Velkou pozornost věnuje amestii Václava Klause Frankfurter Allgemaine Zeitung, který ji srovnává s amnestií Václava Havla a dodává k tomu, že Klausovy "pohnutky jsou záhadou".

Velkou pozornost věnuje amestii Václava Klause Frankfurter Allgemaine Zeitung, který ji srovnává s amnestií Václava Havla a dodává k tomu, že Klausovy "pohnutky jsou záhadou". | foto: Dan Materna, MAFRA

Klausovy pohnutky jsou záhadou, píší Němci. Amnestie si všimli i v Číně

  • 467
Světová média si všímají amnestie prezidenta Václava Klause i kritiky, která se kolem ní v Česku strhla. Upozorňuje na ni například televize BBC, agentura Nová Čína i zpravodajské servery okolních zemí, tedy Německa, Rakouska či Polska.

Tak kupříkladu britská veřejnoprávní stanice na svých internetových stránkách píše, že se Klausova amnestie týká skoro každého třetího vězně a vyvolala znepokojení v právních kruzích. Zmiňuje přitom předsedkyni nejvyššího soudu Ivu Brožovou a její obavy, že tento krok rozkládá právní vědomí společnosti.

Upozorňuje dále na plán opozice vyvolat hlasování o důvěře vládě kvůli tomu, že amnestii podepsal premiér Nečas. "Vypadá to, že jsou naštvaní hlavně kvůli tomu, že amnestie znamená zastavení několika velkých kauz týkajících se finančních podvodů, protože soudní řízení trvalo déle než osm let," píše BBC na svém webu.

Velkou pozornost věnuje amnestii Václava Klause Frankfurter Allgemeine Zeitung, který ji srovnává s amnestií Václava Havla a dodává k tomu, že Klausovy "pohnutky jsou záhadou". Připomíná, že především ze strany ČSSD, ale i mnoha jiných politiků je amnestie podrobována velké kritice.

Zatímco Havel byl obviňován z naivity, Klaus je kritizován, že chce ještě před koncem svého mandátu zahladit zločiny korupce a hospodářské kriminality. V obsáhlém článku však FAZ dodává, že počet lidí ve vězeních je v Česku vysoko nad evropským průměrem.

Policie v Česku zesílila hlídky, všímají si Poláci

Rakouský list Kurier konstatuje, že důsledkem Klausovy amnestie k 20. výročí samostatnosti Česka je návrh na vyslovení nedůvěry vládě, protože premiér Nečas prezidentskou amnestii spolupodepsal. Deník cituje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který uvádí, že "je skandální, že díky amnestii byli osvobozeni i pachatelé miliardových podvodů a privatizačních skandálů".

Polský list Rzeczpospolita označuje českou amnestii za kontroverzní. Stejně jako už zmíněná média rozebírá hlavně kritiku, kterou vyvolala v české společnosti. Na závěr pak dodává, že "největší obavy má česká policie, která zesílila hlídky."

"Obavy se začínají potvrzovat. Jen několik hodin po opuštění vězení první amnestovaní začali postupně páchat přestupky," píše na svém webu polský deník a zmiňuje konkrétní případy.

Hromadného propouštění vězňů v Česku si všimli už i v daleké Číně. Agentura Nová Čína se jí věnuje sice krátce, nicméně i ona upozorňuje na kritiku amnestie a fakt, že se na svobodu dostanou i lidé obvinění nebo odsouzení v obřích finančních kauzách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video