Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klíčové okamžiky „šestidenní války“ o reformy ve Sněmovně

  0:07aktualizováno  16:43
Poslanecká válka o reformy trvala přes šest dní. Poslanci obou stran při ní zašli minimálně na hranu toho, co jednací řád umožňuje - a obě strany si vyčítají, že ta druhá hranu překročila. Portál iDNES.cz připravil výběr klíčových momentů celého sněmovního martyria.

„Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament,“ prohlásil výstižně šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Boj o reformy ve Sněmovně

Úterý

11:00 - obstrukční kolty jako první tasil šéf mandátového výboru Jeroným Tejc. Předložil 51 návrhů na změnu pořadu schůze, celkem tím zařídil 102 hlasování. "To jsou, dámy a pánové, všechny mé skromné návrhy," uzavřel svůj projev s úsměvem Tejc. Sněmovnu zaměstnal na dlouhé hodiny.

11:30 - koaliční lídři po Tejcově vystoupení navrhli změny, které budou doprovázet celou schůzi: jednat a hlasovat se bude i po půlnoci a každý poslanec bude smět k jednomu tématu vystoupit nanejvýš dvakrát.

21:45 - "Včely mají med, neboť mají královnu. My máme prd, protože máme parlament," prohlašuje Vít Bárta. Bonmot, který se napohled nejeví nijak klíčově, se časem ukáže jako nejvýstižnější hláška celého sněmovního martyria.

Středa

01:00 - ČSSD odkrývá svou noční taktiku. Její poslanci utvořili tři osmnáctičlenné skupiny, které drží ve Sněmovně hlídky. Mohou se tak střídat ve spánku, narozdíl od koalice, která musí udržovat v sále 67 zbrojnošů, aby komora zůstala usnášeníschopná. Čas od času ČSSD testuje bdělost koalice návrhem na odročení schůze (více o taktice ČSSD čtěte zde)

Obstrukční bitva

Obrázek ukazující obstrukční taktiku a obranu koalice můžete zvětšit kliknutím.

09:00 - poslanci místo reforem zahajují diskusi o rozpočtu. ČSSD slibuje, že toto téma se obstrukcí nedočká. Prezident Václav Klaus krátce nato prohlašuje, že obstrukce jsou směšné a nedůstojné sociální demokracie coby dosud státotvorné strany (názor prezidenta k obstrukcím čtěte zde).

20:10 - po více než 10 hodinách řečnění rozpočet v prvním čtení prošel. Během jeho projednávání se poprvé dostal k řízení schůze Lubomír Zaorálek. Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová ho nenechala řídit schůzi, dokud se projednávaly reformy, aby z pozice řídícího nemohl pod nějakou záminkou schůzi ukončit.

Čtvrtek

03:40 - koaličním poslancům došly síly. Přerušují jednání do 18:00. Poslanci si mohou dopřát pár hodin nerušeného spánku.

Fotogalerie z celého jednání

09:00 - poslanci s kruhy pod očima se vracejí do Sněmovny. Levice na tento den zařadila čtyři mimořádné schůze s cílem opět zpomalit jednání. To se jí podařilo, třebaže koalice dle očekávání odmítla jednat o armádních zakázkách, lesích, hasičích i elektronických zdravotních knížkách.

18:40 - poslanci definitivně schválili první z patnácti reformních zákonů - omezení státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Hned poté koalice prosadila sloučení debaty k dalším 14 zákonům do jedné, aby ukrátila obstrukce. Opozice protestuje marně. Koalice později večer hlasováním potvrzuje omezení vystoupení v rozpravě na dvakrát deset minut (více o sloučení rozpravy čtěte zde).

Pátek

09:00 - intermezzo v podobě mimořádné schůze svolané vládou. Poslanci ve třetím čtení schválili zákon o veřejných zakázkách (ale ne s úplným rozkrytím subdodavatelů, což koalici rozděluje). Odpoledne se vrátili k bitvě o reformy.

20:30 - poslance ČSSD přišli do Sněmovny podpořit jejich kolegové ze Senátu. Senátoři čtou předem připravené příspěvky a a přispívají tak ke zdržování.

Sobota

11:45 - opozice napadla usnesení, že i ve sloučené debatě lze vystoupit nejvýše dvakrát. Legislativní odbor Sněmovny jí dal za pravdu: práva poslanců lze podle odboru omezit jen pokud jich zneužívají (celé stanovisko sněmovních právníků čtěte zde). Právníci ale pochybují, že současné obstrukce jsou zneužíváním práv. Podle Miroslavy Němcové koalice postupovala správně, místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová přiznala, že ona sama byla pro sloučení jen obsahově blízkých témat, nikoliv všech 14 návrhů.

Neděle

Co vše zkusila opozice

Zdržovací taktika levice obsahovala:

  • přestávky na jednání klubu
  • návrhy na zařazování a vyřazování bodů z jednání (opakovaně, či těch samých bodů)
  • faktické poznámky
  • námitky poslanců, že nemohli vystoupit potřetí
  • mimořádné schůze
  • pokusy odložit schůzi na prosinec
  • snaha unavit zástupce koalice tak, že při odchodu opozičníků ze Sněmovny nebude usnášeníschopná
  • projevy senátorů

09:40 - ochranná služba policie zvýšila bezpečnostní opatření u Sněmovny poté, co se poblíž budovy vyskytli levicoví aktivisté. Sociální demokraté se zlobí a žádají o odvolání opatření.

12:20 - ČSSD už počítá, kdy jí kvůli omezení vystupování v rozpravě dojdou řečníci. Jeroným Tejc to odhadl na šestou až sedmou večer, Bohuslav Sobotka na čas kolem půlnoci (čtěte Čas pro obstrukce se ČSSD krátí).

14:15 - koaliční strany oznámily, že zvažují změnu jednacího řádu, aby do budoucna obstrukcím zabránily. Na změně jednacího řádu, která má zahrnovat též omezení přílepků, pracuje sněmovní podvýbor (o změně jednacího řádu čtěte zde)

23:30 - opozice vyčerpala řečníky v rozpravě i šestici zástupců ČSSD, která přednesla stanoviska poslaneckého klubu. Závěrečné slovo obstaral Bohuslav Sobotka. Slíbil, že jeho strana reformy změní, pokud se dostane k moci. Následovalo půlhodinové hlasování, v němž koalice uspěla ve všech bodech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....Najdete na iDNES.cz