KLDR spouští reaktor, poker s USA pokračuje

  • 18
USA a KLDR pokračují v diplomatickém pokeru s válečným odérem. Pchjongjang oznámil, že spustil jaderný reaktor pro výrobu elektřiny. Podle Američanů severokorejský teroristický režim pokračuje v tajném jaderném programu. USA zvažují posílení jednotek v Jižní Koreji.

Severokorejské ministerstvo v anglickém prohlášení uvedlo, že spuštěný grafitový reaktor je určen jen k mírovým účelům. V korejštině bylo prohlášení méně jasné a tvrdilo, že reaktor v Jongbjonu je připraven ke spuštění.

KLDR sužuje nedostatek elektrické energie. Podle jaderných odborníků má však reaktor kapacitu jen pět megawatt a nemůže vyrobit mnoho elektřiny. Je však schopen vyrábět plutonium pro atomové pumy.

"Byl bych šokován, kdyby reaktor už pracoval. Je ovšem jen otázkou času, kdy ho Korejci spustí. Bude to brzy," řekl agentuře Reuters Daniel Pinkston z Institutu mezinárodních studií v Monterey.

Spuštění reaktoru se nelíbí USA, které od října 2002 tvrdí, že KLDR tajně obnovila jaderný program. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld označil vládu v Pchjongjangu za teroristický režim.

Podle zdrojů z Pentagonu Rumsfeld zvažuje vyslat z ostrova Guam do korejských vod letadlovou loď s bombardéry. Chce tak předejít provokacím ze strany KLDR během chystané války proti Iráku.

"O posily jsem nežádal," oznámil generál Leon LaPorte, vrchní velitel 37 tisíc amerických vojáků v Jižní Koreji. Přiznal však, že vývoj v oblasti pečlivě sleduje a je připraven zajistit mír.

Úvahy o posílení jednotek USA vzbudily severokorejskou nevoli. Radši udeříme jako první, než abychom čekali na úder USA poté, co se vypořádají s Irákem, zaznívá z Pchjongjangu.

"Američané tvrdí, že po Iráku jsme na řadě my. Máme ovšem protiopatření. Preventivní útoky nejsou výsadou USA," řekl listu Guardian náměstek severokorejského ministra zahraničí Ri Pjong-gap.

Pchjongjang se v případě amerického útoku obává zejména o reaktory. "Pokud USA podniknou překvapivý úder na naše mírová jaderná zařízení, vyvolají totální válku," napsal deník Rodong sinmun, patřící vládní Korejské straně práce.

USA připouštějí možnost jednání s KLDR, ovšem po konzultacích s dalšími
zeměmi. "Problém se týká celého světa," míní americký emisar pro jednání se Severokorejci Richard Armitage.

Washington přitom donedávna jednání odmítal a obviňoval Pchjongjang  z porušování závazků. Sám Armitage opakovaně odmítl přijmout návrh KLDR na jednání o smlouvě o neútočení.

Krize okolo severokorejského jaderného programu zřejmě skončí na stolech členských států Rady bezpečnosti OSN. KLDR totiž ze země vyhnala jaderné inspektory OSN a odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

"V rámci svých pravomocí jsem vyčerpal všechny možnosti přimět Severní Koreu, aby se podřídila požadavku zrušit jaderný program," uvedl Muhammad Baradej, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), pod níž vyhnaní experti spadají.

MAAE proto bude 12. února o krizi kolem KLDR mimořádně jednat. Rozhodne se, zda kauzu předá Radě bezpečnosti OSN, která může vyhlásit sankce. "Myslím, že sankce či vojenská operace nejsou na pořadu dne. Přednost bude mít diplomacie," míní Baradej.

Severní Korea oznámila, že spustila jaderný grafitový reaktor v Jongbjonu. Podle odborníků je schopen vyrábět pět megawatt elektřiny. Může také produkovat plutonium pro výrobu atomových pum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video