KLDR ruší smlouvu a vrací se k jádru

  • 199
Severní Korea odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Tvrdí ale, že nemá v úmyslu vyvíjet nukleární zbraně. Atomovou energii údajně potřebuje pro mírové účely, například pro výrobu elektřiny. Pchjongjang si tak chce vynutit obnovení dodávek americké nafty. Rozhodnutí odsoudily klíčové státy. Podle Francie by se jím měla zabývat Rada bezpečnosti OSN.

"Odstoupením severu od NPT se situace na Korejském poloostrově o stupeň zhoršila," prohlásil jihokorejský prezident Kim Te-džung. "Nicméně díky našim snahám se Spojené státy zaměřily na dialog," dodal.

Znepokojení nad krokem KLDR vyjádřila Moskva i japonský premiér Džuničiró Koizumi, který je právě v Rusku na návštěvě. "Jsme hluboce znepokojeni. Pokládáme to za velmi vážnou věc," řekl.

"Je to kritická situace pro bezpečnost a stabilitu na Korejském poloostrově, v oblasti a ve světě. Rada bezpečnosti OSN se bude muset zabývat novým vývojem," zdůraznil francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin.

Austrálie vyšle příští týden do Severní Koreje delegaci, která se pokusí najít diplomatické řešení krize. "Austrálie na tom má životní zájem," ujistil ministr zahraničí Alexander Downer.

KLDR potřebuje energii
Pchjongjang zrušil smlouvu NPT s okamžitou platností. "Vláda proklamuje své odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných zbraní a naprostou volnost ve vztahu k dohodě o zárukách s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii," píše oficiální tisková agentura KCNA.

Komunistický režim se dušuje, že nemá v úmyslu vyrábět zbraně. Jádro potřebuje pro výrobu elektřiny. Svůj krok podle KCNA považuje za "legitimní sebeobranné opatření proti krokům USA, jež mají Koreu zadusit".

Washington přitom ve čtvrtek dovolil severokorejskému diplomatovi, aby se sešel s bývalým americkým velvyslancem při OSN Billem Richardsonem.

Korejské rozhodnutí by mohlo zvrátit obnovení dodávek americké nafty. Prohlásil to severokorejský diplomat v Pekingu, jehož citovala agentura AFP. "Pokud Američané obnoví dodávky, mohli bychom přehodnotit náš postoj," prohlásil konzul pro politické záležitosti.

Pchjongjang argumentuje obranou
KLDR obviňuje Spojené státy, že proti ní připravují invazi. Zbrojní program tak obhajuje právem na sebeobranu. Pchjongjang ale nikdy oficiálně nepřiznal, že zbraně vyvíjí.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii vyzvala v pondělí Koreu, aby do země znovu vpustila jaderné inspektory. Minulý měsíc je vypověděla, když monitorovali jaderný reaktor v Jongbjonu. Zařízení je schopné vyrábět plutonium pro vojenské účely.

Severní Korea přistoupila ke smlouvě NPT v roce 1985. Poprvé ji porušila v roce 1993. Krize se vyřešila o rok později, když se Pchjongjang dohodl s Američany a souhlasil s odstavením reaktoru v Jongbjonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video