Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausovi děkovali i jeho nástupci

  18:47aktualizováno  18:47
Přesto, že volba nového předsedy ODS byla na programu až v neděli, kongres ve Františkových Lázních vyvrcholil už v sobotu. Václav Klaus shrnul v projevu neúspěchy strany, ale zmínil i vize do budoucna. "Nedopusťte, aby ODS ztratila svou tvář," vzkázal delegátům. Ti se s odcházejícím předsedou rozloučili dlouhými ovacemi. U řečnického pultu se během dne vystřídali řadoví členové i kandidáti na předsednický post.

Projevům dominovala kritika postupu vedení ODS po prohraných parlamentních volbách a hodnocení osoby Václava Klause.

Řada delegátů kritizovala malé zastoupení komunálních politiků ve vedení strany. V diskusi zazněly i požadavky na obnovení spolupráce s ostatními pravicovými stranami.

Promluvili jen tři kandidáti
Mnozí delegáti přijeli do západočeského lázeňského města již rozhodnuti, koho zvolí Klausovým nástupcem, někteří se ještě vzájemně přesvědčovali a lobbovali pro své kandidáty v zákulisí, jiní čekali, čím je čtveřice kandidátů osloví.

Petr Nečas vyzval ODS k ostrému soupeření s levicí. Strana podle něj nesmí být zajatcem vlastní minulosti a musí se více otevřít spolupráci s pravicovými subjekty. Nečas hodlá skoncovat s praxí "preference získání parlamentních křesel či křesel v dozorčích a správních radách".

Zatímco Nečas je považován za reprezentanta konzervativního proudu, Jan Zahradil je zástupcem liberálního křídla. Vnitřní fungování ODS je podle něj třeba doladit, nikoliv zásadně změnit. I on míní, že ODS musí umět komunikovat s ostatními nelevicovými stranami, aby se zvýšil její politický potenciál.

DÁLE ČTĚTE

Klause vystřídal Topolánek

Projev Václava Klause

Páteční události kongresu

Pomlčkou mezi liberálním a konzervativním pojetím politiky chce být další uchazeč o předsednictví Mirek Topolánek. Klausem zřejmě nejméně preferovaný kandidát uznal zásluhy, které má zakladatel strany. "ODS nepotřebuje novou ideologii, má svůj klausismus," uvedl.

Poslední ze čtveřice kandidátů - Miroslava Němcová - před plénem nepromluvila. Straničtí kolegové ji ovšem považují za outsidera nedělního klání o pozici Klausova nástupce.

Ani jeden z trojice Nečas, Zahradil, Topolánek odcházejícího předsedu nekritizoval. Ačkoli místopředseda Senátu Mirek Topolánek k němu má velké výhrady, zněl jeho projev smířlivě. Jediným z vrcholných politiků ODS, který pronesl na Klausovu adresu kritická slova, byl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Klaus apeloval na straníky
"Největším rizikem a nebezpečím nejsou pro ODS političtí protivníci, média, obtížné finanční podmínky či účinné kampaně vlivných skupin z tzv. nepolitické politiky. Jediným skutečným nebezpečím si můžeme být jen my sami," prohlásil Klaus.

"Můžeme mít dokonale propracované ideové základy, skvěle formulované politické programy, bezvadně vytvořené vnitřní organizační uspořádání či stanovy, ale pokud naši politiku nevezmou všichni skutečně vnitřně za svou, a podle toho také nezačnou jednat, nemůžeme uspět," pokračoval.

Klaus se opřel i do médií. Zopakoval svoji tezi, že většina médií se staví proti ODS. Obvinil některé členy ODS, že ve snaze zviditelnit se dávají novinám vlastní stanoviska. "Média je pak pochopitelně obletují, aby mohla spekulovat o naší rozhádanosti, či naopak o autokratických poměrech, jež u nás panují," uzavřel.

Odcházím, protože kandiduji na prezidenta. ODS mi však není a nebude lhostejná, řekl Klaus, kterého delegáti odměnili dlouhotrvajícím potleskem. Většina účastníků při tom stála. V pátek se delegáti dohodli, že pro Klause zřídí funkci čestného předsedy. Schválili také změnu stanov, která zavede funkci prvního místopředsedy.

ODS má dvacet tisíc členů
V sobotu několikrát zaznělo, že počet členů strany překročil dlouho zdolávanou hranici 20 tisíc. Stranická základna by podle většiny delegátů měla v nejbližším období dále růst.

Petr Nečas oznámil, že ODS je připravena přijímat zpět své bývalé i nové členy z jiných politických stran. Mnozí bývalí občanští demokraté zakládali na přelomu let 1997 a 1998 Unii svobody.

Václav Klaus hovoří k delegátům sjezdu ODS ve Františkových Lázních. (14. prosince 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz