Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KLDR odpálila raketu dlouhého doletu, satelit prý na oběžnou dráhu nedostala

  6:30aktualizováno  13:04
KLDR odpálila raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Raketa přeletěla přes Japonsko, jak potvrdila japonská vláda i americké ministerstvo zahraničí. Americký prezident to označil za porušení pravidel a Japonsko svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN. Podle agentury KCNA vynesla raketa do vesmíru komunikační satelit, americké zdroje to však popřely.

Japonská, jihokorejská a americká rozvědka podezíraly Pchjongjang, že se ve skutečnosti pokouší zastřít testování Taepodong-2. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap, kterou cituje agentura AFP, raketa skutečně nesla družici, jak KLDR již dříve uvedla.

Oficiální severokorejská agentura KCNA také později oznámila, že satelit se na oběžnou dráhu dostal v 02:29 GTM a nyní obíhá kolem Země.

"Vědci a technici ve shodě se státním dlouhodobým plánem zkoumání vesmíru úspěšně umístili experimentální komunikační satelit Kwangmjongsong-2 na oběžnou dráhu s pomocí třístupňové nosné rakety Unha-2," uvádí se v prohlášení.

Tuto informaci později popřela americká armáda. Podle ní raketa spadla do Tichého oceánu.

Také Jihokorejský ministr obrany I Sang-hui později uvedl, že podle dosavadních faktů byl severokorejský pokus neúspěšný. "Všechny, tedy první, druhý i třetí stupeň rakety, spadly do moře, takže na oběžnou dráhu nic vyneseno nebylo," řekl ministr.

Severní Korea předem informovala mezinárodní úřady, že plánuje odpálení v období mezi sobotou a středou. Zveřejnila také plánovanou trasu rakety, která ji měla zavést nad severní Japonsko.

Dráha rakety dlouhého doletu Taepodong-2

Část rakety spadla do Pacifiku

Podle oznámení z Tokia střela skutečně přes tuto oblast přeletěla a odhodila první nosný stupeň do Japonského moře a druhý do Pacifiku. Japonská vláda oznámila, že přelet nezpůsobil žádné škody a japonská armáda se nepokusila raketu sestřelit.

Dráha rakety dlouhého doletu Taepodong-2

"Střela odpálená dnes ze Severní Koreje zřejmě přeletěla (přes nás) k Pacifiku," uvedl v prohlášení úřad japonského premiéra. Odpálení rakety nicméně označil za "krajně politováníhodné".

Obama: Je to porušení pravidel

Americký prezident Barack Obama, který se v Praze účastní summitu USA-EU, v prohlášení severokorejské odpálení rakety dlouhého doletu odsoudil.

"Tímto provokativním činem Severní Korea ignorovala své mezinárodní závazky, odmítla jasné výzvy ke zdrženlivosti a dále se izolovala od společenství národů," uvedl Obama v prohlášení. "Vyzývám Severní Koreu, aby se plně podrobila rezolucím RB OSN a zdržela se dalších provokací," sdělil.

USA budou podle jeho slov dále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova prostřednictvím šestistranných rozhovorů.

Taepodong-2

Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další země KLDR podezíraly, že chystá test rakety, která je schopná zasáhnout až Aljašku. Představitelé těchto zemí Pchjongjang opakovaně vyzvali, aby od plánovaného testu upustil. KLDR kontrovala tvrzením, že má plné právo na vědecký výzkum, v jehož rámci údajný satelit vypouští.

Raketu Taepodong-2, která má odhadovaný dolet zhruba 6700 kilometrů, zatím KLDR vyzkoušela jen jednou - v roce 2006 ale střela letěla jen 40 vteřin a poté vybuchla.

Japonsko kvůli raketě vzápětí požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Žádost už schválilo Mexiko, které patnáctičlenné radě tento měsíc předsedá, a rovněž oznámilo, že zasedání proběhne už dnes od 21:00 SELČ. "Obdrželi jsme oficiální písemnou žádost, bude se jednat," řekl mluvčí mexické mise Marco Morales.

Diplomaté v OSN uvádějí, že Spojené státy, Velká Británie, Francie a Jižní Korea už začaly jednat o možné rezoluci Rady bezpečnosti, která by potvrdila již existující sankce proti KLDR. Tyto sankce byly zavedeny v roce 2006 ve snaze přimět Severní Koreu, aby se vzdala svého jaderného programu a zastavila testy raket dlouhého doletu.

