KLDR nepustila Jihokorejce do práce. Budou moci odjet domů, ujišťuje

  • 211
Severokorejské úřady ve středu nevydaly povolení ke vstupu stovkám jihokorejských zaměstnanců společného průmyslového podniku Kesong, který se nachází na území KLDR. Někteří Jihokorejci tak uvázli na území svého severního souseda. USA mezitím vyslaly k pobřeží Korejského poloostrova druhý torpédoborec.

Na každodenní telefonické povolení ráno marně čekalo 179 zaměstnanců Kesongu pocházejících z jižní části poloostrova. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Nouzový plán počítá i s vojáky

Jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-čin uvedl, že zvažuje "všechny dostupné možnosti" včetně vojenské akce v případě nejhoršího scénáře. Tím zřejmě myslel scénář, kdy by jihokorejští občané uvázli v KLDR.

"Připravili jsme nouzový plán, který zahrnuje i možnou vojenskou akci v případě vážné situace," řekl ministr, kterého citovala agentura AFP.

Předpokládá se, že továrny v Kesongu, který zbídačené severokorejské ekonomice vydělává ročně dvě miliardy dolarů, jsou nadále v provozu.

Postup severokorejských úřadů může zároveň pro jihokorejské zaměstnance, kteří se nacházejí na severokorejském území, znamenat nedobrovolné uvěznění v cizí zemi. Úředníci z KLDR ale později uvedli, že stovky Jihokorejců nebudou zadržovat a že se část z nich během dne vrátí domů.

Komplex je důležitým zdrojem příjmů pro zbídačený severní stát, obě země jej založily na začátku tohoto století jako jednu z forem spolupráce. KLDR v roce 2008, v době tehdejšího rostoucího napětí v oblasti, vykázala z podniku jihokorejské manažery a nedávno pohrozila úplným zavřením podniku.

Severokorejští komunisté o víkendu schválili plán dalšího rozvoje, podle něhož má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu. Kvůli němu však OSN nedávno zesílila sankce vůči Pchjongjangu, na což KLDR reagovala hrozbami jižnímu sousedovi a USA.

Ke korejskému pobřeží míří další americké lodě

USA mezitím vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova už druhý torpédoborec. Americké námořnictvo se k tomu rozhodlo po řadě severokorejských výhrůžek vůči Jihu a USA. Jak plavidlo USS Decatur, tak USS John McCain, který už zaujal pozice u korejských břehů dříve, jsou vybaveny systémy pro obranu před balistickými střelami.

"Budou rozmístěna, aby odpověděla na jakoukoli raketovou hrozbu našim spojencům či našemu území," řekl mluvčí Pentagonu George Little. Ministr zahraničí John Kerry po schůzce se svým jihokorejským protějškem zopakoval závazek bránit Jižní Koreu před případným útokem, rétoriku Pchjongjangu označil za neakceptovatelnou.

Podle zdroje z amerického ministerstva obrany, který citovala stanice CNN, Washington přesouvá blíž k severokorejskému pobřeží kromě válečných lodí i plošinu s radarem, aby mohl lépe sledovat vojenské kroky tamního režimu včetně případného vystřelení rakety. Pentagon to však oficiálně nepotvrdil.

Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji - to byl ovšem jen symbolický krok, obě země totiž ve válečném stavu setrvávají od příměří uzavřeného v roce 1953. Pchjongjang svůj krok zdůvodnil také americkou vojenskou aktivitou: Washington v posledních dnech nad Jižní Koreu poslal bombardéry B-52 i B-2 a také stíhačky F-22 Raptor.

Bombardér B-52

Bombardér B-2 Spirit

Stíhací letouny F-22 Raptor

Poslední dva zmíněné typy letadel platí za nejmodernější stroje svého druhu na světě a nejsou zachytitelné radarem.

Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání ústředního výboru vládní Korejské strany práce v neděli prohlásil, že jaderná síla KLDR "je spolehlivý válečný odstrašující prostředek a záruka na ochranu suverenity" země. Projev podle agentury Reuters vyvolával dojem, že přesouvá důraz na rozvoj ekonomiky. Spojeným státům vytýkal, že chtějí KLDR zatáhnout do závodů ve zbrojení, aby se tak pokusily vytvořit překážky "hospodářskému pokroku".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video