Uzavřeme mír a zbavíme Korejský poloostrov atomovek, slíbili Kim a Mun

  11:23aktualizováno  13:49
Korejští vůdci Mun Če-in a Kim Čong-un na historickém summitu v demilitarizované zóně podepsali společnou deklaraci. Zavázali se v ní ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, setkání rozdělených rodin a podepsání mírové dohody, která by měla udělat tečku za Korejskou válkou z let 1950 až 1953.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in podepsali deklaraci, v níž se dohodli na naprostém jaderném odzbrojení Korejského poloostrova (27. dubna 2018). | foto: Reuters

„Doufáme, že už nebudeme opakovat chyby minulosti,“ prohlásil před novináři severokorejský vůdce Kim Čong-un po podpisu deklarace. „Věřím, že toto bude příležitost pro lid obou Korejí, aby se mohl svobodně pohybovat ze Severu na Jih. Musíme převzít zodpovědnost za svoji historii,“ uvedl diktátor.

Fotogalerie

V deklaraci se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem shodl, že budou usilovat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. 

Agentura AP ovšem upozorňuje, že žádné konkrétní kroky dokument neobsahuje. KLDR termín denuklearizace v minulosti spojovala s požadavkem odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje a odstranění amerického protiraketového deštníku. Podle BBC je znění dokumentu velice vágní a například o zastavení jaderného programu KLDR se v něm nic nepíše. 

Konec války?

Konkrétněji zní příslib, že obě země se ještě letos pokusí podepsat mírovou dohodu. Ta by měla definitivně uzavřít Korejskou válku, která byla před 65 let ukončena jen příměřím.

KLDR v minulosti opakovaně usilovala o uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří z 27. července 1953. Obě Koreje se proto nyní budou snažit iniciovat třístranné rozhovory zahrnující Spojené státy nebo čtyřstranné rozhovory ještě za účasti Pekingu.

Deklarace podepsaná v pohraniční vesnici Pchanmundžom dále slibuje ukončení všech „nepřátelských aktů“ mezi Jihem a Severem, ukončení propagandistického vysílání na hranicích k 1. květnu, uspořádání setkání rozdělených rodin, modernizaci přeshraničních silnic a železnic a vytvoření styčného úřadu v severokorejském Kesongu, kde už existuje společná průmyslová zóna.

Jihokorejský prezident by měl letos na podzim dorazit do Pchjongjangu. Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.

Páteční setkání v demilitarizované zóně sleduje s napětím celý svět. Kim Čong-un překročil hraniční čáru pěšky a stal se tak prvním vůdcem KLDR, který od 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. S Mun Če-inem pak zasadil borovici „míru a prosperity“. 

Po podepsání deklarace se k nim přidaly manželky a všichni se společně odebrali na večeři. Menu je stejně jako všechny detaily summitu vysoce symbolické. Podávat se budou například pchjongjanské studené nudle, pilobřich ostnatý z Munova rodného města či švýcarské rösti, které jsou odkazem na Kimova školní léta v Evropě.

Uzavření deklarace už přivítal americký prezident Donald Trump, který by se s Kimem měl sejít během příštích týdnů. „KOREJSKÁ VÁLKA SKONČÍ! Spojené státy a všichni jeich SKVĚLÍ obyvatelé by měli bát pyšní na to, co se nyní děje v Koreji!“ tweetoval šéf Bílého domu.

27.dubna 2018 v 12:55, příspěvek archivován: 27.dubna 2018 v 13:48

KOREAN WAR TO END! The United States, and all of its GREAT people, should be very proud of what is now taking place in Korea!

Napětí mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech. Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.

Autoři: ,
Témata: Kim Čong-un, rodina

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Západní Jeruzalém je hlavním městem Izraele, uznala Austrálie

Desítky tisíc Izraelců pochodovaly v rámci oslav Dne Jeruzaléma ulicemi tohoto...

Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Ambasádu z Tel Avivu do...

Obamacare je neústavní, rozhodl soud. Předvídal jsem to, slaví Trump

Protest proti rušení Obamacare v Kalifornii (21. března 2017)

Federální soudce v Texasu rozhodl, že americký systém zdravotního pojištění exprezidenta Baracka Obamy, známý jako...

Lukašenko: Moskva chce, aby se Bělorusko za ropu začlenilo do Ruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoří během parlamentních voleb s

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...

Najdete na iDNES.cz