Ceny na benzinových pumpách v Pchjongjangu stoupají (27. dubna 2017)

Ceny na benzinových pumpách v Pchjongjangu stoupají (27. dubna 2017) | foto: AP

Severokorejské benzinky jsou na suchu, totalitní režim podezírá Číňany

  • 390
V Pchjongjangu v posledních dnech zavládl akutní nedostatek benzinu a nafty. Ceny na čerpacích stanicích rostou, fronty se prodlužují a obyvatelé totalitní země se obávají, že situace se jen tak nezlepší. Panuje podezření, že za nedostatkem paliva jsou ekonomické sankce ze strany Číny, píše agentura AP.

Podle AP se na benzinkách v Pchjongjangu začaly minulý týden objevovat varovné cedule, že prodej paliva bude až do odvolání omezen. Na čerpacích stanicích se tvoří dlouhé fronty a řidiči se snaží naplnit nádrže a kanystry, dokud nebude ještě hůř. Cena benzinu, který se v KLDR prodává na kilogramy, stoupla o sto procent až na v přepočtu 34 korun za kilo.

Oficiální vysvětlení se zatím neobjevilo, v Pchjongjangu se však množí spekulace, že za restrikcemi může být současná napjatá situace na Korejském poloostrově a americké tlaky na Čínu, aby ekonomickými sankcemi donutila totalitní režim k opuštění jaderného a raketového programu.

Čína v polovině února oznámila, že do konce roku přerušila dovoz uhlí z KLDR (více zde). Podle AP se v Pekingu diskutovalo i omezení dodávek ropy, není však jisté, jestli k nim skutečně došlo. Experti upozorňují, že KLDR je na dodávkách ropy od svého mocného spojence do značné míry závislá, ve hře však mohou být i jiné faktory.

„Může za tím být omezení dodávek nebo jejich přesměrování k jiným uživatelům - některým ministerstvům, klíčovým továrnám, armádě. Je také možné, že vláda posílá více ropy do svých zásobníků,“ uvedl odborník na energetiku David von Hippel. „V tuto chvíli nedokážu odhadnout, která z těchto možností nebo jejich kombinace stojí za růstem cen a omezením prodeje,“ uvedl.

Netancujte na cizí melodii, varuje Kim Číňany

AP si povšimla, že severokorejská tisková kancelář KCNA dva dny po zavedení restrikcí vydala nebývale ostrý komentář namířený proti nejmenované sousední zemi, přičemž není těžké uhádnout, že terčem zloby režimu byla Čína.

„Severokorejské prostředky jaderného odstrašení... v žádném případě neslouží jako vyjednávací páka,“ napsala KCNA a pohrozila, že pokud zmíněná země bude nadále uplatňovat vůči Severní Koreji ekonomické sankce a „tancovat na cizí melodii, možná se dočká aplausu od nepřátel KLDR, měla by se však připravit, že bude čelit katastrofickým důsledkům ve vztazích s KLDR“.

Není zřejmé, jestli nedostatek pohonných hmot zasáhl i severokorejskou armádu, která má k státním zásobám ropy privilegovaný přístup. AP připomíná, že stalinistický režim tento měsíc uspořádal velkou vojenskou přehlídku a v úterý provedl rozsáhlé námořní a pozemní manévry s ostrou dělostřeleckou palbou. To vše v časech, kdy se svět obává v pořadí již šestého severokorejského testu atomové bomby.

Počet benzinových pump v Severní Koreji od nástupu Kim Čong-una k moci v roce 2011 znatelně vzrostl. Zhoustla i doprava v ulicích Pchjongjangu, což si experti vykládají jako projev rostoucí ekonomické aktivity zbídačené země. „Když jsem tam byl naposledy v roce 2005, tak nádrž našeho autobusu plnili z kbelíků. Věci se určitě změnily,“ říká expert na Severní Koreu Curtis Melvin z Univerzity Johnse Hopkinse.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video