Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausův nový styl: nebýt jako Havel

  0:01aktualizováno  0:01
Nový prezident Václav Klaus se snaží do puntíku dostát předsevzetí o skromnosti a nepompéznosti svého prezidentství. Z jeho dosavadních vyjádření o stavu Pražského hradu i přípravy prezidentského slibu je však zřetelná především snaha co nejvíce se odlišit od svého předchůdce Václava Havla.

Po páteční inauguraci Klaus sice pozdraví občany na Pražském hradě, ale nebude to z balkonu na třetím hradním nádvoří, odkud při stejné příležitosti mával Václav Havel.

"Václav Klaus chce být prezident, který bude mít k lidem blízko. Proto se postaví na stupínek dole na hradním nádvoří," říká Alena Páralová, poslankyně za ODS. Právě s Páralovou a několika dalšími členy ODS Klaus včera poobědval.

Žádné bujaré oslavy
Havlův nástupce se také rozhodl pozvat méně lidí, než mu bylo navrženo. Původní seznam čítal sedm set hostů, ale Klaus ho seškrtal na šest set. Pozváni byli všichni poslanci a senátoři, ministři, diplomatický sbor, představitelé armády, ale i vědeckých a kulturních institucí.

Na počest nového prezidenta se také nebude pořádat žádná rozmáchlá recepce. "Mezi inaugurací a vojenskou přehlídkou se bude ve Španělském sále podávat číše vína," řekl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Podle Páralové Klaus přemýšlí nad tím, jak ještě doplnit odpolední program na nádvoří. "Lidem, kteří se tam o půl čtvrté odpoledne sejdou, chce nabídnout víc než jen vojenskou přehlídku," poznamenala.

V tom okamžiku, kdy Klaus složí slib, opět zavlaje nad Pražským hradem prezidentská standarta s heslem Pravda vítězí.

Poté Klaus přednese vůbec první projev ve funkci hlavy státu, v němž hodlá "najít dobrá slova" na adresu exprezidenta Havla. Ten se spolu s manželkou páteční ceremonie zúčastní.

Nový prezident si už vybral svoji kancelář na Pražském hradě. Kancelář dosud využíval tiskový odbor Pražského hradu a pracoval v ní Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Místo s nejhezčím výhledem
Po jeho odchodu z Pražského hradu se do místnosti přestěhoval jeho zástupce Martin Krafl. "Už se samozřejmě stěhuji do jiné místnosti," řekl mluvčí Krafl.

Budoucí Klausova kancelář má podle Špačka nejhezčí výhled, protože je v místech, kde se Hrad lomí. Sloužila jako apartmá pro Tomáše Garriqua Masaryka a posledního komunistického prezidenta Husáka.

Protože byla součástí prezidentského apartmá, je vybavena koupelnou a šatnou. Daní za kouzelný panoramatický výhled však podle Špačka bylo nesnesitelné vedro v letních měsících, protože na Hradě není klimatizace.

Zkraje svého prezidentství zde úřadoval Václav Havel, který odmítl převzít Husákovu pracovnu. Natočil v ní také svůj vůbec první novoroční projev se slavnou větou: "Naše země nevzkvétá."

"Pak se ale ukázalo, že pro intenzivní provoz nejsou tyto prostory dostačující, a prezident si našel jiné, s více pracovnami za sebou," řekl Špaček. U budoucího Klausova kancléře Jiřího Weigla hrály při výběru kanceláře roli především praktické důvody. Například v pracovně po Havlovi chybí nábytek.

Příchod Klause na Hrad bude zřejmě znamenat zásadní změnu ve fungování a vzhledu hradního interiéru. Klaus už při své pondělní premiérové návštěvě v prezidentské kanceláři zdůraznil, jak moc se mu nelíbí Havlovo pojetí kanceláří. Dokonce si je chce podle Páralové natočit, aby se dokumentovalo, v jakém stavu Hrad přebíral.

Depresí jsme netrpěli
Pro Špačka jsou Klausovy poznámky o depresivní atmosféře v prezidentských kancelářích a zdevastované zahradní vile zbytečně přehnané. "Ty prostory rozhodně nepůsobí depresivně a v žádném případě tam lidé depresí netrpěli," poznamenal Špaček.

Klaus byl také podle svých slov zděšen, jak zdevastovaný je takzvaný Domeček, který se dříve využíval také jako prezidentská rezidence. "Přirovnat Domeček k objektu ve správě JZD je nehoráznost. Václav Havel tam bydlel v této úpravě před rekonstrukcí a nikdy jsem neslyšel stížnosti," dodal Špaček.

Klausův předchůdce často pobýval také na zámku v Lánech, který v posledním měsíci prochází důkladným úklidem. Tamní ředitel Tomáš Sedláček zatím neví, kdy by se nový prezident mohl na objekt přijet podívat.

Havel navštívil Lány hned první lednový víkend po svém zvolení prezidentem v prosinci 1989. "Neočekávám, že zde nový prezident bude trávit tolik času jako dřívější prezident," poznamenal Sedláček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz