Velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová

Velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová | foto: Dan Materna, MAFRA

Klausová nepřijde o post velvyslankyně. Zaorálek podpořil změnu zákona

  • 84
Změnu zákona o státní službě, která i po novém roce udrží na postu české velvyslankyně na Slovensku Livii Klausovou a v Sýrii Evu Filipi, podpořil v úterý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i zahraniční výbor Sněmovny. Pro změnu zákona byl i šéf výboru Karel Schwarzenberg z TOP 09, proti jehož možnému zvolení na Hrad Klausová v roce 2013 vystoupila.

„Jsem rád, že ve Sněmovně vznikla široká shoda na změně služebního zákona. Bylo by hloupé vzdávat se možnosti využít schopnosti lidí, jejichž služby jsou pro Českou republiku velice cenné,“ řekl iDNES.cz ministr zahraničí Zaorálek.

Bez změny služebního zákona by měly na konci roku na svých postech skončit nejen Klausová, ale také velvyslankyně v Sýrii Filipi. Oběma je totiž více než sedmdesát let a zákon v současném znění by je na konci roku vyřadil ze služebního poměru. Zahraniční výbor jednomyslně podpořil návrh kolegů z ústavně-právního výboru, konkrétně Marka Bendy z ODS, aby ti, kdo dříve nastoupili na velvyslanecký post, mohli i po Novém roce ve své pozici zůstat, i když jim letos, kdy začal platit služební zákon, bylo více než sedmdesát let.

Na nástupu Klausové do Bratislavy trval po svém zvolení na Hrad Miloš Zeman. Naopak Schwarzenberg, který byl v té době ministrem zahraničí, k tomu měl výhrady, a tak začala Klausová svou misi v Bratislavě až koncem roku 2013, když úřadovala vláda Jiřího Rusnoka bez důvěry Sněmovny (více zde). V úterý Schwarzenberg podpořil změnu, která zajistí setrvání Klausové v Bratislavě.

Změna služebního zákona se dotkne především české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, která v Damašku už tři roky zastupuje nejen zájmy občanů Evropské unie, ale i Spojených států. „Považuji odvolání paní velvyslankyně Filipi z Damašku za potenciální hrubou chybu české diplomacie a udělám vše, co je v mé kompetenci, aby k tomu nedošlo,“ řekl dříve Zeman.

Komplikace by ještě mohla nastat, kdyby se změnu nepodařilo přijmout včas, aby do konce prosince vyšla ve Sbírce zákonů. Zaorálek ale členům zahraničního výboru Sněmovny řekl, že vše je předjednáno i se Senátem a s prezidentem, takže problém nečeká. „Prezident mi slíbil, že to podpoří,“ uvedl šéf české diplomacie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video