Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KLDR povolila kohoutky, pustila do země jihokorejské dělníky

  16:23aktualizováno  16:23
Severní Korea otevřela hranici pro jihokorejské dělníky, kteří přicházejí za prací na její území. Stalo se tak pouhý den poté, co Severokorejci hranici uzavřeli a navíc přinutili svého jižního souseda k zastavení dopravy v oblasti kvůli pohotovosti své armády.

Severokorejci otevřeli jediný hraniční přechod do průmyslového areálu Kesong. Do oblasti okamžitě začalo proudit zboží. | foto: Profimedia.cz

Severokorejské úřady umožnily více než dvěma stům jihokorejským dělníkům, aby překročili hranici do průmyslového komplexu Kesong za demilitarizovanou zónou.

Z průmyslového areálu se budou zároveň moct vrátit dělníci, kteří tu uvázli poté, co KLDR na protest proti společnému cvičení jihokorejské a americké armády neprodyšně uzavřela hranice země. Severokorejští předáci včera zároveň vypnuli faxy a telefony, jediné spojení s Jižní Koreou.

Jihokorejští dělníci čekali v nejistotě na otevření hranic s KLDR

Jihokorejští dělníci čekají v nejistotě, až se otevřou hranice s KLDR.

Otevření hranice přišlo po naléhání jihokorejských majitelů továren v průmyslovém parku, kteří argumentovali tím, že by Kesong měl být stranou politických sporů mezi severem a jihem.

Situace na Korejském poloostrově zůstává napjatá

PRŮMYSLOVÝ PARK KESONG

V průmyslovém parku Kesong na území KLDR pracuje v 98 jihokorejských firmách 39 tisíc Severokorejců. Vyrábí se tady například hodinky, oblečení nebo boty. Pro komunistický sever je areál především zdrojem cizí měny. - více o areálu čtěte zde

Severokorejci ale dál nekomunikují prostřednictvím horké linky. Ta slouží přímé komunikaci mezi Soulem a Pchjongjangem v době zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi a jejím prostřednictvím se také domlouvá přeprava lidí a materiálu přes jediný hraniční přechod a také skrz mohutně opevněnou demilitarizovanou zónu.

Pchjongjang v pondělí uzavřel hranici mezi oběma zeměmi na protest proti americko-jihokorejskému vojenskému cvičení. Komunistický sever ji hodlá znovu otevřít až 20. března, kdy mají vojenské manévry skončit.

KLDR rovněž uvedla do pohotovosti svou armádu a varovala, že sebemenší provokace - na moři, na zemi, i ve vzduchu - může odstartovat válku. Varovala i jihokorejská civilní letadla, aby se v těchto dnech vyhnula letům v blízkosti severokorejského vzdušného prostoru.

Pravidelné vojenské cvičení se koná v době, kdy se v regionu zvyšuje napětí v souvislosti s chystaným testem severokorejské rakety dlouhého doletu, kterou však Pchjongjang označuje za vědeckou družici.

Obě Koreje jsou od konfliktu v polovině minulého století stále ve válečném stavu, protože v roce 1953 uzavřely pouze příměří, nikoli mírovou smlouvu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Najdete na iDNES.cz