Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus vyznamená svoje služebnictvo

  16:32aktualizováno  16:32
Loajální zaměstnanci prezidentovy kanceláře dostanou 28. října na Pražském hradě vysoká státní vyznamenání. Komentátoři v médiích vyjadřují nad tímto krokem Václava Klause rozpaky.

Vyznamenání dostane přitakávač, lokaj i podkoní.

Objev DNES

Prezident si však je svým rozhodnutím jist. "Kdo se může hned po mně víc zasloužit o naši zemičku než lidé, kteří mi roky věrně slouží?" vysvětluje.

Medaili Za hrdinství obdrží hradní ponocný Zbyšek Kochta. V odůvodnění stojí: "Prochází každou noc strašidelný areál Pražského hradu a neděsí se vrzání, chrochtání a jiných divných zvuků, které se ozývají z temných zákoutí. Obzvláštní hrdinství projevil, když na něj při obchůzce na třetím nádvoří vybafl podnapilý poddůstojník Hradní stráže. Nehnul ani brvou."

Medaili Za zásluhy dostane komorná v Lumbeho vile, paní Gizela Janečková. Její příspěvek k blahu státu je defi nován takto: "Natřásá polštáře tak delikátně, že se do kanafasu těším. Na vrchní podušce vždy najdu čokoládový bonbon, který mám rád. Spím dobře celou noc, což u mě vyvolává dobrou náladu přes den. Kruciální státnická rozhodnutí tak díky naší komorné činím obvykle v příjemném rozpoložení."

Táž medaile připadne i hradnímu šaškovi Rochovi Jochovi. "Kdykoliv ho požádám, aby mi pro zasmání předvedl Havla, neodmítne," oceňuje ho Václav Klaus.
Dostane se i na prezidentova podkoního, porybného, klíčníka a sklepníka.

Zvláštnímu postavení mezi Klausovým služebnictvem se těší starý věrný lokaj Lkaj. Pro něj musel prezident vymyslet zcela nový řád. Lkaj se tak osmadvacátého stane zasloužilým přitakavačem.

"Má neobyčejně vyvinutou sílu samostatného úsudku," zdůvodňuje Václav Klaus. "Dokáže mi tvrdě oponovat, někdy i tři vteřiny. Někdy slízne i lehký kopanec, přesto není vůbec konformní. Pomáhá tak tříbit názory hlavy státu."

Paradoxně jediným Klausovým služebníkem, jenž při udílení vysokých státních cen ostrouhá, bude ten, který zavdal podnět ke spekulacím o vyznamenání pracovníků kanceláře prezidenta republiky - prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Prezident tuto zprávu potvrzuje. "Zatím s panem Hájkem opravdu, ale opravdu nejsem stoprocentně spokojen. Ne že by má vyjádření vysloveně zkresloval," říká, "ale v jeho podání se stírá pel mé virtuózní češtiny. Ano, ten pel, na který jsou mí političtí oponenti obzvlášť alergičtí."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz