Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausovi netušili, že družstvo dluží miliony

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Klaus a jeho žena zažívají totéž, co stovky lidí před nimi: možná budou muset vykupovat své dva byty, které už zaplatili. Ani prezidentský pár si nedokázal ohlídat vedení svého Pražského bytového družstva, od kterého byty získal do osobního vlastnictví.

Jak už v pondělí informovala MF DNES, družstvo celkem dluží 140 milionů korun. Jeho bývalé vedení ručilo bez vědomí řadových členů majetkem družstva za úvěry pro své kamarády.

Teď má dluhy zaplatit. A peníze chce družstvo i od lidí, kterým převedlo byty do osobního vlastnictví. Dopis s výzvou, aby se na úhradě podíleli, už Klausovi dostali. Jejich podíl za dluhy, které nezpůsobili, by měl podle informací MF DNES činit zhruba 1,5 milionu korun.

"Rozhodně se k tomu nebudeme vyjadřovat. Jestli k tomu někdy pan prezident poskytne nějakou reakci, nevím," řekl k případu prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Pikantní na celé záležitosti je skutečnost, že od pohledávky vůči družstvu, na jejímž zaplacení se Klausovi možná budou podílet, vede přes několik firem stopa až k lidem z bývalé významné finanční skupiny Motoinvest v čele s Pavlem Tykačem.

Ta se "proslavila" skupováním cenných papírů od drobných akcionářů pod heslem "Drobní akcionáři, plačte!". Dopisy s výzvou k podílení se na úhradě dluhu dostalo zatím 314 lidí, kteří bydlí v bytech původně patřících družstvu. ¨

Radost z toho nemá žádný z nich. "O problémech družstva jsem nic netušil. Členem ale už nejsem a žádné závazky necítím. Poradím se s právníkem," plánuje jeden z postižených, Jiří Havlíček.

Za potíže si však lidé, od kterých družstvo peníze na dluh vymáhá, mohou částečně sami. O to, co vedení družstva dělá, se nezajímali. "V době, kdy jsem v družstvu byl, jsem hospodaření představenstva nekontroloval, protože jsem mu důvěřoval," vysvětlil Havlíček.

Jenže důvěřovat vedení bytového družstva se nevyplácí. Vyprávět by o tom mohli majitelé bytů z družstva Kavčí skála v Říčanech, kterým rovněž hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou, pokud své domovy nezaplatí podruhé: tentokrát správci konkurzní podstaty.

Každý člen má přitom právo pravidelně nahlížet do účetnictví svého bytového družstva. "Řadoví členové, kteří chtějí rizikům předejít, by se měli zajímat o činnost a hospodaření družstva," radí šéf Svazu bytových družstev Vít Vaníček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz