Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KLDR a nukleární diplomacie

  10:35aktualizováno  10:35
Delší dobu připravovaná šestistranná jednání o jaderném programu KLDR, která se za účasti náměstků ministrů zahraničí KLDR, Jižní Koreje, USA, Ruska, Číny a Japonska uskutečnila v Pekingu, nepřinesla žádný hmatatelný výsledek či zásadnější pozitivní průlom pro řešení problému proliferace nukleární a raketové technologie na Korejském poloostrově.

Jejich účastníci se shodli pouze na bezjaderném statusu poloostrova, nezaštítěném ovšem prozatím žádnou novou oficiální smluvní garancí, v níž by se KLDR zavazovala vývoj svého nukleárního programu zastavit, a na tom, že by se všechny zúčastněné strany měly vyvarovat kroků vyostřujících napětí v regionu.

Podle vyjádření čínské delegace po skončení rozhovorů existoval také určitý konsensus na jejich pokračování, a to pravděpodobně koncem října či počátkem listopadu.

Poslední vývoj však jako by naznačoval, že napětí zejména ve vztazích mezi KLDR a USA po neúspěchu požadavků předložených severokorejskou stranou ještě narostlo.
Lze tak alespoň soudit z vyhrocené rétoriky představitelů severokorejské strany, včetně vůdce Kim Čong-ila, který na počátku září posílil svoji pozici "znovuzvolením" v parlamentu a personální reorganizací vlády.

Už 3. září přinesly tiskové agentury v odvolání na oficiální severokorejský zdroj KCNA informaci, že severokorejský parlament schválil rozhodnutí vlády přehodnotit jak svoji vojenskou politiku výhledovým posílením odstrašujícího jaderného arzenálu, tak ochotu zúčastnit se dalších rozhovorů.

Severokorejský ministr zahraničí již po skončení pekingské schůzky vydal poměrně

PŘÍLOHY

ostré prohlášení, že v důsledku neochoty USA změnit svoji, dle severokorejské rétoriky, útočnou a nepřátelskou politiku vůči KLDR zřejmě nebude mít severokorejská strana zájem na další účasti v rozhovorech, od kterých žádné řešení situace neočekává, a bude intenzívně pokračovat ve svém jaderném výzkumu.

Nutno ovšem připomenout, že ani před zahájením pekingských rozhovorů, jimž předcházela přípravná jednání na půdě Jižní Koreje, nezněly signály vysílané jednotlivými stranami, jež měly zasednout k jednacímu stolu příliš optimisticky, v tomto smyslu se vyjadřovali především čínští, jihokorejští, ale také ruští diplomaté, naproti tomu z americké strany zněly nadějnější hlasy, přestože USA dávaly najevo, že nehodlají prozatím severokorejské straně nabízet žádné výraznější ústupky.

Tuto taktiku během pekingských rozhovorů dodržely, otázkou je, jaký postup zvolí americká strana v blízké budoucnosti v této citlivé oblasti, do níž je zainteresováno příliš mnoho stran a zájmů, případný vojenský zásah by zřejmě přinesl značné ztráty a je při současném angažmá americké vojenské síly na tolika výbušných místech světa značně riskantní.

Celou analýzu čtěte na portále natoaktual.cz ZDE
Další analýzy a komentáře na portále natoaktual.cz najdete ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz