Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus vetoval zákon o vyvlastnění

  16:31aktualizováno  18:07
Prezident Václav Klaus vetoval zákon o vyvlastnění. Podle něj je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a Ústavou. Formulace v něm jsou zneužitelné, nespecifikují, co je veřejný zájem, zdůvodnil prezident.

Zákon je podle Klause protiústavní. Ilustrační foto. | foto: Dan MaternaMF DNES

Sněmovna přijala zákon o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě v polovině března.

"Podle článku č. 11, odstavce 4 Listiny základních práv a svobod, předpisu s nejvyšší právní silou, je vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva možné ve veřejném zájmu, a to za náhradu a na základě zákona. Předložený zákon nesplňuje Listinou kladené požadavky." zdůvodnil své rozhodnutí Klaus v dopise předsedovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi.

"Zákon vracím především z toho důvodu, že je paušálním vyvlastňovacím zákonem a že formulace v něm obsažené jsou zneužitelné."

Zákon podle prezidenta nijak blíže nespecifikuje neurčitý právní pojem "veřejný zájem". Ten přitom může jako jediný ospravedlnit zásah do Ústavou zaručeného vlastnického práva.

"Toto specifikovat bylo jediným smyslem vytvoření zákona. Listina základních práv a svobod vyvlastněním na základě zákona předpokládá nutnost existence konkrétního zákona pro každé jednotlivé vyvlastnění. Jen vyvlastnění na základě takového zákona umožňuje určitou veřejnou kontrolu. Tu tento zákon nezaručuje," dodává v dopise Zaorálkovi prezident.

Zákon by podle prezidenta umožňoval vyvlastňovat pozemky i za účelem soukromé investice. Arbitrem mezi dvěma zájmy soukromých subjektů (vlastníka pozemku a investora, který bude chtít na pozemku postavit například továrnu) by tak podle Klause byl úředník, a nikoliv demokratickou legitimitou disponující zastupitel.

Poslanci mohou normu i přes Klausův odpor znovu prosadit, potřebují k tomu ale 101 hlasů.

Na vyvlastnění čekají obchvaty
Na nový zákon "čeká" například několik dálničních staveb. Mezi nimi i přestavba úseku silnice I. třídy u Velké Bíteše, která slouží i jako přivaděč k dálnici D1.

Příprava stavby za více než 150 milionů korun vázne od roku 2004 kvůli nesouhlasu vlastníků pozemků. "Zákon umožní zahájit stavbu do dvou let. Majitelé totiž mohou za pozemky dostat několikanásobně vyšší náhradu," řekl před časem MF DNES starosta města Miroslav Báňa.

Ve vyčkávací pozici je také stavba obchvatu České Skalice. Zákon by podle bývalého starosty města Petra Fejfara mohl napomoci k ukončení tahanic o výkup pozemku sběrných surovin, který dokončení obchvatu brání.

"Vlastníci sběrny od začátku nepožadují peníze, ale chtějí, aby jim investor na jiném místě postavil novou provozovnu a nahradil škodu, která jim přestěhováním firmy vznikne. Avšak podle současných zákonů to investor učinit nemůže," řekl MF DNES senátor a bývalý starosta.

Reakce ministra pro místní rozvoj Radko Martínka

To, že pan prezident vetoval zákon o vyvlastnění považuji za špatnou zprávu nejenom pro investory, ale také pro dotčené majitele. Nový zákon je totiž pro vyvlastňované výrazně příznivější. Je to moderní evropská norma, která umožňuje vyvlastňovaným získat za majetek rozumnou a podstatně vyšší finanční náhradu než doposud. Tímto zamítnutím se pouze zvýšilo riziko prodloužení platnosti způsobu vyvlastnění založeného již před 30ti lety.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz