Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausovi a Špidlovi založili obědem tradici

  15:25aktualizováno  15:25
Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Prezident Václav Klaus s chotí Livií pozval premiéra Vladimíra Špidlu a jeho ženu Viktorii na zámek do Lán. Oba páry se setkaly krátce po poledni. Po obědě řekli, že by z něj chtěli udělat tradici.

"Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," uvedl Klaus.

Pánové předali navzájem manželkám květiny. Livia dostala od premiéra kytici oranžových růží, Viktorie orchidej s červenými toulitkami. Na uvítanou si připili šampaňským a na dvě hodiny zasedli k prostřené tabuli.

Oběd měl dvě části. Nejprve seděli všichni pohromadě, potom se společnost rozdělila na dámskou a pánskou část.

Klaus: ladili jsme své plány
"Byl to oběd napůl pracovní, napůl osobní, ale spíše pracovní," charakterizoval ho na závěrečné tiskové konferenci Klaus. "Potřebovali jsme sladit své plány, ujasnit si plán zahraničních cest, abychom pokryli celý svět," dodal.

Podle něj se hovor točil kolem toho, co Česko v tomto roce čeká. Hodně se mluvilo o Evropské unii. "Rozporné názory jsme ale nediskutovali, základní shoda je jasná," řekl Špidla. Jméno možného evropského komisaře údajně u oběda nepadlo.

Na závěr si oba popřáli hodně úspěchů nejen osobních, ale i v politice.

Politici nemohli říct, co jedli
Prezidenta i premiéra zaskočila otázka, co měli k obědu. "Na to by snad měly raději odpovědět dámy," řekl rozpačitě prezident. Nakonec si vzpomněl na šunkovou rolku coby předkrm, hovězí vývar a jako hlavní chod uvedl jelena z lánské obory. Livia ale upřesnila, že vývar byl zeleninový a jelen byl upraven na víně.

Minulost vztahů prezident - premiér
Prezident se v končícím roce se Špidlovou vládou nepohodl zejména kvůli rozdílným názorům na tempo a podobu evropské integrace, k níž je Klaus velmi skeptický. Naposledy své obavy, ale i naděje spojené se vstupem do EU vyjádřil ve svém prvním novoročním projevu. Prezident také loni odmítl podepsat některé reformní zákony - vládní koalici se ale ve sněmovně podařilo veta hlavy státu přehlasovat.

Klaus se loni v listopadu setkal s nově zvoleným předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem, s nímž hovořil zejména o reformě veřejných financí. Prezident dal tehdy najevo, že chystá schůzky s politiky dalších parlamentních stran včetně premiéra.

Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Prezident Václav Klaus si na uvítanou připíjí s premiérem Vladimírem Špidlou, 2.1.2004.

Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Prezident Václav Klaus s chotí Livií si na uvítanou připíjí s premiérem Vladimírem Špidlou a jeho ženou Viktorií, 2.1.2004.

Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Livia dostala od premiéra kytici oranžových růží, Viktorie orchidej s červenými toulitkami. , 2.1.2004.

Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Všichni pózují pro fotografy, 2.1.2004.

Dva nejvyšší představitelé České republiky i s manželkami poprvé společně poobědvali. Na snímku se oba páry loučí po společně strávených dvou hodinách, 2.1.2004.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz