Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausův zápisník z USA: rouhání cestou do rozpolcené Obamovy země

Exkluzivně   10:09aktualizováno  10:09
Prezident Václav Klaus píše exkluzivně pro iDNES.cz a MF DNES zápisky z cesty do USA, kam míří na konferenci o globálním oteplování. "Nechci se rouhat, ale Grónsko, které vidím z letadla, je i v éře údajného oteplování bílou pustinou ledu," píše. A připomíná, že v době středověkého oteplení byla naopak na řadě míst Grónska obdělaná pole.

Nevěřím svým očím, když zjistím, že rozpočet USA počítá s příjmy 2,4 bilionů dolarů a s výdaji 3,6 bilionů dolarů, píše prezident. | foto: Kancelář PR

Přeletět z Prahy do Santa Barbary, pobřežního turistického a lázeňského střediska severně od Los Angeles, není snadné. Prvním letem je Praha – Amsterdam, druhým – skoro 11 hodin trvajícím – je Amsterdam – Los Angeles a třetím krátký přelet nad mořem do Santa Barbary.

Z letadla toho moc za celé ty dlouhé hodiny vidět není. Jediná věc dominuje, jediná věc je tak velká, že ji není možné přehlédnout. Je to Grónsko, Greenland, "zelená" země, která je i v éře údajného globálního oteplování bílou pustinou sněhu a ledu, ač tam v době středověkého oteplení, od 10. do 14. století, byla na řadě míst obdělávána zemědělská půda. Oxid uhličitý však člověk do ovzduší svou průmyslovou činností asi tehdy nijak masově nevypouštěl. Nabízí se myšlenka, že tehdy asi na globální teplotu působily jiné faktory než CO2. Ale jedu na konferenci o globálním oteplování, a proto bych se předem neměl rouhat.

Letím do Obamovy země (v novinách čtu "Obama’s nation"), která je rozpolcena. Ještě nikdy (mluvím o dohlédnutelné minulosti) se žádnému prezidentovi ve volební kampani nepodařilo vytvořit taková očekávání (což nevím, je-li výpovědí o Obamovi nebo o Americe) a od Velké krize třicátých let nedošlo k tak prudkému a hlubokému zhoršení ekonomické reality, jako nyní (což Obama nezavinil). Mezera mezi očekáváními a realitou je na nejvyšší možné úrovni.

Očekávání rychle klesají (nikoli u fanatických antibushovců a fanatických obamovců) a realita nenaznačuje sebemenší obrat k lepšímu. Když koncem února prezident Obama představil základní rysy svého rozpočtu na finanční rok 2010, bylo jasné, že je konec Reaganovy revoluce (výrazně naznačený již předcházející Bushovou osmiletou vládou rostoucích výdajů státu) a návrat k Rooseveltovi a možná L. B. Johnsonovi (a jeho "Great Society").

Bývalý ministr financí, stále ještě skrytý ve mně, který usiloval o vyrovnaný rozpočet, a osm let ho vyrovnaný měl (a to byl náš transformační propad let 1990-93 větší než dnešní ekonomický propad v USA), nevěří svým očím, když zjistí, že rozpočet USA počítá s příjmy 2,4 bilionů dolarů a s výdaji 3,6 bilionů dolarů. Deficit tedy má být ve výši jedné poloviny rozpočtu! Porovnejme to např. s Maastrichtskými kritérii jako podmínkou členství v eurozóně!

Kalifornská "americká riviéra" je však moc hezká. Navíc je ten Pacifik daleko mocnější a úctyhodnější než Středozemní moře. Od San Franciska přes Monterrey (já mám toto město spojené se Steinbeckovými Toulky s Charliem), přes bohémskou Carmel (s Jestřábí věží Robinsona Jefferse) až k Big Sur beatníků převládá subtropické klima (dnes je v Santa Barbaře 17 °C, tráva je zelená, jsou rozkvetlé květiny i levandule). Středoevropany překvapí španělská koloniální architektura s kostelíky, které jsou k nerozeznání od mexických. V Santa Barbaře 300 dní v roce svítí slunce.

Protože je v Kalifornii sucho, zvažuje guvernér Schwarzenegger zavedení přídělového systému na vodu. Když jsem byl v roce 2001 v nedalekém Newportu, bylo nutné zavést přídělový systém na elektrickou energii. Bydlel jsem v budově univerzity a byl jsem překvapen, když v noci přestalo svítit světlo a – ač byl leden – přestala hřát klimatizace. Není to náhoda. Kalifornie vždy byla extrémní baštou americké levice.

Konferenční centrum Bacara Resort je krásné, ale drahé. Ředitel jednoho – s naším CEPem spřáteleného – washingtonského institutu mi napsal, že mne chtěl přijet na konferenci podpořit, ale že usoudil, že je to pro konzervativního člověka příliš drahé.

Dvě noci tam – za peníze organizátorů – Wall Street Journalu – přežiju. Oni snad také.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz