Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Útok na sídlo prezidenta i únosy Japonců. Agenti KLDR v cizině nezahálí

  13:50
Úterní zpráva o smrti nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una zaujala světová média. Podle Jihokorejců ho totiž zavraždily dvě severokorejské agentky. Nebyl by to první podobný incident. Špioni KLDR mají za sebou dlouhou historii vražd, únosů i záškodnických akcí v zahraničí. Zanechali za sebou desítky mrtvých včetně civilistů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednou z největších zahraničních akcí severokorejského režimu je útok na takzvaný Modrý dům v roce 1968, rezidenci tehdejšího jihokorejského prezidenta Pak Čong-huie, píše server BBC. Generální tajemník Korejské strany práce Kim Ir-sen dal v červnu 1967 pokyn k založení Jednotky 124, která měla na starosti výhradně přípravu a realizaci akce namířené proti hlavě Jižní Koreje.

Jednotka sestávala z 31 mužů, kteří prošli mnohaměsíčním výcvikem. Patnáct dní před akcí opakovali její průběh v přesném modelu Modrého domu. Jeden ze severokorejských vojáků Kim Shin-jo dlouho poté vzpomínal, jak z jeho druhů ve zbrani udělal výcvik neporazitelné armádní stroje. „Neměli jsme strach z ničeho. Nikoho by ani nenapadalo, že skončíme v hrobě,“ popsal.

Modrý dům

Den D pro jednotku nastal 16. ledna 1968, kdy opustila domovskou základnu. O den později pronikli vojáci do Demilitarizované zóny. Po přechodu řeky Imdžin 19. ledna si založili provizorní tábor. Přistihli je zde dva Jihokorejci. Jednotka Kim Ir-sena je chtěla zabít, později je však propustila. Muži během několika hodin zalarmovali policii.

Severokorejci tušili, že se něco chystá. Zrychlili svůj postup. K Modrému domu směřovali rychlostí až deseti kilometrů za hodinu. Na zádech přitom měli až třicet kilogramů vybavení. V tu dobu už po nich pátraly tři prapory jihokorejské armády. Jednotce se však podařilo dojít až do Soulu. Do města vstoupili v malých týmech po třech lidech. 20. ledna se opět seskupili a chystali finální útok na rezidenci prezidenta.

Zbraně, které použili severokorejští vojáci, jsou vystaveny v muzeu.
Vybavení severokorejských vojáků je vystaveno v muzeu v Soulu.

Plán spočíval v propracovaném maskování. Severokorejští vojáci se převlékli do věrných kopií uniforem armády Jižní Koreje. Takto se bez povšimnutí dostali až na poslední bezpečnostní kontrolu před Modrým domem. Jednomu ze členů ostrahy se zdáli podezřelí. Když vytáhl pistoli, Severokorejci ho zastřelili. Další začali na stanoviště házet granáty. Po sedmiminutové přestřelce se rozprchli.

Malajsijci zadrželi podezřelou z vraždy Kimova bratra, měla vietnamský pas

Při akci přišlo o život 26 jihokorejských vojáků a čtyři američtí vojáci. Z úderné jednotky Kim Ir-sena zemřelo při akci a následném útěku 29 lidí. Kim Shin-Jo byl dopaden, jednomu vojákovi se podařilo vrátit do KLDR. V květnu 1972 se Kim Ir-sen za útok na Modrý dům omluvil. Prohlásil, že se jednalo o akci levicových extremistů.

Bombové útoky v Barmě

Severokorejci byli blízko úspěšnému útoku na jihokorejského prezidenta také v říjnu 1983. Obětí se měl stát Čon Tu-hwan během jeho návštěvy barmského hlavního města Rangún. Útok byl naplánovaný během pietního pokládání věnců u Mauzolea mučedníků u příležitosti vzpomínky na jednoho ze zakladatelů svobodné Barmy Auna Schana. Ten se stal shodou okolností v roce 1947 obětí atentátu.

Když se začal tým jihokorejského prezidenta scházet u mauzolea, jedna ze tří nastražených bomb vybuchla. Výbuch zabil 21 lidí a 46 dalších zranil. Zemřeli čtyři vysoce postavení členové jihokorejské delegace včetně ministra zahraničí. Mezi obětmi byli také poradci prezidenta a novináři.

Při neúspěšném atentátu v Barmě zemřely desítky lidí.

Čon atentátu unikl. Kolona s jeho vozem se zdržela kvůli dopravní zácpě, píše ve svém archivu server The New York Times. V době výbuchu byla jen několik minut jízdy od mauzolea. Bomba vybuchla předčasně kvůli tomu, že se v rozporu s rozvrhem rozeznělo troubení z polnic, které mělo ohlásit příjezd prezidenta.

Barmská policie po útoku pátrala po třech podezřelých. Všichni byli občané KLDR. Výbušniny si opatřili přímo v prostorách diplomatické mise KLDR v Barmě. Dva útočníci se před dopadením pokusili o sebevraždu granátem. Výbuch však přežili. Jeden z nich, Kang Min-chul, přišel o ruku.

Třetího Severokorejce po divoké přestřelce na útěku zastřelila policie. Kang se po dopadení přiznal a vyhnul se tak trestu smrti. Zbytek života strávil ve vězení. Vedení KLDR odmítlo, že by byl Kang jejich agentem.

Únosy cizinců

Severokorejské tajné služby v minulosti často prováděly také únosy cizinců ze zahraničí, píše The New Yorker. Nejznámější případy se odehrály mezi roky 1977 až 1983. Hlavní roli v nich hrály oběti z Japonska. Podle expertů na KLDR severokorejští agenti unášeli Japonce kvůli tomu, aby v KLDR učili japonštinu a kulturu. Žáky byli nepřekvapivě mladí aspirující špioni. Starší oběti pak v KLDR končily kvůli krádeži identit. O jejich osudech se toho ví málo, předpokládá se však, že je režim zavraždil.

Únosy byly dlouho považovány za smyšlené. V roce 2002 se však prolomily ledy. Tehdejší japonský premiér Džuničiró Koizumi tehdy zavítal na oficiální návštěvu do KLDR. Jednal zde s Kim Čong-ilem. Státníci usilovali o stabilizaci vztahů obou zemí.

Někteří rodiče čekali na návrat svých dětí z KLDR celý život.

Kim tehdy poprvé přiznal, že KLDR v minulosti unesla 13 Japonců. Později režim umožnil pěti obětem, aby odcestovaly do Japonska pod podmínkou, že se vrátí zpět do KLDR. Návrat se pochopitelně neodehrál a KLDR v reakci zmrazila další vyjednávání.

Severokorejci však nelovili pouze v Japonsku. Z Jižní Koreje k severním sousedům v průběhu let nedobrovolně putovalo bezmála pět set lidí. Podobná čísla hlásí také Čína. V 70. letech se obětí KLDR stávaly ženy z Libanonu. V Severní Koreji zmizelo také několik Nizozemců, Francouzů, Italů a Jordánců. Důkazy naznačují, že režim stojí také za zmizením Američana Davida Sneddona, který je údajně nucen v Pchjongjangu učit angličtinu.

Vražda diplomata ve Vladivostoku a rodina pod palbou

Velmi blízko vraždě Kim Čong-nama je podobný incident z října 1996, kdy v ruském Vladivostoku zemřel jihokorejský diplomat Choe Deok-geun. Lékaři na jeho těle při pitvě objevili dva vpichy po jehle. Později se ukázalo, že ho někdo otrávil. Jed stejného složení měsíc před vraždou zadrželi u severokorejských vojáků u pobřeží Jižní Koreje. KLDR spojitost se smrtí diplomata odmítala.

Vladivostok (červeně) se nachází nedaleko hranic se Severní Koreou (modře)

Vladivostok (červeně) se nachází nedaleko hranic se Severní Koreou (modře)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Choe byl oficiálně kulturním atašé ve Vladivostoku. List The Washington Post však krátce po jeho vraždě informoval, že náplň jeho práce byla mnohem širší. „Podobně jako hrstka dalších Jihokorejců ve Vladivostoku i on trávil většinu svého času monitorováním Severokorejců, kteří zde žijí,“ psal tehdy zámořský list.

KLDR vysílá tajemné řetězce čísel. Jsou to vzkazy špionům, věří experti

Kruh desítek let působení severokorejských agentů v zahraničí se uzavírá při zmínce o smrti Ji Han-jonga. Jeho matkou byla mladší sestra tehdejší manželky Kim Čong-ila, Pravidelně pečovala také o jeho syna Kim Čong-nama. Ji v roce 1982 utekl do Jižní Koreje. Později studoval ve Švýcarsku. Studia v zahraničí ho však stála hodně peněz.

Svůj příběh proto prodal do médií a vydal také knihu Královská rodina Kim Čong-ila. Přitáhl však na sebe pozornost severokorejského režimu. V únoru 1997 si na něj před bytem v Soulu počíhali dva agenti KLDR. Zemřel na následky střelných poranění hlavy.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...