Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus zveřejnil dopisy Paroubkovi. Psal zostra

  12:50aktualizováno  12:50
Prezident Klaus se rozhodl ve své nové knize zveřejnit i několik dopisů někdejšímu premiéru Paroubkovi. Potvrzují jejich napjaté vztahy i to, že za vlády ČSSD jednali zástupci státu bez Klausova vědomí o raketové základně USA v Česku.

Prezident Klaus představuje knihu, ve které jsou i jeho ostře psané dopisy. | foto: MF DNES

Mimořádně politováníhodné... Mimořádně nedůstojné... I taková slova volil Václav Klaus, když psal Jiřímu Paroubkovi neveřejné dopisy.

Několik se jich nyní rozhodl publikovat, byť zveřejnění dopisů nebylo jeho okolí tak úplně nakloněno.

"Některé jsou i takové, jak bych řekl, trošku odvážnější a choulostivější, že se na mě až mračí někteří, jestli jsem to měl do této knížky dávat, nebo ne," přiznal prezident v České televizi.

Klaus se zlobí kvůli maďarské menšině...
"Pokládám za mimořádně politováníhodné a nešťastné, že jste nepokládal za nutné o této Vaší aktivitě informovat prezidenta, ani českou diplomacii," píše hned v prvním dopise z ledna 2006 Klaus Paroubkovi.

Co ho tak rozčílilo? Klaus se od maďarského prezidenta dozvěděl o Paroubkově psaní jednomu sdružení v Česku, které hájí zájmy maďarské menšiny. V něm předseda vlády vyjádřil určité pochopení pro příslušníky maďarské menšiny, kteří žili po válce v Československu. - více zde

...kvůli prezidentu Putinovi...
Znepokojivé Klausovo slůvko "mimořádně" se objevuje i v dalším zveřejněném dopise Paroubkovi. Tentokrát šlo o spory mezi Hradem a premiérem o to, že se dozvěděl detaily o návštěvě ruského prezidenta v Česku příliš pozdě.

Klaus se ohrazoval proti Paroubkově výhrůžce, že se členové vlády nemusí dostavit na setkání s Putinem na Pražský hrad k podpisu důležitých dokumentů. více zde

"Tyto výhrůžky představují něco, co v historii České republiky, ale ani Československa, ještě nikdy nezaznělo. ... Považuji to za mimořádně nedůstojné a prosím Vás, aby se to již nikdy neopakovalo," psal Klaus Paroubkovi loňského 28. února.

...i kvůli základně USA
Ovšem také další dopisy, které se prezident rozhodl publikovat, dokumentují jeho konfliktní vztahy s Paroubkem.

Například jejich korespondence z loňského srpna ohledně amerického radaru ukazuje, že jednání s Američany už běžela za vlád ČSSD - strany, která nyní radar odmítá.

Klause loni v létě oslovil americký velvyslanec v Praze s tím, že "na americké straně probíhá urychleně příprava stanoviska ministra obrany USA k české a polské nabídce na umístění protiraketové obrany".

Jenže Klaus o takovém plánu vůbec nevěděl, a tak žádal Paroubka o vysvětlení. "Žádná z vlád České republiky, které existovaly v průběhu mého funkčního období, se mnou tuto zásadní záležitost bezpečnostní politiky nekonzultovala,“ psal Klaus.

Přitom chtěl vědět, kdy a kdo takovou nabídku Američanům předložil. "Zodpovězení této otázky považuji za zásadní pro formulaci svého postoje k celé věci. Vzhledem k významu a naléhavosti tohoto problému očekávám vaši odpověď v nejkratším možném čase,“ obracel se na Paroubka.

A hned ve stejný den napsal prezident i velvyslanci Williamu Cabanissovi, který - netuše, že Klaus o základně USA neví - žádal o co nejrychlejší schůzku. Prezident mu odepsal, že žádost musí prozatím odmítnout - nemá na ni čas.

"O tomto víkendu se zúčastním mezinárodní konference v Itálii, v pondělí budu mimo Prahu zahajovat nový školní rok a poté je můj program zcela naplněn jmenováním vlády,“ vysvětluje velvyslanci.

Klaus se nezlobí na Knížáka
Publikované dopisy se ale netýkají pouze politiky a Paroubka. Některé jsou zcela osobní - jako například ten pro šéfa Národní galerie Milana Knížáka.

Klaus reaguje na Knížákův protestní dopis, ve kterém vyjadřuje nesouhlas, že státní vyznamenání dal Klaus také malířům Anderlemu a Suchánkovi.

"Jistě víte, že oni - ač jsem s nimi o Vás samozřejmě nikdy nemluvil - mají na vaše umělecké dílo zhruba stejný názor jako Vy na jejich," píše Klaus.

Nakonec ale svého stoupence Knížáka potěší, když si u něj objedná prezidentskou novoročenku s tím, že ji bude  posílat svým nejbližším i světovým státníkům.

"Mohu-li naznačit své "umělecké" preference poněkud nestandardní formou, pak bych chtěl říci, že se mi velmi líbila Vaše loňská novoročenka," vysvětluje svou objednávku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz