Historickým milníkem Česka není podle Hájka listopad 1989, ale založení Klausovy ODS.

Historickým milníkem Česka není podle Hájka listopad 1989, ale založení Klausovy ODS. | foto: David Neff, MF DNES

Klausův rádce Hájek vydal knihu. Havel je marxista a Usáma výmysl, napsal

  • 1766
Jeden z nejbližších spolupracovníků Václava Klause, bývalý novinář Petr Hájek, opět "boduje". Vydal knihu plnou vyhraněných až extrémních postojů. Podle prezidenta Klause je publikace v něčem "objevná a nesmírně užitečná".

Od bývalého novináře Hájka jsme už slyšeli mnohé. Ve své nové knize esejů Smrt ve středu dovedl své podivuhodné názory a postoje do krajnosti. Úryvky z knihy jsou označené kurzivou.

Teroristické útoky z 11. září

"Atentát na dvě budovy a tři tisícovky obětí se stal ouverturou třetího významného pokusu z téže ideové líhně o proměnu světa. Zamýšleným efektem druhého výstřelu z Aurory musel být vždy střet civilizací (...) vše ukazuje spíše na americké autorství. (...) Existuje dosti reálná možnost, že 11. září opravdu zorganizovaly tajné služby USA."

"Osobně se kloním k názoru, že Usáma (v podobě, v jaké ho celý svět zná z jeho komických televizních projevů) nikdy neexistoval."

Petr Hájek razí nikdy neprokázanou "konspirační" teorii o teroristickém útoku na newyorská dvojčata z roku 2001. Nepodkládá ji však jediným důkazem. Nejhorší teroristický útok v dějinách přirovnává k počátku ruské bolševické revoluce 1917 – výstřelu z Aurory.

Svérázný literát

Petr Hájek (57) je poradcem prezidenta Václava Klause. Teď napsal knihu Smrt ve středu, kde popisuje své svérázné vidění světa. Vystudoval FAMU, působil v časopisech Květy a Reflex. Od 90. let pracuje u Václava Klause. Má množství provokativních názorů na všechno možné. Namátkou:

Kouření neškodí zdraví

"Nikdo dosud neprokázal, jak významný vliv má kouření na úmrtnost. Prokázat to současnými metodami ani nejde. Boj proti kouření je boj proti svobodě."

Já nejsem z opice

"Já z opice nepocházím. Charles Darwin, zakladatel evolucionismu, nemohl tušit, že právě jeho jméno – především jeho jméno – bude levičáckými darwinisty zneužito a stane se akademickým kladivem proti křesťanské civilizaci."

Skepticky to prezidentův rádce vidí i s existencí nejhledanějšího světového teroristy Usámy bin Ládina. Jde podle něj spíše o virtuální realitu než skutečnou osobu. Kdo vlastně je autor těchto výstředních názorů? A odkud se na Hradě vzal?

"Je velmi inteligentní a sečtělý. V 80. letech jsme byli nejlepší kamarádi," vzpomíná reportér Josef Klíma, který s Hájkem pracoval v časopise Květy a po revoluci s ním zakládal týdeník Reflex.

Hájka popisuje jako člověka s černobílým viděním světa, který se vždy silně upne na nějakou věc. "Počátkem 80. let se například ze dne na den nadchnul pro homeopatii a zavrhl doktory pro sebe i svou rodinu," popisuje Klíma.

Brzy po převratu 1989 se Hájek "nadchl" pro charizmatického předsedu ODS Klause. Pomáhal mu po takzvaném sarajevském atentátu v roce 1997 a přes deset let patří mezi Klausovy nejbližší lidi.

Havel a Topolánek

"Pacifistický levicový intelektuál Havel se na vrcholu politické pyramidy kafkovsky metamorfoval v radikálního neomarxistu."

"Mirek Topolánek dnes již není názorově ani napravo, ani nalevo, dokonce ani ve středu – zaparkoval v bezpečném vzorném eurounionistickém nikde."

Hájkova kniha je také zúčtováním s Klausovými "neoblíbenci", především exprezidentem Václavem Havlem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Tomu Klaus už asi nikdy neodpustí, že mu "ukradl" jeho stranu a začal dělat programové kompromisy, čímž ji přiblížil politickému středu.

Havlovi a jeho okolí se zase na Hradě ironicky přezdívá "Bratrstvo pravdy a lásky" podle slavného revolučního hesla bývalého prezidenta. Proč je Havel, který bojoval proti komunistům a byl jimi vězněn, radikálním neomarxistou?

"Já to neříkám jako nálepku nebo nadávku. Bolševický komunismus je velmi hustou omáčkou, ale pak je tu také marxistická omáčka light, jejíž ideály přijal právě Havel," vysvětlil Hájek MF DNES.

Listopad 1989

"Devětaosmdesátý rok v Československu nebyl demokratickou revolucí (tím méně sametovou) či povstáním za svobodu. Nešlo o lidové povstání proti utlačovatelskému režimu."

"17. listopad byl vcelku bezvýznamný incident. Bezpochyby nešlo o spontánní lidový čin."

Demonstranty v listopadu 1989 přivedla podle Hájka do ulic manipulativní mediální propaganda, která v nich vzbudila pocit, že "už se to smí". Brutální zmlácení mírumilovných demonstrantů na pražské Národní třídě označuje za "nevýznamný incident".

Naopak za historický milník v dalším vývoji považuje založení Klausovy ODS. Hájek prezidenta Klause neskonale obdivuje. Stranu za jeho vedení označuje za jedinou "ideově" pravicovou v dějinách kontinentální Evropy.

Kopíruje i prezidentovy názory na globální oteplování a Evropskou unii. "To, co udržuje přípustnost jakékoli svobodné otázky ještě poslední centimetr nad hladinou pozvolné povodně nové totality, je nesnesitelně lehký fenomén Klaus," píše.

Média

(o předpovědi počasí) "Informace (médií) o východu a západu Slunce je na první pohled exaktní. (...) I tento údaj je principiálně pochybný a nevěrohodný. (...) Nikdo nemůže vědět, zda relativní pohyb Slunce po obloze bude zítra pokračovat."

Podle Hájka žijeme v nesvobodném a zmanipulovaném světě ovládaném podplacenými novináři. Opět nepřipojuje žádný důkaz. Jeho odpor vůči médiím možná pramení z dramatických událostí okolo časopisu Reflex. "Petr Hájek je největším zklamáním mého života," vzpomíná reportér Josef Klíma. Reflex založil Hájek v roce 1990 se svými kamarády.

Zanedlouho časopis bez jejich vědomí prodal a nikomu ze zakladatelů nedal ani korunu.

"Josef Klíma se po marxisticku domnívá, že dělníkova práce znamená, že je také spolumajitelem věcí. Není. Klíma je motivován intelektuální insolventností a závistí," rozčilí se Hájek po otázce na dvacet let staré události.

"Dodnes vzpomínám, jak nám na poradách Hájek sám říkal, že noviny mají patřit novinářům a že svůj zakladatelský podíl dostaneme," říká Klíma.

Prezident: Kniha nutí každého k zamyšlení

Prezident Václav Klaus vystoupil na konferenci ve VaršavěPrezident Václav Klaus okomentoval knihu svého blízkého spolupracovníka Petra Hájka. Je podle něj v něčem "objevná a nesmírně užitečná". Klaus písemně odpověděl na otázky MF DNES.

Souhlasíte s Hájkovými názory, že "vše ukazuje spíše na americké autorství 11. září", že "Usáma bin Ládin (v podobě, v jaké ho celý svět zná z komických televizních projevů) nikdy neexistoval" nebo že "americká invaze do Srbska byla patrně nejdůležitějším dramatickým dílem Václava Havla"?
Citáty Hájkovy knihy, které uvádíte v otázce, jsou částečně od autora "básnickou licencí", částečně jsou vytrženy z kontextu. Doporučuji, aby si každý přečetl knihu jako celek.

Petr Hájek píše v knize o převratné roli současných médií, jak on říká, o světě "mediokracie". Píše, že už skoro nejsou žádné events, tedy události, ale že dominuje takzvaný events management, neboli že události se médii vytvářejí, pozměňují, přibarvují atd.

V tom je kniha objevná a nesmírně užitečná, protože leckomu – kdo to ještě nepostřehl – otevírá oči. Hájek primárně říká, že nános mediální manipulace nad 11. zářím, nad Usámou bin Ládinem i nad bombardováním Srbska je obrovský. A to nutí každého k zamyšlení. Tím vůbec neříkám, že zastávám Hájkův názor na to, jak asi tyto věci skutečně byly nebo jak být mohly.

Pan Hájek loni v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že skupina poradců dokáže v diskusi s vámi změnit přibližně 40 procent vašich rozhodnutí. Je toto tvrzení realistické?
O tom, že v rozhovorech se svými nejbližšími spolupracovníky si výrazně ujasňuji své názory, není sebemenších pochyb. Mé postoje tyto diskuse určitě ovlivňují, o čísla procent určitě nejde a kvantifikovat se to nedá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue