Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KLDR: Blížíme se k jaderné zbrani

  18:32aktualizováno  18:32
Severní Korea oznámila, že v rámci svého jaderného programu úspěšně regeneruje více než 8000 vyhořelých palivových tyčí. Z paliva lze získat plutonium k výrobě jaderných zbraní. Jaderný program bude tématem jednání s USA a Čínou plánovaných na příští týden.

Soul, Tokio a také Washington oznámily, že o této aktivitě Pchjongjangu nic nevědí. 
 
"Irácká válka nám dala ponaučení, že k zabránění válce a k ochraně bezpečnosti země a svrchovanosti národa je nezbytné mít mocnou fyzickou odstrašující sílu," napsala severokorejská tisková agentura KCNA s odvoláním na mluvčího ministerstva zahraničí.
 
"Jak jsme už oznámili, úspěšně v poslední fázi regenerujeme více než 8000 vyhořelých palivových tyčí, o čemž jsme počátkem března předběžně informovali Spojené státy a další zainteresované země poté, co jsme loni v prosinci obnovili své jaderné aktivity," citovala agentura mluvčího.
 
KLDR zároveň s touto informací vůbec poprvé připustila, že se uskuteční její očekávané třístranné rozhovory s USA a Čínou v Pekingu, na nichž se má jednat o šest měsíců trvající krizi kolem severokorejského jaderného programu.

Po severokorejském oznámení se však objevily informace, že Spojené státy budou uvažovat o zrušení těchto rozhovorů. USA chtějí situaci konzultovat s Jižní Koreou, Japonskem a Čínou.
 
Že by KLDR aktivovala jaderné palivové tyče, jihokorejská vláda nic neví. "Podle naší výzvědné služby nejsou žádné známky toho, že by Severní Korea začala palivové tyče regenerovat," prohlásila mluvčí jihokorejského prezidenta I Či-hjon.
 
"V březnu jsme od Severní Koreje neobdrželi žádnou oficiální informaci," řekla dále mluvčí v reakci na tvrzení, že Pchjongjang minulý měsíc sdělil zainteresovaným zemím, že zahájil regeneraci 8000 palivových tyčí.
 
Ve stejném duchu reagoval i mluvčí japonského ministerstva zahraničí. "Nemáme žádnou informaci, že se v Severní Koreji provádí regenerace vyhořelého paliva," prohlásil mluvčí Hacuhisa Takašima.
 
"Stále doufáme, že Severní Korea se neodváží pustit se do regenerace vyhořelého paliva, protože se dohodla se Spojenými státy a Čínou na rozhovorech," řekl japonský mluvčí.

Zpráva "není příliš povzbuzující pro možný výsledek třístranných jednání" mezi zmíněnými zeměmi, které se má uskutečnit příští týden v Pekingu, dodal.
 
Obddobě se vyjádřil i Washington. Jak podle agentury AFP uvedl nejmenovaný americký činitel, Spojené státy nemají k dispozici žádnou informaci o tom, že by Severní Korea regenerovala vyhořelé jaderné palivo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz