Severokorejský brankář Ri Mjong-kuk nechytil střelu Hugo Almeidy. (21. června 2010)

Severokorejský brankář Ri Mjong-kuk nechytil střelu Hugo Almeidy. (21. června 2010) | foto: AP

KLDR viděla v přímém přenosu porážku Kimovy taktiky. Čeká fotbalisty lágr?

  • 220
Severokorejská televize odvysílala poprvé živě fotbalový přenos ze zahraničí. Za příhlížení milionů Severokorejců ale tým, kterému osnoval taktiku samotný Kim Čong-il, deklasovali Portugalci 7:0. Jak mohl prohrát nejmocnější stát na světě? ptají se teď šokovaní Severokorejci.

Přenosy z mistrovství světa ve fotbale vidí sportovní fandové v KLDR obyčejně jen v krátkých sestřizích a někdy až týdny po šampionátu. I první utkání svého týmu na mistrovství světa po 44 letech viděli ze záznamu až 17 hodin po závěrečném hvizdu.

Státní televize se vymluvila na to, že se zápas hrál v brzkých ranních hodinách a v zemi se přeci v noci a přes den nevysílá. O týden později ale cenzoři provedli nevídanou věc - namlsaní výkonem s Brazilci fotbal poprvé nechali přenášet živě.

Porážka neporazitelného Severokorejce zdrtila

Propaganda zřejmě doufala, že vítězství nad Portugalskem využije k další masáži Severokorejců a ukáže, že tým, kterému před odjezdem udával taktické pokyny sám "milovaný vůdce" Kim Čong-il, nemá soupeře.

Severokorejský brankář Ri Mjong-kuk. (21. června 2010)

Severokorejský brankář Ri Mjong-kuk (21. června 2010)

Jenže severokorejský brankář lovil míč z branky hned sedmkrát a sen o nejdokonalejším národu na světě, který obyvatelé KLDR díky všudypřítomné propagandě sní od dětství, se rozplynul přímo před jejich očima.

"Lidé jsou tu stále v šoku," popsal listu The Times muž, který zápas sledoval v Severní Koreji. Proč? Mnozí z nich vůbec poprvé v životě viděli, že mohou být poraženi. To severokorejská propaganda nikdy nepřipouští.

Po čtvrtém gólu se komentář úplně odmlčel

A jak sledování fotbalu přímo v KLDR vypadalo? Zápas měl výkop ve 20:30 místního času, kdy bývají u obrazovek miliony párů severokorejských očí. Ještě v polovině zápasu byl po pár slibných severokorejských příležitostech komentátor upovídaný.

KDYŽ PÍSKÁ MUSSOLINI

Aneb fotbal jako hra diktátorů a důvod pro válku

"Naši obránci ho neviděli, jak nečekaně přicházel zezadu," vysvětlil rozhýřený komentátor gól Raula Meirelese ve 29. minutě. "Měli by si dávat více pozor na ty, kteří přicházejí zezadu. Když budeme hrát vlastní styl, jsme schopní skórovat," dodal.

Poločas vyplnil medailonek o světových šampionátech a patriotická píseň Nejvíce milujeme naši vlast. Ve druhé polovině začal být komentář nesouvislý. "Od čtvrtého gólu už se neozýval vůbec," řekl britskému listu The Times cizinec, který se díval na zápas v KLDR.

Severokorejský útočník Čong Te-se (vpravo) v souboji s brazilským stoperem Juanem.

Severokorejský útočník Čong Te-se (vpravo) v souboji s brazilským stoperem Juanem

Severokorejský brankář Mjong-kuk. (21. června 2010)

Severokorejský brankář Mjong-kuk (21. června 2010)

Přenos skončil okamžitě po závěrečném hvizdu. "Portugalci vyhráli a mají čtyři body. Nyní živé vysílání ukončíme," rozloučil se stroze komentátor. Miliony lidí v tu chvíli zůstaly sedět před televizními obrazovkami jako opaření.

Fotbalisty čeká převýchova, tvrdí uprchlík

Po ostudné porážce se ve světě okamžitě začaly objevovat nemístné vtipy o tom, že hráči půjdou do koncentračního tábora. Jenže to se podle dvaatřicetiletého Kima, který z KLDR utekl v roce 1996, klidně může stát.

SLZY Severokorejský útočník Čong Te-se prožívá hymnu před zápasem na mistrovství světa."Výsledek bude sváděn na jejich slabého ducha," přiblížil BBC osud svých někdejších krajanů uprchlík. "Jsem si jistý, že hráči budou muset projít extrémní převýchovou a sebekritikou," dodal Kim.

Pustit Severokorejcům fotbalový zápas byl pro zdejší vládu riskantní podnik hned ze dvou důvodů. Kromě porážky národních hrdinů mohl až do severokorejských obýváků snadno zavanout vítr svobody. Stačilo, aby některý fanda v hledišti zvedl transparent s nápisem: "Kim Čong-il je lhář." Nic takového se ale nekonalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video