Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KLDR je připravena vyzkoušet jadernou bombu

  9:46aktualizováno  9:46
Severní Korea je připravena provést zkoušku jaderné zbraně, pokud USA nezareagují kladně na její návrhy ohledně řešení krize kolem severokorejského jaderného programu. V sobotu to sdělil japonský list Asahi Shimbun. KLDR stanovila lhůtu k vyřešení situace do 9. září, kdy si připomene 55. výročí svého vzniku.

V opačném případě se prý hodlá stát členem klubu zemí disponujících jadernými zbraněmi s možnosti provádět jaderné testy a zvýšit výrobu zbraní hromadného ničení.

Asahi Shimbun dále uvedl, že nejmenovaný severokorejský činitel počátkem měsíce na tajné schůzce s americkým zvláštním vyslancem Jackem Pritchardem řekl, že pokud USA budou pokračovat v "nátlakové politice" vůči KDLR, pak Pchjongjang bude "možná" donucen přijmout protiopatření.

Takovým opatřením by mohla být jaderná zkouška, přičemž není vyloučeno, že by test byl proveden i před 9. zářím.

Korejská lidově demokratická republika nedávno oznámila, že dokončila zpracovávání vyhořelého paliva z jaderných reaktorů, které by stačilo na výrobu zhruba šesti jaderných bomb. Panují ale také pochybnosti, zda její tvrzení jsou pravdivá.

Jaderná krize kolem severokorejského programu se táhne už od loňského října, kdy KLDR poprvé připustila existenci svého tajného programu vývoje jaderných zbraní.

Čína navrhla kombinaci dvoustranných a mnohostranných rozhovorů o řešení krize, jichž by se vedle USA a KLDR zúčastnila Čína a případně Japonsko s Jižní Koreou. Washington vždy usiloval o co největší účast zemí, Pchjongjang naopak jen o severokorejsko-americký dialog.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao (vpravo) se zdraví se severokorejským vyjednavačem Džo Mjongrokem na úvod rozhovorů mezi USA, KLDR a Čínou v Pekingu. (23. dubna 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz