Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran

Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran | foto: Profimedia.cz

KLDR je blíž k jaderné zbrani. Oznámila, že dokončuje obohacování uranu

  • 19
KLDR odpověděla na sankce, které na ni uvalila Rada bezpečnosti OSN za květnový nukleární test. Severokorejská agentura KCNA oznámila, že je země v závěrečné fázi obohacování uranu, a je tak zase o krok blíže k výrobě jaderné zbraně. Pchjongjang zároveň pohrozil, že pokračuje i s přepracováním plutonia z vyhořelého jaderného paliva.

"Testy obohacování uranu byly úspěšné a proces se dostal do závěrečné fáze," citovala agentura KCNA z dopisu, který delegace Severní Koreje při OSN zaslala Radě bezpečnosti OSN. V něm zároveň uvádí, že pokračuje i s přetvářením vyhořelého paliva na plutonium.

KLDR už v minulosti provedla dva jaderné testy s plutoniovými náložemi, které mezinárodní společenství odsoudilo. První zkouška se udála v roce 2006 a druhý test provedla Severní Korea letos v květnu. Rada bezpečnosti OSN ji za to potrestala rozšířením sankcí. - čtěte Rada bezpečnosti dohodla rezoluci, jež by ztrestala KLDR za jaderný test

Jsme připraveni na sankce i dialog, vzkázala KLDR

A to Pchjongjang rozlítilo. V dopise totiž uvádí, že jeho poslední kroky jsou reakcí právě na zpřísnění sankcí. Dále dodal, že je připraven
jak na dialog, tak na sankce.

"Pokud někteří stálí členové Rady bezpečnosti OSN chtějí dát přednost sankcím před dialogem, odpovíme nejdříve zesílením naší jaderné hrozby a pak se s nimi sejdeme u rozhovorů," uvedla Severní Korea.

Jihokorejský satelit v roce 2006 pořídil snímky testovacího komplexu Kildžu, kde proběhl květnový nukleární test

Jihokorejský satelit v roce 2006 pořídil snímky testovacího komplexu Kildžu, kde proběhl květnový nukleární test

Washington KLDR už delší dobu podezřívá, že má tajný program obohacování uranu, experti na jaderné zbraně nicméně dodávají, že není příliš rozvinutý. Současné prohlášení předáků severokorejského režimu odborníky vystrašilo hned ze dvou důvodů. Zaprvé se obohacování uranu lépe skrývá před zraky jaderných inspektorů.

Demolice chladící věže v JongbjonuDo této chvíle totiž KLDR vyráběla jaderný materiál především získáváním plutonia z vyhořelého jaderného paliva a to se děje především v jaderném komplexu v Jongbjonu, který střeží satelity USA. Obohacování uranu se oproti tomu může odehrávat kdekoli.

Druhým důvodem je to, že pokud obohacování uranu dospělo do závěrečné fáze, Pchjongjang nemá problémy se surovinou. Podle BBC totiž KLDR disponuje rozsáhlými zásobami strategické rudy.

Schizofrenní kroky KLDR

KLDR letos mate mezinárodní společenství protichůdnými akcemi a i americký viceprezident Joe Biden nedávno přiznal, že kvůli nedostatku informací přesně neví, co se na na severu Korejského poloostrova odehrává.

Kromě jaderné zkoušky letos KLDR provedla i řadu raketových testů, přes Japonsko odpálila raketu dlouhého doletu. V posledních týdnech ale vysílala smířlivé signály. Po přímluvě bývalého prezidenta USA Billa Clintona propustila dvě vězněné americké novinářky. Na svobodě je i vězněný jihokorejský dělník. - přečtěte si Milost vězněným Američankám, nařídil po schůzce s Clintonem Kim Čong-il

Se Soulem se KLDR navíc dohodla na návštěvách rodin rozdělených korejskou válkou a umožnila, aby byla obnovena doprava přes její jižní hranici. Zpravodajové světových médií se shodují na tom, že nejnovější výroky KLDR napětí na Korejském poloostrově opět vyostří.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video