Klausovi děkovali i jeho nástupci

  18:47aktualizováno  18:47
Přesto, že volba nového předsedy ODS byla na programu až v neděli, kongres ve Františkových Lázních vyvrcholil už v sobotu. Václav Klaus shrnul v projevu neúspěchy strany, ale zmínil i vize do budoucna. "Nedopusťte, aby ODS ztratila svou tvář," vzkázal delegátům. Ti se s odcházejícím předsedou rozloučili dlouhými ovacemi. U řečnického pultu se během dne vystřídali řadoví členové i kandidáti na předsednický post.

Projevům dominovala kritika postupu vedení ODS po prohraných parlamentních volbách a hodnocení osoby Václava Klause.

Řada delegátů kritizovala malé zastoupení komunálních politiků ve vedení strany. V diskusi zazněly i požadavky na obnovení spolupráce s ostatními pravicovými stranami.

Promluvili jen tři kandidáti
Mnozí delegáti přijeli do západočeského lázeňského města již rozhodnuti, koho zvolí Klausovým nástupcem, někteří se ještě vzájemně přesvědčovali a lobbovali pro své kandidáty v zákulisí, jiní čekali, čím je čtveřice kandidátů osloví.

Petr Nečas vyzval ODS k ostrému soupeření s levicí. Strana podle něj nesmí být zajatcem vlastní minulosti a musí se více otevřít spolupráci s pravicovými subjekty. Nečas hodlá skoncovat s praxí "preference získání parlamentních křesel či křesel v dozorčích a správních radách".

Zatímco Nečas je považován za reprezentanta konzervativního proudu, Jan Zahradil je zástupcem liberálního křídla. Vnitřní fungování ODS je podle něj třeba doladit, nikoliv zásadně změnit. I on míní, že ODS musí umět komunikovat s ostatními nelevicovými stranami, aby se zvýšil její politický potenciál.

DÁLE ČTĚTE

Klause vystřídal Topolánek

Projev Václava Klause

Páteční události kongresu

Pomlčkou mezi liberálním a konzervativním pojetím politiky chce být další uchazeč o předsednictví Mirek Topolánek. Klausem zřejmě nejméně preferovaný kandidát uznal zásluhy, které má zakladatel strany. "ODS nepotřebuje novou ideologii, má svůj klausismus," uvedl.

Poslední ze čtveřice kandidátů - Miroslava Němcová - před plénem nepromluvila. Straničtí kolegové ji ovšem považují za outsidera nedělního klání o pozici Klausova nástupce.

Ani jeden z trojice Nečas, Zahradil, Topolánek odcházejícího předsedu nekritizoval. Ačkoli místopředseda Senátu Mirek Topolánek k němu má velké výhrady, zněl jeho projev smířlivě. Jediným z vrcholných politiků ODS, který pronesl na Klausovu adresu kritická slova, byl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Klaus apeloval na straníky
"Největším rizikem a nebezpečím nejsou pro ODS političtí protivníci, média, obtížné finanční podmínky či účinné kampaně vlivných skupin z tzv. nepolitické politiky. Jediným skutečným nebezpečím si můžeme být jen my sami," prohlásil Klaus.

"Můžeme mít dokonale propracované ideové základy, skvěle formulované politické programy, bezvadně vytvořené vnitřní organizační uspořádání či stanovy, ale pokud naši politiku nevezmou všichni skutečně vnitřně za svou, a podle toho také nezačnou jednat, nemůžeme uspět," pokračoval.

Klaus se opřel i do médií. Zopakoval svoji tezi, že většina médií se staví proti ODS. Obvinil některé členy ODS, že ve snaze zviditelnit se dávají novinám vlastní stanoviska. "Média je pak pochopitelně obletují, aby mohla spekulovat o naší rozhádanosti, či naopak o autokratických poměrech, jež u nás panují," uzavřel.

Odcházím, protože kandiduji na prezidenta. ODS mi však není a nebude lhostejná, řekl Klaus, kterého delegáti odměnili dlouhotrvajícím potleskem. Většina účastníků při tom stála. V pátek se delegáti dohodli, že pro Klause zřídí funkci čestného předsedy. Schválili také změnu stanov, která zavede funkci prvního místopředsedy.

ODS má dvacet tisíc členů
V sobotu několikrát zaznělo, že počet členů strany překročil dlouho zdolávanou hranici 20 tisíc. Stranická základna by podle většiny delegátů měla v nejbližším období dále růst.

Petr Nečas oznámil, že ODS je připravena přijímat zpět své bývalé i nové členy z jiných politických stran. Mnozí bývalí občanští demokraté zakládali na přelomu let 1997 a 1998 Unii svobody.

Václav Klaus hovoří k delegátům sjezdu ODS ve Františkových Lázních. (14. prosince 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Na Krym, nebo do krimu. Reakce na Babišova syna zachvátily sociální sítě

Na aféru kolem Babiše mladšího vznikají parodie. Na snímku je scéna z filmu...

Místo syna na Krymu, raději fotra do krimu, nebo Život je jako bonboniéra, nikdy nevíte, kam vás táta pošle na...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Místo tramvají bude na Vítězném náměstí monument, „Kulaťák“ zakryjí stromy

Vítězný návrh podoby Vítězného náměstí od autorů Pavla Hniličky, Evy Macákové a...

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí v Praze, kterému bude dominovat vysoký obelisk. Vítězný návrh přesunul...

Najdete na iDNES.cz