Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausová si s Romy zatančila čardáš

  18:08aktualizováno  18:08
První dáma Livia Klausová se o víkendu stala nepsanou šéfkou českých Romů. V sobotu si totiž přijela zatancovat na Romský celostátní reprezentační ples do Lysé nad Labem a rázem se stala hvězdou večera.

"Je úžasná. Je to jediná ženská z vysoké politiky, která přijde mezi nás obyčejné romáky a mluví s námi. Je to naše cikánská baronka," svěřil se po desetivteřinovém tanečku s první dámou pětačtyřicetiletý romský předák Michal ze severních Čech.

První tanec Livie Klausové trval asi patnáct minut a stála se na něj několikametrová fronta.

"Jsem šťastná, že jsem opět mezi vámi. I když nevím, jestli dnes vydržím tančit až do rána jako minule," řekla Klausová do mikrofonu na celý sál, kde bylo téměř 350 lidí.

Narážela tak na loňský ples, kdy zavítala mezi Romy poprvé v roli první dámy. Frenetický potlesk přerušila Klausová mávnutím ruky a dodala: "A já se teď zastavím u každého stolečku a pozdravím se s vámi, nebo vám alespoň zamávám. Ano?"

V sále bylo téměř padesát stolů a první dáma skutečně ani jeden nevynechala.

"Vy jste jedna hezčí než druhá," vystřihla Klausová poklonu dvěma asi dvacetiletým dívkám, když jim podávala ruku.

Hlavním organizátorem akce byl sice lyský radní Milan Horvát, ale zanedlouho ho Livia Klausová odsoudila do role statika.

"Teď už mohou hrát. Ať hrají," zavelela Klausová Horvátovi v jeden moment, když kapela Gipsy Melody měla zbytečně dlouhou pauzu.

Po několika bravurně zvládnutých tanečcích si prezidentova žena sedla ke stolu a občas i svolila, aby se stala hlavní postavou "home videa". Někteří lidé totiž za první dámou chodili a fotili se s ní, nebo si ji natáčeli na video, jak vedle ní sedí a debatují s ní.

"Vy jste tak skromná paní Klausová. Jak to děláte? To se jen tak nevidí. To se nedá porovnat s vaší předchůdkyní," zalichotil první dámě pořadatel Milan Horvát. "To je přece normální," řekla Livia s blaženým úsměvem.

Největší ovace si pak první dáma vysloužila tím, že zvládla na parketu i čardáš. "To mě musíte naučit. To mi moc nejde," řekla panu Dudymu z Neratovic, který ji k tanci vyzval.

Ples zažil i tiskovou konferenci
Účast první dámy na romském plese měl jinak perfektní režii. V devět večer, kdy byl naplánován její příjezd, zvedl telefon jeden z tajemníků Livie Klausové, který už čekal v předsálí plesu, a bylo slyšet, jak oznamuje někomu z doprovodu první dámy:

"Ano, je to dobré, je tu plno, asi 350 lidí a skoro dvacet novinářů." Klausová pak nenechala nic náhodě a uspořádala na plese i desetiminutovou tiskovou konferenci. I tady každého obešla a podala si s ním ruku.

"Jsem ráda, že jste tu, ale ještě jsem ani jednoho z vás neviděla tancovat. Vím, že budete říkat, že jste tu v práci, ale měli byste si jít zatančit, protože jinak nemůžete o romském plesu nic pořádného napsat," řekla Klausová s tím, že ona má s sebou dokonce náhradní střevíčky.

Klausová strávila na plese skoro čtyři hodiny a největší legraci si užila při tombole. Když pořadatel akce vyhlašoval asi desátou cenu tomboly - luxusní modré dámské spodní prádlo - Klausová ožila a v dobré náladě řekla:

"„To jsem zvědavá, kdo to vyhraje. To bude určitě nějaký mužský." Za pár vteřin vybuchla smíchy. Pro prádélko si šel skutečně vousatý starší Rom.

Lívia Klausová na romském plese.

Lívia Klausová na romském plese.

Lívia Klausová na romském plese.

Lívia Klausová na romském plese.

Lívia Klausová na romském plese losuje výherce tomboly.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz