vraždy také obviněni. Citron dostal i fotografii Slonkové a její dvě adresy (jedna z nich je přitom veřejně nepřístupná). Citron ale nakonec celou věc oznámil policii - ještě před tím mu ale Novotný poslal 4500 korun na pistoli, která měla v plánech na vraždu Slonkové nahradit semtex.

Srbův advokát Kříženecký je přesvědčen, že se žalobcům důkazy proti Srbovi hroutí: "Dělal jsem prokurátora dvacet let, vím, o čem mluvím," říká Kříženecký. "Chápu, že pan žalobce Liška chce držet Karla Srbu ve vazbě, a proto bude tvrdit, že se nic neděje." Jihočeský státní zástupce Barnabáš Liška, který na vyšetřování dohlíží, skutečně tvrdí, že nejasnosti a zmatky ve výpovědích Tomšovicové neznamenají velký problém: "Rozhodně to není žádný zlom v případu," říká Liška, který nehodlá s Kříženeckým veřejně polemizovat.

"Paní Tomšovicová v podstatě potvrdila svou původní výpověď," řekl pouze Liška.
Jihočeský žalobce chce kauzu nájemné vraždy dotáhnout k žalobě během jednoho měsíce. Tomšovicové výslech byl včera přerušen a bude pokračovat v půlce září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video