Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausův svět: komu prezident naslouchá?

  8:28aktualizováno  8:28
Okruh nejbližších přátel Václava Klause má jasná pravidla. Buď jste naprosto loajální, a pak vás čeká růst po boku prezidenta, nebo v případě zrady naprosté zatracení. O tom se teď přesvědčil Ladislav Polák, ještě nedávno Klausův tenisový trenér.

Velký vliv na Václava Klause má hradní trio – kancléř Jiří Weigl, poradce Petr Hájek a tajemník Ladislav Jakl. | foto: Reuters

Spokojený prezident chodil pravidelně hrát do jeho tenisového centra ve Vestci u Prahy. Jenže oni si tam začali jezdit "zapinkat" také premiér Mirek Topolánek se svým kamarádem Markem Dalíkem. A Ladislav Polák si s nimi čím dál víc rozuměl.

Až nakonec Topolánka přišel podpořit v boji o post předsedy ODS. Loni v listopadu Ladislav Polák přivedl svou partnerku, herečku Danielu Šinkorovou na Žofín, kam premiér svolal své nejvěrnější, a nechal se s nimi společně vyfotografovat. Na důkaz, jak velkou má podporu.

Takovou zradu, podpořit rivala v boji o tvář ODS, prostě prezident nemohl Polákovi odpustit. Klaus už měl stejně delší dobu pocit, že se mu trenér, od něhož očekává diskrétnost, vzdaluje a přestává být loajální.

Výsledkem je, že prezident zcela přestal jezdit na tenis do Vestce. Dnes dál pravidelně navštěvuje už jen dva pražské tenisové areály – v Záběhlicích a pak Štvanici.

Prezident hraje po pádu vlády důležitou roli na politické scéně. V čem je tak důležité, kde a s kým hraje tenis? Pokud chceme poznat svět jeho přátel, jimž naslouchá a kteří mohou v debatách ovlivnit jeho názory, musíme na kurty – a v poslední době také čím dál častěji na golfová hřiště.

Debaty u piva po tenise

Václav Klaus ve svém oficialitami nabitém programu prakticky nemá příliš mnoho jiných možností, jak se setkat s přáteli, než večer při sportu. Zahrát si s ním chce řada lobbistů a podnikatelů, pověstné jsou debaty u piva po zápase.

"Někdy po zápase zajdeme na drink nebo jídlo. Občas vypráví, co zrovna řeší v politice," říká Vladislav Šavrda, šéf pražské Štvanice a bývalý tenista.

Na kurtech v Záběhlicích se prezident zase potká s podnikateli, jejichž obchodní zájmy vidí premiér Topolánek za pádem své vlády. Tedy s lobbisty Milanem Velkem a Martinem Ulčákem či majiteli krachujících skláren Janem Součkem a Radovanem Květem.

Golfová hřiště vítám

Milan Velek podle policejních odposlechů zveřejněných v knize Kmotr Mrázek II – Krakatice mluvil se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem o prezidentovi republiky jako o "Venouškovi".

Že by se s nimi však prezident bavil o výhodách a nevýhodách pádu vlády, je samozřejmě čirá Topolánkova spekulace. Skláren se Václav Klaus nedávno opravdu veřejně zastal – v narážce na českou půjčku Lotyšsku prohlásil, že lepší by bylo pomoci českým sklářům.

Vášnivého tenistu Klause je teď možné také potkat na golfových greenech, místech pro získání neocenitelných kontaktů.

Nedávno byl prezident otevřít velký golfový areál Prague City Golf Club svého známého podnikatele Vladimíra Motlíka. V propagační brožurce hned udělal hřišti reklamu: "Velmi vítám, že také na okraji hlavního města vyrůstá rozlehlý golfový areál," píše Klaus v brožuře.

Je za vším Klaus?

Premiér Mirek Topolánek vidí za pádem své vlády Václava Klause. A dokonce naznačuje, že prezident to udělal kvůli svým kamarádům z byznysu, kvůli jejich obchodním zájmům.

Topolánek tuto svou teorii zmínil v Lidových novinách.

Konkrétně ukázal na lobbisty Martina Ulčáka a Milana Velka, jimž se dařilo v době opoziční smlouvy.

Premiér tvrdí, že Klaus požadoval, aby vláda finančně pomohla krachujícím českým sklárnám. "Podívejme se na obrovský zájem pana prezidenta a jeho okolí, abychom nějakým nestandardním způsobem zachraňovali sklo a porcelán.  Tam někde je možné hledat kořeny zájmu udělat tyto kroky, přičemž já ty lidi nepodezírám, že by se na tom nakonec osobně nějak podíleli," řekl Topolánek.

Firmy Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus vlastní podnikatelé Jan Souček a Radovan Květ, kteří byli svázáni s čelnými politiky ODS za éry Václava Klause.

Daleko významnější vliv než spříznění podnikatelé však na prezidenta má velké hradní trio – kancléř Jiří Weigl, poradce Petr Hájek a tajemník Ladislav Jakl.

S nimi vede Klaus své oblíbené debaty o směřování české pravice, postdemokracii, byrokratickém Bruselu či nesmyslném boji s globálním oteplováním.

"Václav Klaus není člověk, který potřebuje kývače. Od nich by se nic nedozvěděl, on nasává z celého svého okolí názory jako jedna obrovská vývěva. Čím jsou silnější, tím více ho zajímají. Mohu říci, že asi v šedesáti procentech si nechává svůj názor a ve čtyřiceti ho přesvědčíme často i k radikální změně názorů," říká Petr Hájek.

K trojici lze ještě zařadit pražského poslance ODS Borise Šťastného. S Klausem sice občas tráví večery u vína, zároveň však zůstává loajálním Topolánkovým poslancem.

Na Hradě se nově stále větší prezidentovy přízně dostává dvojici třicátníků. Prvním je pracovitý a loajální Jiří Brodský, zástupce ředitele zahraničního odboru. Druhým pak poradce Jan Skopeček, snaživý student, jehož Klaus učil na VŠE a udělal z něj svého poradce.

Zajímavé je, že osmadvacetiletý Skopeček je členem ODS v berounské organizaci. Tu vede Kateřina Schwippelová – matka poslance Jana Schwippela, který přispěl k pádu vlády.

Klaus si Skopečka opravdu cení, nedávno z něj udělal šéfa svého Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), pravicového think tanku.

Vystřídal jiného mladého exoblíbence, Petra Macha. Ten se dal na politiku, založil Stranu svobodných občanů. Podle informací MF DNES mu však prezident vyčítá poněkud amatérský rozjezd partaje a nechce s ním být spojován.

Mimo všechny tyto zájmy a vztahy kolem Klause stojí nejbližší rodinný přítel Ranko Pecič. Podnikatele s luxusním zbožím manželé Klausovi pravidelně navštěvují kvůli normálním, obyčejným věcem: slaví společně narozeniny či svatby dětí.

Klausovi muži

Petr Hájek:

Petr HájekSedmapadesátiletý intelektuál, který myslí, mluví a intonuje skoro stejně jako Václav Klaus. V prvním volebním obdobím byl jeho mluvčím, dnes je zástupcem vedoucího kanceláře prezidenta. Má velký vliv, dokáže změnit Klausův postoj.

Ladislav Jakl:

Ladislav JaklDevětačtyřicetiletý šéf politického odboru a prezidentův tajemník. Bývalý novinář vlastně funguje jako Klausův mluvčí - je schopen okamžitě tlumočit jeho názory. Zároveň je frontmanem bigbeatové kapely Folimanka Blues.

Jiří Weigl:

Jiří Weigl, kancléř prezidenta Václava KlauseJednapadesátiletého ekonoma premiér Mirek Topolánek přizval do Národní ekonomické rady vlády. Loajální prezidentův kancléř s Klausem spolupracuje už 15 let. Z hradního tria trochu vybočuje - je nekonfliktní a nemá rád vyhrocené situace.

Tenisoví přátelé:

Vladislav ŠavrdaHlavním je Vladislav Šavrda (na snímku), šéf pražské Štvanice a bývalý tenista, s nímž Klaus často trénuje. Dalším je majitel sportovního centra Erpet Václav Petr. Diskusí po tenise u piva se občas účastní i poslanec ODS Boris Šťastný.

Přátelé z byznysu:

Vladimír MotlíkHlavní je Ranko Pecič, dovozce značky Hugo Boss do Česka, který je Klausův dlouholetý rodinný přítel. Dalšími jsou Milan Velek, lobbista a majitel poradenské firmy Vemco, nebo třeba majitel golfového hřiště Vladimír Motlík (na snímku).

Lidé, které zavrhl:

Předseda nové pravicové Strany svobodných občanů Petr Mach. (14. února 2009)Ladislav Polák, osobní trenér a spolumajitel tenisového centra ve Vestci. Až moc se přimkl k Mirku Topolánkovi.

Petr Mach (na snímku). Klaus mu vyčítá, že nezvládl založení nové Strany svobodných občanů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz