Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus vládě nic garantovat nebude, podpis Lisabonu neslíbí, říká Jakl

  11:11aktualizováno  13:53
Spekulace kolem Klausova podpisu pod Lisabonskou smlouvou pokračují. Zatímco prezident se nevyjadřuje, Britové vědí své. List The Times vsadil na zprávu "z druhé ruky", že Klaus nepodepíše. Hradní tajemník Jakl si přisadil: prezident nemůže slíbit, že si nebude klást další podmínky, jak žádá Fischerovu vláda. Čeká na verdikt Ústavního soudu. Ten se bude senátorskou stížností k Lisabonu zabývat 27. října.

Prezident Václav Klaus s odpůrci Lisabonské smlouvy | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," reagoval pro Rádio Česko na pondělní podmínku vlády tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Prezident Václav Klaus zatím od vlády nedostal záruky, že se schvalování Lisabonské smlouvy bude vyvíjet tak, jak požaduje. Proto ani on nemůže vládě nic garantovat, soudí Jakl.

Vídeň proti

Rakousko se dnes postavilo proti doplnění dodatků k Lisabonu, které Klaus požaduje. Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že pokud by se smlouva měnila, byla by nutná nová ratifikace ve všech zemích EU. Ministr zahraničí Michael Spindelegger označil dodatky za nemyslitelné. Jednostranné vysvětlivky či poznámky jsou prý "jiná otázka".

"Dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat. Dostal také několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. Zatím ale žádná nemá podobu skutečné, reálné právní záruky," řekl tajemník.

Prezident žádá pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU, která může podle jeho slov ohrozit majetkové vztahy a právní jistotu v zemi. Podle něj má výjimka zabránit zpochybňování Benešových dekretů a případným majetkovým nárokům sudetských Němců.

Prezident se podle Jakla nespokojí s vágní deklarací. "Deklarace politických orgánů nebude českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, někde u soudu nic platná," dodal Jakl s tím, že českým občanům je potřeba poskytnout jasné garance a právně vymahatelné záruky, že jejich vlastnické a právní jistoty nebudou po přijetí Lisabonské smlouvy dotčeny.

V pondělí se Klausovou podmínkou zabývala vláda. Je ochotna s Unií o výjimce pro Česko vyjednávat, po prezidentovi chce ale záruky, že si už žádnou další podmínku nevymíní a smlouvu po kladném rozhodnutí soudců podepíše. Česko je poslední zemí, která Lisabon neratifikovala.

Lisabon nepodepíšu, řekl prý Klaus příznivcům

Prestižní britský list The Times dnes napsal, že Klaus Lisabonskou smlouvu nepodepíše. "Když byl při nedělní procházce požádán, aby smlouvu nepodepsal, Klaus odpověděl: 'Nebojte se, neudělám to'," napsal deník The Times.

"Nezlobte se, nebudu to komentovat," řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Radim Ochvat na žádost o vyjádření ke Klausově citaci v konzervativním britském listu.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka, který byl v neděli s Václavem Klausem na Velké pardubické, na dotaz ČTK popřel, že by prezident řekl, že svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu nepřipojí. "Nepodepisujte, pane prezidente," citoval Sobotka jednoho z diváků. Klaus prý odvětil: "To řekněte panu předsedovi Senátu." Sobotka je zastáncem dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy.

Pražský korespondent David Charter pak ale podle listu Právo přiznal, že Klausův výrok ohledně Lisabonské smlouvy byl "z druhé ruky".

Soudcům stačí na studium smlouvy 27 dnů

Veřejné jednání Ústavního soudu o návrhu senátorů na přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem bude 27. října, oznámil dnes generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Termín se už podle něj nezmění ani po případném doplnění senátorského návrhu. Senátoři přitom dnes avizovali, že do konce týdne chtějí svoji stížnost ještě doplnit. - čtěte více o doplnění smlouvy

"Ústavní soud se rozhodl, že je to naléhavé," odpověděl Langášek na dotaz iDNES.cz, proč soud s vynesením verdiktu tolik spěchá a zda soudcům skutečně stačí pouhých 27 dní na přezkoumání několikasetstránkového dokumentu.

Stížnost totiž Ústavní soud dostal 29. září. Senátoři navíc po soudcích chtěli, aby se zabývali smlouvou jako celkem, nejen konkrétními ustanoveními jako při prvním podání před rokem. 

Ve skutečnosti stihnou soudci nález připravit ještě za kratší dobu, protože do konce tohoto týdne má soud dostat vyjádření jednotlivých účastníků řízení. V tom případě bude Pavel Rychetský čistému projednávání smlouvy věnovat pouhých osm dnů. "Počítáte špatně. Musíte započítat ještě sedm měsíců, které soud věnoval Lisabonské smlouvě v loňském roce," podotkl Langášek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz