Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klíč k ovládnutí imunity

aktualizováno 
- Každý člověk z vlastní zkušenosti velice dobře ví, že mateřský organismus vytváří prostředí, v němž se lidský zárodek vyvine až do konečné podoby dítěte. A přitom je to vlastně imunologický zázrak. Lidský zárodek totiž obsahuje také geny otce, a je tedy pro organismus matky cizorodým prvkem. Jak to, že ho její tělo neodmítne, jako to dělá třeba s transplantovanými orgány?
"Zárodek díky přirozenému mechanismu dokáže přesvědčit tělo matky, aby cizí tkáň tolerovalo," vysvětluje David Munn z lékařské školy v Augustě v americkém státě Georgia. To se koneckonců dá logicky předpokládat. Podstatné však je, že Munn a jeho kolegové objevili, proč je to možné. Podle jejich poznatků zárodek prostě vypne ve svém okolí matčin imunitní systém.

PŘEVRAT V TRANSPLANTACÍCH
Pochopit, jak se to děje, je významné pro chirurgy, kteří potřebují pacientům transplantovat nový orgán. Odmítavé reakci organismu lékaři čelí tím, že dalšími léky potlačí pacientův imunitní systém. Nemocný je pak ovšem podstatně náchylnější podlehnout jiným infekcím, jimž by se jinak ubránil.
Pokud by lékaři dokázali vyřadit imunitní systém operovaného z činnosti jenom v okolí transplantovaného orgánu, úspěšnost transplantací by se dále zvýšila. A nejen to. Orgánů pro transplantaci je zoufale málo, a mnoho pacientů umírá při čekání na vhodného dárce. Někteří lékaři proto doufají, že by mohli pro lidské transplantace používat orgány ze zvířat. Mezi překážkami, jež tomu brání, figuruje právě imunitní systém člověka, který zvířecí orgány odmítá přijmout.
Ovládnutí imunity by lékařům umožnilo také léčit poruchy imunitního systému. Například nebezpečná rozptýlená skleróza je způsobena tím, že imunitní systém začne být nadměrně horlivý a napadá části vlastního těla.

DETEKTIVNÍ PÁTRÁNÍ
Historie objevu, který Munn a jeho kolegové učinili, se čte jako vědecká detektivka.
Je dávno známé, že podstatnou roli při odstartování imunitní reakce hrají takzvané buňky T, které se aktivují při zjištění cizorodých prvků v organismu. Tím dají signál k nesmírně rychlému rozmnožování bílých krvinek, které se s vetřelcem vypořádají.
Lékaři v Augustě se při laboratorních pokusech s placentou, jež obalovala plod v matčině lůně, snažili objevit, čím to, že se v okolí placenty vypíná imunitní systém. Pokusné chemické rozbory obsahu zkumavky, v níž pokusy probíhaly, našly první stopu - ve zkumavce chyběl enzym tryptophan. Tato chemická látka je výživou pro buňky T.
"Nejdřív jsme mysleli, že to je nějaký omyl v rozborech," říká Munn. Další pokusy však potvrzovaly předchozí závěry. Následovalo tedy pátrání v lékařské literatuře. V ní vědci našli zprávu japonských výzkumníků, kteří objevili, že enzym zvaný IDO dokáže tryptophan rozložit. Tím se IDO dostal na čelné místo v seznamu podezřelých. A výzkumníci jej pak opravdu v placentě našli.
"Existuje v placentě přesně v těch místech, kde ho potřebujete, aby zastavil útok imunitního systému proti plodu," konstatuje Munn.
Fungování je poměrně jednoduché - IDO rozkládá tryptophan, buňky T tedy nemají výživu a nejsou dost silné na to, aby vyvolaly imunitní reakci.
Nyní vědci pracují na tom, jak enzym IDO vložit do léků, které umožní imunitu omezit právě tehdy a jen v těch místech, kde to lékaři a jejich pacienti potřebují.

Dítě v matčině bříšku se má čile k světu, přestože by teoreticky mělo svádět usilovný boj s matčiným imunitním systémem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz