Klausovi na Hradě dávají přednost i voliči ČSSD

  4:52aktualizováno  4:52
Pro Jiřího Paroubka je to studená sprcha. Voliči jeho strany totiž považují za lepšího kandidáta na Hrad Václava Klause. Podle průzkumu agentury Median pro MF DNES by si ho přálo za prezidenta 43 procent voličů ČSSD. Stranou preferovaného ekonoma Jana Švejnara chce necelých 28 procent.

Václav Klaus má u veřejnosti jednu velkou výhodu. Jana Švejnara polovina Čechů vůbec nezná. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Ostatní respondenti Medianu odpověděli, že by to neměl být ani jeden z těchto dvou kandidátů.

"Naše vlastní průzkumy vyznívají příznivěji pro profesora Švejnara. Je třeba s voliči ČSSD hovořit, působit na ně," komentoval výsledek průzkumu šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Nevěří ani tomu, že by byl tak velký rozdíl mezi Klausem a Švejnarem, jak dopadl průzkum. Klause by si podle agentury Median jako vítěze přálo 62 procent lidí, Švejnara asi 15 procent.

"Pro mě tohle není směrodatné," řekl k vysokému rozdílu mezi jeho a Klausovým výsledkem ekonom Jan Švejnar.

Klaus odmítl duel v televizi
O víkendu vyzval Klause k duelům před televizními obrazovkami. Ty by Švejnarovi měly pomoci smazat jeho hlavní handicap, který vyšel najevo v průzkumu, totiž že ho velká část veřejnosti nezná. Klaus však nemá žádný zájem tento Švejnarův handicap smazávat.

"V momentu, když je mým prostorem 281 volitelů, tak do televizních debat nepůjdu. Bylo by to kontraproduktivní," řekl Klaus v sobotním rozhovoru pro MF DNES. - více zde

Televizní debaty by přitom považovali za správné ČSSD, zelení, ale podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka i lidovci. Aby si názor mohli udělat nejen voliči, ale i poslanci a senátoři, kteří budou hlasovat.

Očima veřejnosti: Neznámý versus arogantní
Pro Švejnara není příliš dobrá zpráva, že i voliči komunistické strany by si podle průzkumu agentury Median přáli na Hradě spíše Klause než jeho. Tento týden budou přitom o postupu při volbě prezidenta jednat vedení KSČM i ČSSD.

Lidé měli v průzkumu agentury Median šanci odpovídat i na to, co jim na Klausovi a na jeho možném vyzývateli Švejnarovi vadí. Nejčastější výtka ke Klausovi od lidí, kteří k němu výhrady mají, byl způsob vystupování (64,4 %), další výhradou bylo to, že je v politice už příliš dlouho (39,6 %) a že „je už starý“ (13 %).

V případě Švejnarových kritiků byla nejčastější výhrada, že trvale nežije v České republice (71,9 %). Švejnar přitom má české i americké občanství a přednáší střídavě v USA a v Česku, kde je i předsedou dozorčí rady banky ČSOB.

Mnozí lidé se podle průzkumu přiklonili k tomu, že Švejnar je politicky nečitelný (to si myslí 52,4 procenta jeho kritiků). Úplně klíčový problém dosavadního kandidáta ČSSD, zelených a nestraníků v Senátu však je, že ho téměř polovina lidí vůbec nezná, a to poznamenalo i výsledky celého průzkumu.

Švejnar na otázku MF DNES, zda mohl udělat víc pro to, aby ho veřejnost znala, odvětil: "Myslím, že ne, jsou tisíce vyjádření ode mě v médiích." Sází na to, že až bude oficiálně nominován, bude více v médiích a tento handicap dokáže zlomit.

Ženy mají radši Klause
Z průzkumu Median také vyplynulo, že příznivěji Klause hodnotí ženy než muži, u lidí s vyšším vzděláním mírně roste podpora Švejnara. Ale to neplatí pro vysokoškoláky, kteří více podpořili Klause.

Víc než průzkum, byť vyzněl v jeho prospěch, je asi pro současného prezidenta zajímavé včerejší vyjádření šéfa lidovců Jiřího Čunka. Ten připustil, že je pro něj volitelný Švejnar i Klaus. Dříve přitom Čunek jednal o soupeři pro současného prezidenta. ODS může Klause na Hrad dostat i tak, že by se na její stranu přidala velká většina lidovců. Pak by ani hlasy komunistů nepotřebovala.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, „kartáč“ dostali Zimola a Hašek

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání vedení strany 19. října 2018 v Hradci...

Předsednictvo ČSSD v pátek v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo platformu Zachraňme...

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz