Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18:56
Vážení čtenáři, on-line reportáž z jednání o budoucnosti vlády končí. Další vývoj budeme sledovat v našem zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost.
18:52
Naopak ČSSD pokračování vlády slavit rozhodně nebude. Podle šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je dohoda vládních stran špatná zpráva pro občany i budoucnost země. Strana také hodlá podpořit protestní akce odborů a iniciativ.
18:41
Jedním z prvních, kteří uvítali koaliční dohodu, je prezident Václav Klaus. Byť podle vlastních slov zatím nezná podrobnosti o tom, na čem se strany skutečně dohodly.
18:30
Zápisné na vysokých školách bude podle Nečase 3 až 3 a půl tisíce korun za semestr. Část z něj půjde do stipendijního fondu vysokých škol.
18:27
Personální otázky lídři stran podle Nečase neřešili. "Jediná personálie, která je na pořadu dne, je urychlené hledání nového ministra nebo ministryně školství," řekl Nečas. Podle Johna budou Věci veřejné tuto otázku řešit, protože už vidí "světlo na konci tunelu," že se podaří škrtům v platech učitelů zabránit.
18:18
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nepochybuje o tom, že strany dohodu dodrží. "Záruka je velmi prostá: vlastní zájem dotčených stran. Každá strana by mohla jen ztratit, kdyby dohodu porušila."
18:17
Některá z dohodnutých opatření by měla začít platit velmi brzy. "Zápisné by mělo fungovat od akademického roku 2012/2013," upřesnil Nečas.
18:13
Podle šéfa Věcí veřejných Radka Johna se koalice zároveň dohodla na tom, že se ve formátu K9 bude scházet častěji. John také oznámil, že na vysokých školách bude zavedeno zápisné. John byl s koaliční dohodou spokojen. "K jednání došlo po emocionálním výbuchu Věcí veřejných, ale účel byl naplněn," dodal John.
18:11
Kromě toho vláda změní způsob valorizace důchodů. Další úspory by mělo přinést slučování ministerstev. To bude mít na starost vicepremiérka Karolína Peake.
18:06
Koalice se zároveň dohodla na úsporných opatřeních, která by měla udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Jde zejména o zvýšení daně z příjmů z 19 procent na 20. "Drtivá většina jednání proběhla v neemotivní atmosféře," popsal průběh schůzky Nečas.
18:01
Premiér Petr Nečas zrekapituloval jednotlivé body uzavřené dohody. Vláda se podle něj dohodla na tom, že z programového prohlášení škrtne ty body, které z časových či rozpočtových důvodů nestihne splnit - týká se to například odloženého školného na vysokých školách.
17:55
Po necelých čtyřech hodinách jednání přicházejí lídři vládních stran na tiskovou konferenci. K zástupcům médií budou hovořit Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John.
17:51
Ve středu by vláda měla odsouhlasit úsporná opatření, která mají pro roky 2013 a 2014 zajistit schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP.
17:28
Jednání předáků kabinetu se chýlí ke konci. Tisková konference po jeho skončení je ohlášena na 17:45. Týden poté, co Věci veřejné pohrůžkou odchodu svých ministrů odstartovaly další "revoluci", je zřejmé, že pád vlády se nyní odkládá na neurčito.
17:03
Vysoce postavený zdroj z vlády iDNES.cz sdělil, že podle průběhu jednání je zřejmé, že současná koalice bude pokračovat.
16:45
Sedmiprocentní solidární příspěvek, který budou platit lidé s příjmy vyššími než 100 tisíc měsíčně, zavádí vláda jen dočasně. "Je důležité dodat, že tento solidární příplatek bude platit časově omezenou dobu tří let," napsal iDNES.cz místopředseda ODS Pavel Drobil.
16:40
Místo 19 procent z hrubé mzdy se podle nové dohody koalice bude platit 20 procent. Zdravotní pojištění zastropováno nebude, potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek.
16:35
Vláda nemá žádnou strategii, jak zemi vyvést krize, tvrdí místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "To, co se odehrává dnes, mi začíná stále více připadat jako komedie," komentoval situaci, v níž se nachází vládní kabinet. Poslanecký klub ČSSD podle jeho předsedy Jeronýma Tejce podporuje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby už v červnu.
16:22
Podle opoziční ČSSD by nejlepší řešení byl pád vlády a předčasné volby. Současná krize bude mít podle sociálních demokratů jen další negativní dopad na lidi s nižšími příjmy.
16:01
Špičky koalice už ve Strakově akademii nad programovým prohlášením vlády přemítají téměř dvě hodiny.