Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausova arogance je mýtus, tvrdí kniha. Naznačuje další kandidaturu

  15:44aktualizováno  15:44
Pro příznivce exprezidenta Václava Klause bude nová kniha Nápravník zažitých nepravd pohlazením na duši, jeho kritiky nejspíš vyděsí. Publikace autorizovaná bývalou hlavou státu kategoricky popírá jeho aroganci, hájí amnestii, kterou vyhlásil, a naznačuje dokonce jeho možnou kandidaturu v příští prezidentské volbě.

„Třebaže ani vnitropolitickou situaci České republiky a už vůbec ne stav světa v roce 2018 zřejmě nejde odpovědně predikovat, co se Václava Klause týče, vůbec nejde v předmětné souvislosti o žádnou chiméru,“ píše se doslova v knize, kterou napsal Václav Junek.

V obrazové příloze v samém závěru knihy je dokonce stránka s poštovními známkami Klause jako prezidenta republiky, jímž byl v letech 2003 až 2013 a s popiskem „Tyhle poštovní známky mohou být ještě aktuální...“

Kniha, na jejíž prezentaci Klaus osobně dorazil, připomíná, že česká ústava možnost, že by kandidoval znovu v roce 2018, připouští.

„Poslouchal jsem, zaznamenával a rád se nechal opravovat, když jsem se mýlil,“ řekl autor knihy Junek. Klaus novinářům řekl, že ho zaujala jiná Junkova kniha, napsal mu e-mail a pak se spolu setkávali. Otázku na možnou kandidaturu v další prezidentské volbě zamluvil slovy, že o tom nepřemýšlel.

Dobře zná svou cenu a je naprostý perfekcionista, píše autor

Kniha je napsána tak, že z autorova pohledu zachycuje život bývalého prezidenta od dětství až téměř po současnost. Za jeden z mnoha mýtů o Klausovi autor označuje jeho aroganci. „Dotčená Klausova arogance je totiž mýtus, který přišel na svět proto, že přinejmenším některá jeho osobní vystoupení byla a také jsou sarkastická a ironická do té míry, že to bývají jeho respondenti a i případní posluchači jen těžko schopni strávit,“ píše se v knize.

„Václav Klaus an sich opravdu není arogantní ani povýšený. Pouze dobře zná svou cenu a jako naprostý perfekcionista poměřuje lidi i okolní svět podle sebe, tomu odpovídajícím způsobem s nimi jedná a především na ně podle toho klade své tomu odpovídající enormně vysoké nároky,“ tvrdí Junek.

Popisuje specifickým způsobem třeba Klausův negativní pohled na globální multikulturalismus. Stavět se proti skutečnostem, které chápe jako nepřijatelné chyby, je podle něj Klausovým kategorickým imperativem.

Kniha, kterou vydalo nakladatelství Olympia a ke koupi je bez koruny za tři stovky, také například hájí Klausovu pro velkou část veřejnosti spornou amnestii vyhlášenou na začátku roku 2013, za níž se exprezident ocitl pod palbou kritiky.

„Podsouvat mu jedním hlasem s tehdejšími médii a společně s celým vojskem opozičníků, především proti jeho osobě vesměs pořád ještě tak pevně semknutých pod prapory Pravdy a Lásky, že se pro předmětnou amnestii rozhodl z osobních, anebo dokonce zištných důvodů, nebylo namístě ani tenkrát, ani dnes,“ tvrdí knížka nazvaná Nápravník zažitých nepravd (o Václavu Klausovi).

A její autor prohlásil, že se při setkávání s Klausem změnil i jeho vztah k bývalému prezidentovi. „Nebyl jsem jeho skalním příznivcem, nyní je tomu dost jinak,“ prohlásil Václav Junek.

Václav Klaus se na křtu knihy vyjádřil i k cestě Miloše Zemana do Ruska:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz