Jihokorejský prezident Mun Če-in a ruský prezident Vladimir Putin se setkali na okraj hospodářského fóra ve Vladivostoku (6. září 2017) | foto: AP

Situace kolem KLDR je nepředvídatelná, varoval jihokorejský prezident

  • 183
Jihokorejský prezident Mun Če-in řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že severokorejské provokace komplikují situaci v regionu a hrozí nepředvídatelností dalšího vývoje. Putin upozornil, že pokroku v řešení krize se nedá dosáhnout bez jednání s KLDR. Vybídl také nezahánět Severní Koreu do kouta novými sankcemi.

„Chci připomenout, že situace na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii se velice komplikuje kvůli pokračujícím provokacím Severní Koreje,“ uvedl jihokorejský host na úvod schůzky s hostitelem. „Pokud Severní Korea neukončí své provokace, můžeme čelit nepředvídatelné situaci,“ varoval Mun a dodal, že proto by chtěl s Putinem posoudit, jak ukončit severokorejské provokace a nalézt východisko ze situace.

Mun podle jihokorejské agentury Jonhap žádal Putina o spolupráci Ruska při přerušení dodávek ropy KLDR, což považuje za nevyhnutelný krok.

„Je jasné, že problémy Korejského poloostrova nelze vyřešit jen sankcemi a nátlakem. Nelze podléhat emocím a zahánět Severní Koreu do kouta,“ prohlásil Putin. „Teď jako nikdy dříve musíme projevit chladnokrevnost a vyvarovat se kroků, které by vedly k eskalaci napětí,“ zdůraznil ruský prezident. Pohnout se z místa podle něj nelze bez politických a diplomatických kroků, Moskva a Peking navrhují „reálnou cestu“ ke snížení napětí a postupnému urovnání situace.

Oba prezidenti se podle Muna shodli, že „nejnaléhavější je co nejrychleji uklidnit napětí na Korejském poloostrově“.

Krizi na Korejském poloostrově vyvolaly jaderné a raketové testy Pchjongjangu. Putin se tuto krizi pokouší řešit diplomatickými prostředky. Šéf Kremlu již dříve jaderné testy KLDR odsoudil, zároveň ale varoval před „stupňováním vojenské hysterie“ kolem Severní Koreje, které by podle něj mohlo vést ke „globální katastrofě“. Uvalení tvrdších sankcí na KLDR by podle něj nezměnilo postoj severokorejských vůdců, ale mohlo by způsobit rozsáhlé lidské utrpení.

Oba prezidenti se sešli ve středu na okraj hospodářského fóra ve Vladivostoku. Na závěr jednání byla podle agentury TASS podepsána řada dohod, mimo jiné o zřízení přímé šifrované linky mezi Moskvou a Soulem.

Hostem dvoudenního fóra ve Vladivostoku je i japonský premiér Šinzó Abe, s nímž se má Putin sejít ve čtvrtek. Ve Vladivostoku je podle agentury Interfax tentokrát i severokorejský zástupce, ministr zahraničního obchodu Kim Jon-če. Setkání se severokorejským ministrem oficiální Putinův program neobsahuje.

Ruská a severokorejská delegace se mohou setkat na okraj hospodářského fóra, uvedl ve středu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Nakolik vím, delegace KLDR se skládá z představitelů hospodářských resortů, my tu taky máme představitele hospodářských ministerstev a úřadů, a tak si myslím, že se kontakty po této linii uskuteční,“ řekl ruský ministr podle agentury TASS. Lavrov rovněž uvedl, že Rusko a Čína se snaží vrátit situaci okolo KLDR na jednací stůl a že Moskva trvá na tom, aby Spojenými státy navrhovaná rezoluce o Severní Koreji obsahovala ujištění, že s vojenským zásahem se nepočítá.

„Američané, nakolik vím, už připravili rezoluci. Ale ještě jsme ji neviděli, a tak by určitě nebylo korektní hovořit, zda ji zablokojeme, anebo podpoříme. Jednoznačně budeme prosazovat nezbytnost zdůraznit, že vyjednávání nemá alternatitu,“ řekl Lavrov.

Jižní Korea reagovala na testy KLDR raketovým cvičením:

4. září 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video