Vypuštění rakety ostře odsoudilo i české předsednictví EU. "Tento akt dále zvyšuje napětí s ohledem na regionální stabilitu v době, kdy nedořešené jaderné téma na Korejském poloostrově vyžaduje budování oboustranné důvěry. Takové akty jsou i předmětem obecnějšího zájmu vzhledem k jejich celosvětovým důsledkům v oblasti nešíření," uvádí se v textu.

Jihokorejská vláda považuje dnešní akt severního souseda za nezodpovědný.

"Musíme vyjádřit zklamání a politování nad startem rakety dlouhého doletu, protože je to závažné ohrožení bezpečnosti Korejského poloostrova i celého světa," uvedlo vedení Jižní Koreje. Soul prý na severokorejské provokace zareaguje rozhodně. Jižní Korea uvedla do pohotovosti 680 tisíc vojáků, kteří mají být připraveni řešit eventuální provokace na hranici obou zemí.

Rusko a Čína vyzvaly ke zdrženlivosti

Rusko ale nabádá ke klidu a teprve zvažuje, zda KLDR opravdu porušila dosavadní rezoluce RB OSN. Moskva vyzvala ke zdrženlivosti a varovala před unáhlenou reakcí, která by vystupňovala napětí na Korejském poloostrově.

Ke zdrženlivosti vyzvala také Čína, která je cenným spojencem Severní Koreje v Radě bezpečnosti OSN. Očekává se od ní, že bude vetovat případné snahy o zpřísnění sankcí. Podobný postoj se očekává od Ruska.

USA, Japonsko a Jižní Korea ale trvají na tom, že KLDR porušila rezoluci číslo 1718 z roku 2006. Tento dokument, který navrhly USA, vyzývá všechny země, aby zabránily KLDR v obchodování s materiály, které by mohly mít nějaký vztah k severokorejským programům vývoje nekonvenčních zbraní.

Severokorejské testy balistických raket

Říjen 2003 - Severní Korea provedla několik zkoušek balistických raket s krátkým doletem, které pokusně vypustila do Japonského moře.

10. února 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.

5. července 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket, včetně mezikontinentální střely Tepodong-2.

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Japonsko později oznámilo, že test byl neúspěšný.

26. srpna 2008 - KLDR zastavila rozebírání svých jaderných zařízení a prohlásila, že bude uvažovat o jejich obnovení v reakci na fakt, že USA nevyškrtly KLDR ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Pchjongjang rozebíral svá jaderná zařízení na základě dohody, které bylo dosaženo v roce 2007 na vleklých šestistranných jednáních za účasti Severní a Jižní Korey, Číny, Japonska, USA a Ruska.

16. září 2008 - Severní Korea uskutečnila test zážehu motorů raket dlouhého doletu na nové odpalovací rampě pro vypouštění balistických střel.

2. října 2008 - Jihokorejská média uvedla s odvoláním na vládní zdroje, že KLDR upravuje technické vybavení na své raketové střelnici a zřejmě se chystá testovat balistickou střelu dlouhého doletu.

8. října 2008 - KLDR odpálila během vojenského cvičení dvě rakety středního doletu do Žlutého moře. Následující den informovala jihokorejská média, že KLDR rozmístila na svém západním pobřeží více než desítku raket.

11. října 2008 - Spojené státy vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. KLDR následně oznámila, že obnoví proces demontáže svých jaderných zařízení.

17. ledna 2009 - Podle amerického odborníka Seliga Harrisona, který jednal se severokorejskými diplomaty a jadernými experty, KLDR vyrobila takové množství vysoce kvalitního plutonia, které stačí na sestavení čtyř až pěti jaderných náloží.

3. února 2009 - Jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované vládní zdroje uvedla, že KLDR operovala se zařízením k odpálení rakety dlouhého doletu Tepodong 2.

23. února 2009 - Podle jihokorejského ministerstva obrany KLDR rozmístila nové rakety, které mohou zasáhnout značnou část Asie.

24. února 2009 - KLDR oficiálně oznámila, že připravuje vypuštění satelitu, který má do vesmíru vynést jedna ze severokorejských raket.

5. dubna 2009 - KLDR odpálila raketu, která podle severokorejské tiskové agentury KCNA úspěšně vynesla na oběžnou dráhu komunikační družici. Svět to ale považuje za test rakety dlouhého doletu a KLDR za to vesměs kritizoval. Podle KCNA dosáhla družice oběžné dráhy ve 4:29 SELČ a nyní obíhá kolem Země.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz