Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus vyzkoušel tramvaj na Barrandov

  15:20aktualizováno  15:20
Obyvatelé dvacetitisícového Barrandova se konečně dočkali rychlejšího spojení s centrem Prahy: nové, nezvykle řešené tramvajové trati. Jako první se po novém úseku projeli prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém. Pravidelný provoz s cestujícími začne v sobotu.
Prezident a primátor

Prezident a primátor - Prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém přijeli otevřít novou trať. (28. listopadu 2003) | foto: iDNES.cz

- FOTOGALERIE
- PLÁN NOVÉ TRATI

Prezidenta Václava Klause přivezla na místo speciálně vypravená, nablýskaná tramvaj. Je milé, že tramvaj, která jela ´náhodou´ kolem Smíchovského nádraží, byla tak čistá, pohodlná a dalo se v ní sedět, zavtipkoval Klaus.

"Myslím, že ta trať je obrovským přínosem. Je to evidentní a jsem rád, že Praha dostala zase jeden kousek moderní dopravy," dodal už vážně prezident. Primátor Bém v krátké řeči připomněl, že je ve funkci primátora právě rok.

Pravidelný provoz od soboty
Tramvaje nahradí autobusy, které často popojížděly v kolonách aut a kamionů na přeplněné výpadovce od Barrandovského mostu. Z konečné na západním okraji sídliště dojedou tři linky ke stanici metra za čtvrt hodiny.

"Trať je díky svému architektonicko-urbanistickému řešení v mnoha směrech unikátní," říká mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Šest zastávek se vymyká tomu, na co byli Pražané zvyklí. Místo tradičního přístřešku už z dálky upoutají oblými konstrukcemi z kovu a skla. Každá stanice je vyvedena v jiné barvě. Před příjezdem tramvaje se rozblikají světla na hraně nástupiště.

TRAMVAJOVÉ A AUTOBUSOVÉ LINKY

12
Sídliště Barrandov - Poliklinika Barrandov - Chaplinovo náměstí - K Barrandovu - Geologická - Hlubočepy - Zlíchov - Lihovar - ČSAD Smíchov - Smíchovské nádraží ->> Palmovka

14

Sídliště Barrandov - Poliklinika Barrandov - Chaplinovo náměstí - K Barrandovu - Geologická - Hlubočepy - Zlíchov - Lihovar - ČSAD Smíchov - Smíchovské nádraží ->> Vozovna Kobylisy

20
Sídliště Barrandov - Poliklinika Barrandov - Chaplinovo náměstí - K Barrandovu - Geologická - Hlubočepy - Zlíchov - Lihovar - ČSAD Smíchov - Smíchovské nádraží ->> Anděl, Malostranská, Hradčanská, Dejvická, Divoká Šárka (v úseku Smíchovské nádraží - Sídliště Barrandov jezdí jen ve špičkách pracovního dne)

Ze zastávky Hlubočepy je prodloužena také noční linka 54.

Ruší se autobusové linky 105, 126, 128 a 501. Linka 192 je nově ukončena v zastávce Pražská čtvrť, linka 247 je zkrácena do trasy Chaplinovo náměstí - Lochkov. Nová noční autobusová linka 514 pojede z Chaplinova náměstí přes Slivenec a Lochkov do Radotína, noční linka 601 bude ze stejné trasy pokračovat až do Černošic-Vráže.

"Pokusil jsem se, aby se každá zastávka dala poznat pouhým pohledem. Aby si člověk - stará paní, cizinec, dítě - nemusel pamatovat, že vystupuje ve čtvrté zastávce, ale podívá se na ni a pozná ji," vysvětlil ČTK architekt Patrik Kotas.

Zastávky budou vybaveny informačními stojany, které jsou připojeny k počítači a umožní cestujícím vyhledat si jízdní řád či nejvýhodnější spojení. Orientační tabule a informační vitríny jsou stejné jako v pražském metru.

Elektronický systém cestující informuje, jak dlouho budou čekat na svůj spoj. "Tabule na nástupišti zobrazují čas příjezdu a číslo linky, která do zastávky přijede," popsal generální ředitel Dopravního podniku Milan Houfek.

Stavba byla technickým oříškem
Trať byla stavebně velmi náročná. Ze tří a půl kilometru vede 761 metrů po mostech, které kopírují silniční estakádu přes Růžičkovu rokli, dalších 365 metrů prochází sídlištěm tunely. Díky nim tramvaje jen dvakrát křižují ulice.

Soupravy na krátkém úseku překonávají převýšení 130 metrů. "Všechny tramvaje, které máme ve vozovém parku, jsou schopny trať zdolat," rozptyluje mluvčí Kuchařová obavy, že by tramvaje mohly mít problém vyjet stoupání 70 promile.

Délka tratě - 3567 m
Délka mostů - 761 m
Délka podjezdů - 365 m
Převýšení - 130 m
Max. podélný sklon - 6,9 %
Průměrná vzdálenost mezi stanicemi - 629 m

Připouští, že moderní nízkopodlažní tramvaje, které by měly jezdit po podobné trati, Dopravní podnik prostě nemá. "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poslední tendr zrušil a na následný rozklad nemáme odpověď," vysvětlila mluvčí.

Trať za dvě a půl miliardy korun bude zcela dokončena v srpnu příštího roku. "Zatím bude probíhat zkušební provoz s cestujícími, během nichž se uskuteční dvě výluky, kdy bude trať zkontrolována a přeměřena," dodala Kuchařová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz