Zraněný severokorejský voják (není na snímku) byl transportován do nemocnice ve...

Zraněný severokorejský voják (není na snímku) byl transportován do nemocnice ve městě Suwonu. (13. listopadu 2017) | foto: AP

Na vojáka KLDR vystřelili při útěku 40krát, je v kritickém stavu

  • 88
Zhruba čtyřicetkrát vystřelili severokorejští vojáci na svého druha, který se rozhodl prchnout do Jižní Koreje. Zasáhli ho nejméně pětkrát. Muž je v současnosti v kritickém stavu a není schopen dýchat bez přístrojů. O podrobnostech úprku informovaly v úterý jihokorejské úřady.

„Je stále v bezvědomí a není schopen dýchat sám. Můžeme ho ale zachránit,“ řekl v úterý představitel jihokorejské armády Suh Uk. Lékaři z mužova těla podle BBC vyndali pět kulek, mají však podezření, že jsou uvnitř ještě dvě další.

Severokorejský voják přešel na jihokorejskou stranu přes hranici ve společné bezpečnostní oblasti ve vesnici Pchanmundžom (o útěku jsme psali v pondělí). K demarkační linii přijel autem, svůj útěk ale musel dokončit pěšky poté, co se jedno z kol jeho vozidla utrhlo.

„Vystoupil z vozu a pokračoval v útěku na jih přes linii, když na něj začali střílet vojáci Severní Koreje,“ uvedlo Velitelství OSN. Uprchlík se následně schoval za jednou z budov na jihokorejské straně, kde jej našli vojáci pod hromadou listí. Na místo se musela jednotka kvůli severokorejské palbě plazit, dodala armáda.

Podle jihokorejského ministra obrany Song Jong-mua to bylo poprvé, kdy vojáci KLDR ve společné bezpečnostní zóně stříleli směrem k hranici s jižním sousedem. To vzbudilo pochybnosti některých jihokorejských poslanců, kteří se podle agentury Yonhap dohadovali, zda Severní Korea porušila podmínky dohody o příměří mezi oběma stranami.

O útěk ze severu na jih se každoročně pokouší přibližně tisíc lidí. Pouze několik z nich to však zkouší přes demilitarizovanou zónu, která je jednou z nejhlídanějších oblastí. Ještě neobvyklejší je přechod přes společnou bezpečností oblast, která je turistickou atrakcí a jediným místem, kde vojáci obou zemí stojí tváří v tvář.

Severní a Jižní Korea jsou fakticky stále ve válce. Jejich vzájemný konflikt skončil v roce 1953 pouze příměřím, strany nepodepsaly formální mírovou smlouvu.

Podle Soulu uprchlo od konce korejské války na jih více než 30 tisíc Severokorejců. Většina z nich prchá přes Čínu, která má s KLDR nejdelší hranici. Čína však považuje občany KLDR za nelegální migranty, ne uprchlíky, proto je často násilně vrací zpět do vlasti.

Američan chtěl do KLDR

V pondělí byl nezávisle na dezerci severokorejského vojáka zatčen Američan, který se pokusil utéct do Severní Koreje. Osmapadesátiletý muž podle agentury Yonhap vstoupil do demilitarizovaného pásma z politických důvodů. V současnosti ho vyšetřuje policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video