USS Carl Vinson  je na cestě ke Koreji

USS Carl Vinson je na cestě ke Koreji | foto: AP

Americkou letadlovou loď potopíme jediným úderem, hrozí KLDR

  • 441
Americká letadlová loď USS Carl Vinson zahájila jižně od Korejského poloostrova společné vojenské manévry s japonským námořnictvem. Z japonské strany se cvičení účastní dva křižníky. Severní Korea pohrozila, že je připravena americké plavidlo potopit.

„Naše revoluční síly jsou v bojové připravenosti potopit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem jediným úderem,“ uvedl oficiální list severokorejské komunistické strany Rodong Sinmun.

List přirovnal americkou loď ke „strašnému zvířeti“ a zdůraznil, že zásah proti němu by byl skutečnou ukázkou severokorejské vojenské síly. Noviny komentář otiskly na třetí straně. První dvě strany se věnovaly návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una na prasečí farmě.

„Spojené státy by neměly vyšilovat a měly by pečlivě zvážit možné katastrofické důsledky své bláhové vojenské provokace,“ uvedl list. „Agresory čeká jen smrt a mrtvoly,“ dodal komentátor. Před několika dny Rodong Sinmun pohrozil Spojeným státům mocným odstrašujícím útokem, který „promění americkou pevninu v popel“.

Svět se bojí dalšího jaderného testu

Skupina amerických lodí v čele s USS Carl Vinson po určitých zmatcích (psali jsme zde) už míří ke Korejskému poloostrovu a ve Filipínském moři zahájila společné cvičení s Japonci.

Podle amerického velení jde o „obvyklé“ manévry, které mají prověřit obranné činnosti loďstva a jeho manévrovací zdatnost. Od počátku roku, kdy skupina lodí vedená USS Carl Vinson vyplula z amerického San Diega, se zapojila do tří společných vojenských cvičení s Japonskem. Poslední z nich se uskutečnilo v březnu.

Armáda KLDR: Rezivý golem se zvolna souká do zbroje s ostrými hroty

Napětí kolem Severní Koreje v posledních týdnech eskalovalo. Svět se obává, že stalinistický režim by mohl provést další, v pořadí už šestý test atomové bomby. Americký prezident Donald Trump zaujal vůči KLDR tvrdou linii a v regionu rostou obavy z vojenského konfliktu. Jižní Korea se obává, že KLDR by se mohla k nějaké provokaci uchýlit už v úterý, kdy si připomíná 85. výročí založení své armády.

Čína se čím dál více obává, že situace v regionu by se mohla vymknout z rukou a na Korejském poloostrově by mohla vypuknout další válka, která by měla za důsledek chaotický kolaps zbídačené země. Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí telefonoval Trumpovi a vyzval ho ke zdrženlivosti.

Si šéfovi Bílého domu sdělil, že Čína je proti jakémukoliv zásahu, který by byl v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Čína podle něj doufá, že „všechny zúčastněné strany se budou chovat zdrženlivě a zdrží se jakýchkoliv činů, které by napjatou situaci na poloostrově zhoršily“.

Peking řeší budoucnost uprchlíků z KLDR

Čína nyní také rozhoduje o osudu osmi severokorejskch uprchlíků, kteří byli zadrženi v polovině března při náhodné silniční kontrole ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Podle mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) hrozí, že budou vydáni zpět do KLDR, kde by je čekalo mučení a možná i smrt.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistické KLDR téměř 30 000 obyvatel. Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat zpravidla do Jižní Koreje. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely zpět. Čína, která je nejbližším politickým i obchodním spojencem Severní Koreje, neuznává severokorejské uprchlíky jako žadatele o azyl z politických důvodů, ale vnímá je jako ekonomické migranty a může je repatriovat.

Křesťanský duchovní, který pomáhá severokorejským uprchlíkům v Číně, řekl, že mu skupina poslala videonahrávku, v níž žádá amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o pomoc. Na videu jsou běženci zachyceni, jak čekají v autě před čínskou policejní stanicí.

„Prezidente Trumpe a prezidente Číny, prosím, zachraňte nás. Pokud se vrátíme do KLDR, bude to naše smrt,“ říká na nahrávce žena, jejíž obličej je z bezpečnostních důvodů rozmazaný. Žena sedící vedle ní má sepjaté ruce a rovněž prosí o pomoc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video